דלג לתוכן

מחלת קאוואסקי

Mucocutaneus lymph node syndrome | Kawasaki's disease
המומחים של Infomed מסבירים:
מחלת קאוואסקי (Kawasaki's disease) הינה מחלה נדירה הפוגעת בילדים מתחת לגיל 5. מחלת קאוואסקי מתבטאת בדלקת חריפה של כלי הדם הנגרמת ללא כל מקור ידוע, תסמיני המחלה כוללים: חום, פריחה, דלקת עיניים, אודם בלוע ובחלל הפה, נפיחות של כפות הידיים והרגליים ובלוטות לימפה מוגדלות בצוואר. הרופאים חלוקים בדעותיהם לגבי המקור למחלה אולם הסברה הרווחת היא שמדובר בדלקת (וויראלית או כתגובה אלרגית לרעלן חיידקי כלשהו). מחלת קאוואסקי (Kawasaki's disease) זוהתה לראשונה בשנת 1967 ביפן, ולאחר 9 שנים דווחה גם בהוואי שבארצות הברית. עובדה זו גרמה לחוקרים להניח שמדובר בנגיף הספציפי לאזור בין יפן להוואי, אך טענה זו מעולם לא הוכחה. המחקרים האחרונים בנושא נוטים לעבר העובדה שהמחלה בעלת רקע גנטי העובר בירושה.  
מחלת קאוואסקי (Kawasaki's disease) פוגעת בבריאותם של ילדים רבים על ידי כך שהיא מחוללת דלקות בכל רחבי גופם. בלב המחלה עלולה לגרום לדלקת בשריר הלב (myocarditis), דלקת קרום הלב (pericarditis) או דלקת בשסתומי הלב (valvulitis). בנוסף מחלת קאוואסקי (Kawasaki's disease) יכולה לגרום להתפתחות של דלקת בקרום המוח (דלקת של הקרום המכסה את המוח וחוט השדרה). דלקות נוספות המקושרות עם המחלה הן: דלקות עור, עיניים, הריאות, בלוטות הלימפה והמפרקים. עם זאת הבעיה המסוכנת ביותר המקושרת למחלת קאוואסקי (Kawasaki's disease) היא דלקת אקוטית של כלי הדם (vasculitis) במיוחד בעורקים הבינוניים בגודלם. דלקת כלי הדם מסוכת ביותר, במיוחד כאשר זו גורמת לנזקים בעורקים הכליליים של הלב (במחלה זו כלי הדם הנפגעים מתרחבים ויוצרים חסימה בעורק כך שדם מחומצן לא יכול לזרום כראוי) ואף מעלה את הסיכוי ללקות באוטם בשריר הלב (התקף לב) בגיל מאוד צעיר.
בארצות הברית, ובמדינות מתועשות נוספות, מחלת קאוואסקי (Kawasaki's disease) היא הגורם מספר אחד למחלות לב (לא כולל פגמים מולדים) בקרב ילדים. המחלה נדירה למדי והיא משפיעה בקירוב על פחות מ-1 ילדים מתוך 5000 (מתחת לגיל 5).

המומחים שלנו לילדים

קרדיולוגיה
ד"ר רמי פוגלמן קרדיולוג ילדים, מנהל היחידה להפרעות קצב לב בילדים, בית חולים שניידר
קראו עליי עוד
ילדים
ד"ר רוני שפר מומחה לרפואת ילדים ורופא משפחה למעלה מ- 30 שנה
קראו עליי עודלקביעת תור
ילדים
ד"ר גיל באר רופא בכיר במרפאה קרדיולוגית ילדים במרכז הרפואי תל אביב, בית חולים איכילוב
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לילדים>
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו