דלג לתוכן

זיבה (Gonorrhea)

הנקה
2 דקות קריאה

זיבה היא מחלת מין מדבקת, הנוטה להופיע בעיקר בגברים בגילאים 20-24 ובנשים בגילאים 18-24. מסוף שנות ה-90 חלה עלייה חדה בתחלואה בזיבה בישראל. בשנת 2002 היו יותר מאלף מקרים חדשים של זיבה שדווחו, לעומת 50 בשנת 1995 . המחלה 

החיידק הגורם למחלה הוא ניסריה גונוריאה. הוא מצוי בנוזל הזרע או בהפרשות הנרתיק של החולה, ולכן העברה של המחלה נעשית בזמן קיום יחסי מין בלתי מוגנים (מכל סוג שהוא), ואף משימוש משותף באביזרי מין שלא חוטאו או כוסו בקונדום.

נשים בהריון שנדבקות במחלה עלולות להעביר את הזיהום לילדיהן במהלך הלידה. 

סימפטומים

אצל הגבר מחלת הזיבה היא בדרך כלל תסמינית וביטויה העיקרי הוא דלקת שופכה שמתפתחת לאחר 7-2 ימי דגירה, צריבה בהטלת שתן והפרשה מוגלתית מהפין. הסיבוכים האזוריים והמערכתיים נדירים בימינו. 

אצל האישה המחלה תסמינית במיעוט המקרים, והתסמינים של דלקת צוואר הרחם ו/או דלקת השופכה פחות ייחודיים: צריבה בהטלת שתן, הפרשה מהנרתיק (שמקורה בצוואר הרחם), כאב בעת משגל, דימום מצוואר הרחם לרוב לאחר משגל. איחור בטיפול (שאינו נדיר מכיוון שבהיעדר תסמינים החולה אינה פונה להיבדק) עלול להביא להתפשטות הזיהום לאגן, אך גם במצב זה ייתכן שלא יופיעו תסמינים. 

תסמינים נוספים יכולים להיות כתוצאה מזיהום בחלחולת (רקטום), בגרון או בעיניים, שיתבטאו בכאב, בהפרשות ובאי נוחות באזור המזוהם.

כאשר תינוק נדבק במחלה בזמן הלידה, תסמינים של דלקת לחמיות העין (conjunctivitis) יתפתחו תוך שבועיים לאחר הלידה, ויכללו אודם ונפיחות, עם הפרשה מוגלתית סמיכה. אצל תינוקות המחלה יכולה להוביל לעיוורון במידה ואינה מטופלת כראוי. 

סיבות וגורמי סיכון

גורמי סיכון להידבקות במחלה כוללים מגע מיני עם בני זוג מרובים, ומגע מיני עם בן זוג חדש. סבירות ההידבקות של גבר לאחר מגע מיני אחד עם אישה שלקתה בזיבה היא של 20%, ועד 80%-60% לאחר ארבעה מגעים. שיעור ההידבקות של אישה מגבר נושא זיהום גבוה אף יותר. 

אבחון ובדיקות

האבחון המעבדתי נקבע על סמך בדיקה בשם צביעת גראם של משטח הפרשה במיקרוסקופ (דיפלוקוקים גרם-שליליים תוך-תאיים), בדיקת תרבית (פחות יעילה בזיהום צוואר הרחם מאשר בדלקת שופכה), או שיטות אבחון מולקולתיות (PCR) בדגימת שתן (יעילות יותר). חשוב לקיים מעקב על מנת למנוע הידבקות משנית ולטפל בה אם התרחשה, לרבות בבן/בת הזוג. 

סיבוכים אפשריים

היעדר טיפול מתאים במחלת הזיבה עלול להוביל לעקרות, להריון מחוץ לרחם (עקב הצטלקויות בחצוצרות), ולכאב בטן כרוני. פלישת החיידק לדם נדירה בימינו, ושכיחה יותר בקרב נשים בגלל האופי האי-תסמיני של הזיהום. אצל היילוד החיידק גורם בעיקר לדלקת לחמיות שיכולה לגרום להינקבות העין ולעיוורון. הזיהומים בלוע ובחלחולת בדרך כלל א-תסמיניים. 

טיפולים ותרופות

הטיפול האמפירי מתבסס על מתן צפטריאקסון (Ceftriaxone) לשריר, או צפיקסים (Cefixime) דרך הפה. גם ספקטינומיצין (Spectinomycin) יעיל מאוד. רוב החיידקים המבודדים בישראל עמידים לקינולונים (כגון ציפרופלוקסצין, אופלוקסצין). 

במקרים רבים, זיהום בחיידק הזיבה מגיעה יחד עם זיהום בחיידק הכלמידיה, ולכן לטיפול מוסיפים גם דוקסיציקלין (Doxycycline hydrochloride), אנטיביוטיקה היעילה נגד כלמידיה.

את הטיפול צריך לקבל גם בן או בת הזוג, בכדי למנוע הדבקה חוזרת והמשך של הפצה של המחלה. 

מניעה

על מנת למנוע הידבקות בזיבה מומלץ לקיים יחסי מין מוגנים ולהשתמש בקונדום. יתרונותיו של הקונדום הוא כמובן הגנה מלאה מפני מחלות המועברות באמצעות מגע מיני, כמו איידס ומחלות נוספות. מומלץ להשתמש בקונדום גם עבור נשים שמשתמשות בגלולות, כאשר מקיימים מגע מיני מזדמן עם גבר שההיסטוריה המינית שלו אינה מוכרת או אינה אמינה. 

מניעה של הדבקת תינוק בזמן לידה מתבצעת על ידי נטילת טיפול אנטיביוטי טרם הלידה, ובתקופה ההנקה. 

רופאים בתחום
ד"ר איתן פאר
ד"ר איתן פאר יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
פרופ' ארנון ויז'ניצר
פרופ' ארנון ויז'ניצר יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר הלנה מרטינז
ד"ר הלנה מרטינז עור ומין

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא זיבה

למי כדאי להיבדק למחלות מין?
למי כדאי להיבדק למחלות מין?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 24/04/2008

למי כדאי להיבדק למחלות מין? לכתבה המלאה

גדל מקרי הזיבה העמידים לטיפול בקרב גברים הומוסקסואלים
גדל מקרי הזיבה העמידים לטיפול בקרב גברים הומוסקסואלים
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 12/05/2004

גדל מקרי הזיבה העמידים לטיפול בקרב גברים הומוסקסואלים לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום דיקור מי שפיר וסיסי שליה

בניהולו של ד"ר יוסי הר-טוב
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו