דלג לתוכן

איטמות פי הטבעת (Imperforated anus)

2 דקות קריאה
איטמות פי הטבעת היא מום מלידה. המום מתבטא בחוסר מוחלט של פי הטבעת או שהפתח במיקום חריג. איטמות יכולה להופיע גם בשל קרום דק המכסה את פי הטבעת. אצל תינוק שלקה באיטמות פי הטבעת אין מעבר עצמוני של צואה.
המום הוא חלק מתסמונת ויכול להצטרף למומים מלידה נוספים במערכות אחרות, כגון דרכי השתן והמין, חוליות הגב, צלעות, לב, ושט וגפיים.
מבחינת התפתחות, המום הוא תוצאה של פגיעה מוקדמת מאוד בהתפתחות התקינה של החלחולת ושל מערכת המין והשתן בעובר. שכיחות המום היא 1 ל-5000 לידות של יילודים חיים.
שכיחותו גבוהה יותר בקרב זכרים מאשר בנקבות. ב-90% מהזכרים, קיים נצור (תעלת חיבור) בין מערכת העיכול למערכת השתן. בנקבות קיים נצור לנרתיק. ב-5% מהנקבות קיים פתח יחיד בחיץ הנקבים הנקרא קלואקה.
בעבר יוחסה השליטה על פעולות המעיים לגובה האיטמות בחלחולת, ביחס למיקומה בשרירים
המקיפים אותה. כיום השליטה מיוחסת לתוצאה התפקודית שתתקבל לאחר תיקון המום.

אצל בנים מומים במערכת השתן שכיחים יותר ככל שהאיטמות במיקום גבוה.
אצל בנות, מום במיקום גבוה מלווה לעיתים במום בנרתיק וברחם.
שליטה בפעילות המעיים היא היכולת לחוש ולהחזיק גזים וצואה עד להתרוקנות של החלחולת. מנגנון השליטה היא תוצאה של מערכת מורכבת בין השרירים העוטפים את החלחולת, העצבים התחושתיים והמוטוריים היוצאים מעמוד השדרה התחתון, תנועתיות המעי ומרכיבי הצואה. כאשר קיימת פגיעה במרכיב בודד במערכת, השליטה תקינה. אם חסרים יותר ממרכיב אחד הפגיעה במנגנון ניכרת.

ד"ר חגית נגר

אבחון ובדיקות

אצל תינוק הנולד עם איטמות פי הטבעת, ממתינים 24 שעות, פרק זמן שבו האוויר הנבלע מגיע למעי התחתון ומנוצל כחומר ניגוד לזיהוי גובה האיטמות. מאחר שהמום עלול להיות מלווה במומים נוספים, מבצעים בירור הכולל: צילום בית חזה, אגן ועמוד שדרה, וכמו כן בדיקת אקו-לב, בדיקות על-שמע של הכליות של השלפוחית ושל החוליות בגב תחתון.

טיפולים ותרופות

אפשרויות הטיפול בתינוק שנולד עם איטמות פי הטבעת תלויות בממצא הרנטגני של הבטן ב-24 השעות שלאחר הלידה. הטיפול בניתוח הוא בעיקר ביצוע פיום המעי (קולוסטומיה) (ביצוע פתח בדופן הבטן ליציאות), או, יצירת פי טבעת. אם קיים פתח באזור חיץ הנקבים ניתן לבצע טיפול ראשוני הכולל הרחבה של הפתח. לפני שמשחררים את התינוק לביתו מבצעים דימות כדי לוודא קיומו של נצור בין מערכת העיכול לבין מערכת השתן בזכרים או לבין הנרתיק בנקבות. בילדים הלוקים בקולוסטומיה מתבצע הניתוח ליצירת פי טבעת בגילאים 5-3 חודשים. סגירת הקולוסטומיה מתבצעת כחודשיים לאחר מכן.
תינוק הלוקה באיטמות נגמל בדרך כלל בגיל מאוחר יותר מתינוק רגיל. קיימות שיטות רבות העוזרות לשפר את יכולת הילד להתרוקן ולהישאר נקי מצואה על ידי התאמת תזונה וחוקנים. מרבית הילדים עם איטמות במיקום בינוני או גבוה יזדקקו לחוקן גם בעתיד.
רופאים בתחום
ד"ר יונתן ישעיהו
ד"ר יונתן ישעיהו ילדים
ד"ר כרמי גלר-ברנשטיין
ד"ר כרמי גלר-ברנשטיין ילדים
ד"ר דני בלום
ד"ר דני בלום ילדים
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו