דלג לתוכן

מחלה מנינגוקוקאלית

מנינגוקוקוס | meningococcus
המומחים של Infomed מסבירים:
החיידק Neisseria meningitides או מנינגוקוקוס מהווה את אחת הסיבות החשובות לדלקת מעטפת המוח, וכן לצורה קשה של אלח דם - מנינגוקוקסמיה. קיימים מספר זנים של החיידק. ארבעה מהם, A, B, C, Y הם אחראים למרבית התחלואה. למרות שהמחלה קיימת בכל העולם, במרכז ומערב אפריקה שיעור המקרים גבוה יותר (אזורים אלה זכו לכינוי "רצועת המנינגיטיס").

בני אדם הם המאגר היחיד של חיידק זה. אתר הקינון הטיפוסי הוא הלוע, ודרך ההדבקה העיקרית היא על ידי זיהום טיפתי. הסיכוי להעברת המחולל אינו גבוה, ולרוב נדרש מגע הדוק עם החולה, כגון בין בני משפחה. במתאר של אוכלוסייה צפופה כגון בבסיסי טירונים, שיעור הנשאות וההדבקה יכול לעלות מאוד. התפרצות מגיפתית של דלקת מעטפת המוח ממנינגוקוקוס לרוב תופיע בתנאים אלה.

המנינגוקוקוס הוא המחולל העיקרי של דלקת מעטפת המוח החיידקית, ובמיוחד בחולים צעירים. דלקת מעטפת המוח אינה נבדלת בסימניה מזו הנגרמת על ידי חיידקים אחרים, למעט אם נלווה אליה סיבוך אחר שגורם החיידק - מנינגוקוקסמיה.

אחד ממנגנוני ההגנה בגוף להילחם בחיידק המנינגוקוקוס, הוא ניקוב דופנו על ידי מרכיבי המשלים ובעיקר המרכיב C9. עקב חסר מלידה של המרכיב הנ"ל תיתכן נטייה גוברת לזיהום בחיידק.

ד"ר אייל מלצר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007
  • סיבוכים אפשריים

    סיבוך אפשרי של דלקת מעטפת המוח שמחולל מנינגוקוקוס הוא מנינגוקוקסמיה. זו צורה קשה של אלח דם (ספסיס) הנגרמת מנוכחות המנינגוקוק בזרם הדם, ושחרור מרכיבים רעילים מדופן החיידק - אנדוטוקסין B.

    התוצאה של פעולת רעלן זה היא תגובה דלקתית קיצונית, עם ירידת לחץ-דם, התפתחות הלם וכשל רב-מערכתי, ובמקביל הפעלה של מערכת קרישת הדם, עם התפתחות קרישה תוך-כלית מפושטת, ומחלת דמם קשה.

    מנינגוקוקסמיה מתאפיינת בהופעה פתאומית של מחלת חום, חולשה וכאבי ראש, ובהמשך התפתחות הלם ותפרחת. התפרחת מתאפיינת בשטפי דם בתת-עור ובריריות (כגון לחמיות העיניים), והתקדמותה יכולה להיות מהירה מאוד.

    מוות יכול להיגרם תוך שעות, וקיימת חשיבות גדולה להתחלה מהירה של טיפול אנטיביוטי. זיהוי מהיר ומתן טיפול הולם יביאו להחלמה של עד 90% מהחולים.

המומחים שלנו לפנימית ועור ומין

עור ומין
ד"ר שרון פינצי
5.0
( 29 חוות דעת )
"ד״ר שרון פינצי מקצועית ונעימה. הרגשתי שהיא מקשיבה לי ומקדישה לי את מלוא תשומת הלב, ושאני בידיים טובות. ממליצה בחום!"
קראו עליי עוד
ראומטולוגיה
ד"ר עודד שינברג מומחה לראומטולוגיה ולרפואה פנימית
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לפנימית ועור ומין>

שאלות מתוך פורום סרטן הלבלב

בניהולו של ד"ר רונן ברנר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו