דלג לתוכן

מחלת קאוואסקי (Kawasaki's disease)

מחלת קאוואסקי, Mucocutaneus lymph node syndrome (Kawasaki's disease)
3 דקות קריאה
מחלת קאוואסקי (Kawasaki's disease) הינה מחלה נדירה הפוגעת בילדים מתחת לגיל 5. מחלת קאוואסקי מתבטאת בדלקת חריפה של כלי הדם הנגרמת ללא כל מקור ידוע, תסמיני המחלה כוללים: חום, פריחה, דלקת עיניים, אודם בלוע ובחלל הפה, נפיחות של כפות הידיים והרגליים ובלוטות לימפה מוגדלות בצוואר. הרופאים חלוקים בדעותיהם לגבי המקור למחלה אולם הסברה הרווחת היא שמדובר בדלקת (וויראלית או כתגובה אלרגית לרעלן חיידקי כלשהו). מחלת קאוואסקי (Kawasaki's disease) זוהתה לראשונה בשנת 1967 ביפן, ולאחר 9 שנים דווחה גם בהוואי שבארצות הברית. עובדה זו גרמה לחוקרים להניח שמדובר בנגיף הספציפי לאזור בין יפן להוואי, אך טענה זו מעולם לא הוכחה. המחקרים האחרונים בנושא נוטים לעבר העובדה שהמחלה בעלת רקע גנטי העובר בירושה.  
מחלת קאוואסקי (Kawasaki's disease) פוגעת בבריאותם של ילדים רבים על ידי כך שהיא מחוללת דלקות בכל רחבי גופם. בלב המחלה עלולה לגרום לדלקת בשריר הלב (myocarditis), דלקת קרום הלב (pericarditis) או דלקת בשסתומי הלב (valvulitis). בנוסף מחלת קאוואסקי (Kawasaki's disease) יכולה לגרום להתפתחות של דלקת בקרום המוח (דלקת של הקרום המכסה את המוח וחוט השדרה). דלקות נוספות המקושרות עם המחלה הן: דלקות עור, עיניים, הריאות, בלוטות הלימפה והמפרקים. עם זאת הבעיה המסוכנת ביותר המקושרת למחלת קאוואסקי (Kawasaki's disease) היא דלקת אקוטית של כלי הדם (vasculitis) במיוחד בעורקים הבינוניים בגודלם. דלקת כלי הדם מסוכת ביותר, במיוחד כאשר זו גורמת לנזקים בעורקים הכליליים של הלב (במחלה זו כלי הדם הנפגעים מתרחבים ויוצרים חסימה בעורק כך שדם מחומצן לא יכול לזרום כראוי) ואף מעלה את הסיכוי ללקות באוטם בשריר הלב (התקף לב) בגיל מאוד צעיר.
בארצות הברית, ובמדינות מתועשות נוספות, מחלת קאוואסקי (Kawasaki's disease) היא הגורם מספר אחד למחלות לב (לא כולל פגמים מולדים) בקרב ילדים. המחלה נדירה למדי והיא משפיעה בקירוב על פחות מ-1 ילדים מתוך 5000 (מתחת לגיל 5).

סימפטומים

למחלת קוואסאקי (Kawasaki's disease) אין בדיקה ספציפית אשר יכולה לאמת בוודאות שהילד אכן חולה במחלה. לכן הרופאים מאבחנים את המחלה לפי שילוב של תסמינים בחולה, המחלה מתבטאת בשילוב עם 4 תסמינים צפויים לפחות. תסמינים אלו כוללים:
חום גבוה ויציב שלא נשבר במשך 5 ימים לפחות
אודם של לחמיות העיניים ללא הפרשה מוגלתית
פריחה עורית מסוגים שונים המופיעה על אזור הגב והגפיים וכוללת בדרך כלל את אזור ההחתלה בתינוקות
שינויים בפה הכוללים: שפתיים אדומות וסדוקות, לשון אדומה דמוית תות (לשון תותית), אודם בלוע
נפיחות והאדמת כפות הידיים והרגליים
בשבוע השני או השלישי למחלה מופיע קילוף בקצוות האצבעות
הופעת קשריות לימפה מוגדלות, בדרך כלל בצד אחד של הצוואר
תחושת חולשה בזרועות או ברגליים
חולשה בשרירי הפנים
חריגות בקצב לב
סימנים קליניים של אי ספיקת לב
לעתים מופיעים סימנים נוספים כגון כאב ונפיחות במפרקים, כאבי בטן, שלשול, אי שקט, כאב ראש ועוד.

סיבות וגורמי סיכון

מקור מחלת קוואסאקי (Kawasaki's disease) אינו ידוע עד היום, אולם יש חשד למעורבות גנטית והדבקה נגיפית העלולים לגרום למחלה.

אבחון ובדיקות

אבחון מחלת קאוואסקי (Kawasaki's disease) הוא בעיתי מאוד משום שמדובר במחלה נדירה יחסית. חשוב מאוד לפרט את כל היסטוריה הרפואית של החולה ולשים לב לסימני ההזהרה של המחלה. תחילה ינסה הרופא לשלול מחלות אחרות נפוצות יותר אשר מתאימות מבחינת התסמינים למחלה, כגון חצבת. הרופא יוודא שהילד אכן חוסן כנגד חצבת (ולא בא במגע עם חולה חצבת) ושהתסמינים לא קשורים למחלה זו. הרופא ישאל בנוגע לנושאים הבאים:
האם הילד נוטל תרופות כלשהן?
האם הילד נחשף לאחרונה לאדם החולה בדלקת גרון הנגרמת על ידי סטרפטוקוקוס (על מנת לשלול את מחלת השנית).
במסגרת הבדיקות לאבחון מחלת קאוואסקי (Kawasaki's disease) הרופא ימליץ על ביצוע בדיקות דם, על מנת לשלול זיהומים אחרים אשר יכולים לגרום לתסמינים. לאחר שכל הגורמים האחרים ישללו בוודאות פרט למחלת קאוואסקי (Kawasaki's disease) יהיה צורך בביצוע בדיקת אנגיוגרפיה (צילום רנטגן הבודק את חדרי הלב ותקינות זרימת הדם בעורקים בעזרת הזרקה של חומר ניגוד). בדיקה זו מכאיבה ולא נעימה לילד אולם היא מאפשרת לרופאים לראות את מידת הנזק הנגרם לשריר הלב כתוצאה מהדלקת. בנוסף ניתן לראות עדויות למפרצת האופיינית מאוד במקרים של מחלת קאוואסקי.
עד היום החוקרים עובדים על בדיקה מהמניה יותר לאבחון המחלה. 
רופאים בתחום
ד"ר דני בלום
ד"ר דני בלום ילדים
ד"ר אמיר יצחק
ד"ר אמיר יצחק פסיכיאטריה
ד"ר אלכסנדר לוונטל
ד"ר אלכסנדר לוונטל ילדים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו