דיסאוטונומיה משפחתית (Familial dysautonomia)

ראשי

תאור

דיסאוטונומיה משפחתית (ד"מ) היא מחלה תורשתית אוטוזומית רצסיבית הפוגעת במערכת העצבים הבלתי רצונית (האוטונומית), החישתית והמוטורית, פגיעה שיש לה השלכות תפקודיות קשות במערכות גוף שונות. המחלה תוארה לראשונה על ידי הרופאים CM Riley & RL Day בשנת 1949 ומופיעה באוכלוסיית יהודים אשכנזים בשכיחות של 1:3703. שכיחות הנשאים באוכלוסייה זו היא 1:32. להורים נשאים יש סיכוי בכל הריון להוליד ילד חולה בשיעור של 25%, וסיכוי בשיעור של 50% להעביר את הגן החולה לילד בריא (נשא). לאחרונה, במרכזים רפואיים רבים בארץ ובעולם, נעשות בדיקות טרום-לידה וסקרים לאיתור חולים ונשאי הגן.
בשנת 2001 היתה פריצת דרך עם מציאת הגן הגורם לד"מ בכרומוזום 9. בגן הנקרא Ikbkap נמצאו שלוש מוטציות (פגמים בחומר התורשתי). המוטציה העיקרית (ב-99.5% לערך) משפיעה על שיחבור (Splicing) הגן ונוצר חלבון קצר מהרגיל. חולי ד"מ מייצרים גם חלבון תקין וגם חלבון קצר ביחסים שונים ברקמות השונות (במוח רוב החלבון הנקרא IKAP אינו תקין). המוטציה השנייה, נמצאת במישלב עם המוטציה העיקרית וגורמת להחלפת חומצת חלבון (אמינו). המוטציה השלישית נמצאה רק במקרה אחד.
פרופ' חנה מעין

סימפטומים


ההסתמנות הקלינית: בדרגות חומרה שונות בין החולים, ובאותו חולה בגילים שונים. הרקע הקליני והמשפחתי האופייניים הם: הורים ממוצא יהודי אשכנזי, לידה במצג עכוז (כ-25%), היעדר דמעות, בעיות באכילה (מציצה ירודה, השתנקות בבליעה, שאיפת מזון/נוזלים לריאות) וסימני החזר (רפלוקס) מהקיבה ומהוושט (צרבת, כאבי בטן, פליטות והקאות). הפרעות נוספות המופיעות בשכיחות: קשיי נשימה (דלקות ריאה נישנות, קשיים והפסקות נשימה בבכי ובשינה), וכן התקפי דיסאוטונומיה המתבטאים בבחילות, בהקאות, בלחץ-דם גבוה, בהזעה ובכתמי עור אדומים. ההתקפים מופיעים בזמן מצוקה גופנית או בריגוש נפשי ומלווים בשינויים בחום הגוף (תת/גבוה), בלחץ-דם בלתי יציב ולעיתים גם בהתעלפויות ובפרכוסים. בנוסף, מופיעים אצל מרבית החולים עקמת גבית ושברים, עיכוב בהתפתחות ועלייה במשקל ובגובה. האינטליגנציה בדרך כלל נשמרת.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

סימנים נוספים שניתן למצוא בבדיקה גופנית הם: פקעיות טעם מעטות, ריור, רפיון שרירים, ירידה ברפלקסים גידיים או היעדרם המלא, ירידה ברגישות קרנית העין ושינויים בתחושות כאב, חום וקור. ההליכה אינה יציבה ולעיתים נפגע גם תפקוד הכליות. האבחון נעשה על ידי תבחין עור להיסטמין ובדיקה תורשתית.
הכרת המחלה ותסמיניה וכן התפתחות משמעותית בטיפולים צמצמו באורח ניכר את התחלואה ואת שיעור התמותה.

שאלות ותשובות


פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רעד קרן 13/09/2020 14:11
  • שלום חמי עם רעד בידיים כבר כמה שנים ונוטל כדור לטיפול בראד. לאחרונה שמעתי שניתן לטפל בפרקינסון בקנאביס רפואי. האם הטיפול בקנאביס מתאים גם לטיפול בראד שאינו פרקינסון?

  • + הוסף תגובה
הפרעות תנועה סיבי 05/09/2020 23:40
  • שלום רב. ברצוני לשאול על הפרעות תנועה שנגרמו מגלולה למניעת היריון באישה צעירה בת21 . נלקחו סהכ 9 כדורים והתחילו הפרעות ץנועה. קודם ברגל כמו בעיטות ברגל ימין ואחכ כשעתיים אחרי זה במנוחה זה חשר מלוות עם הנפת יד ימין. הפרעות תנועה שהתחילה ברגל ימין כבעיטה באויר והמשיך עם הנפת יד לא רצוניות . ואז כשבוע אחרי הנפות יד שנדדו לעיוותים בגב קיפולים קדימה.ואחרי איזה יום או ככה נדדה לכיווצים בצוואר שממשיכים איזה יומיים שלושה . מה יהיה עכשיו? שמעת על מקרה דומה??

  • + הוסף תגובה
סחרחורות יפה 19/08/2020 18:09
  • בעלי חולה פרקינסון שנתיים. לאחרונה סובל מסחרחורות קצרות . לחץ הדם מטופל והוא יציב. האם יש קשר לפרקינסון? יש מה לעשות? הוא מיואש מזמ תודה

  • + הוסף תגובה
סחרחורת קצרות ומחלת פרקינסון ד"ר סיימון ישראלי-קורן 30/08/2020 18:16
  • שלום יפה ותודה על השאלה, יתכן שמדובר בתופעה לא נדירה אבל לא (מספיק) מוכרת: לחץ דם אורתוסטטי (orthostatic hypotension). המשמעות היא שלאחר קימה משכיבה או ישיבה יש תחושה של חולשה ועלפון, לפעמים גם קלות ראש / סחרחורת ובחילה. זה עלול גם לגרום להתעלפויות ונפילות ממש. קל לאבחן - צריך למדוד לחץ בשכיבה לאחר מנוחה ואז בעמידה (לאחר 2 או 3 דקות של עמידה), אם יש נפילה משמעותית (מעל 20 ממ"כ של המספר הגבוה) אז זה האבחנה. יש טיפולים תרופתיים וגם לא תרופתיים. וגם יש ניסוי קליני חדש עם הרבה מרכזים בארץ אשר מעורבים בניסוי זה (כולל שיבא). אם מודדים את לחץ הדם כל פעם באותו מצב (נגיד ישיבה) אז זה נראה שהלחץ דם יציב והאבחנה תפוספס. בהצלחה ובריאות!

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!