דלג לתוכן

דלקת כרונית באוזן חיצונית (External ear, Chronic infection)

2 דקות קריאה
הדלקות הכרוניות של האוזן החיצונית יכולות להופיע באפרכסת, בתעלת השמיעה החיצונית או בעור התוף.
דלקת כרונית של האפרכסת (Relapsing perichondritis): מחלה כרונית נישנית של רקמת החיבור והסחוס. היא מופיעה בעיקר באפרכסת, אך יכולה להופיע גם בסחוסים אחרים כמו סחוסי האף והגרון. סיבתה היא כנראה אוטואימונית. המחלה מתחילה באודם באפרכסת, בהמשך מופיעים נפיחות, הפרשה וכאב. המחלה מלווה בחום ומתפשטת לעיתים לתעלת השמיעה החיצונית. כאשר הטיפול לא ניתן בזמן יכול להתהוות עיוות של האפרכסת.
דלקת פטרייתית כרונית של תעלת השמיעה החיצונית: דלקת זו מופיעה אצל חולי סוכרת ובחולים הלוקים באקזמה של העור בתעלת השמיעה החיצונית. המחלה מתבטאת בגרד עז, בהפרשה מועטה אשר עלולה להיות דמית ובליקוי בשמיעה.
הטיפול כולל ניקוי התעלה מהפטרייה, וטיפול ממושך עם משחה אנטי-פטרייתית לתעלה במישלב עם טיפול פומי.
דלקת כרונית של תעלת השמיעה החיצונית (Malignant otitis externa): מחלה זו נקראת דלקת ממאירה למרות שאיננה מלווה בגידולים, כדי להדגיש את המהלך הסוער של המחלה. היא מופיעה בעיקר אצל חולי סוכרת וחולים המקבלים תרופות לדיכוי המערכת החיסונית, כמו תרופות כימותרפיות או סטרואידים. חיידק הפסידומונס אוריגינוזה (Pseudomonas aeruginosa) המצוי בתעלת האוזן החיצונית גם אצל אלו שאינם חולים, הוא מחולל המחלה. חיידק זה בצורתו הפתולוגית גורם לדלקת של עור התעלה מלווה בגרנולציות (בשר פרא) ובפוליפים. המחלה מתבטאת בכאב עז, ובגלל שהחיידק מפריש רעל עצבים (Neurotoxin) חלה גם פגיעה בעצבים שונים, כמו: שיתוק עצב הפנים או שיתוק עצב הלשון. המחלה יכולה להתפשט לאיברי הסביבה, לחדור לחלל המסטואיד, לבלוטת רוק הפרוטיס, למיפרק הלסת ואף לבסיס הגולגולת, ולגרום לאוסטיאומיאליטיס.
האבחון נקבע בעזרת בדיקה אוטוסקופית ובזיהוי חיידק הפסידומונס ברקמה.
הטיפול: דלקת זו היא מחלה קשה המחייבת אשפוז, ניתוח ונטילת אנטיביוטיקה במשך תקופה ארוכה. כלומר, משלבים כריתה כירורגית של הרקמה החולה עם טיפול באמצעות אנטיביוטיקה לתקופה של שישה שבועות.
דלקת כרונית של עור התוף: מירינגיטיס גרגירומתית (Granular miringitis) מחלה כרונית של השכבה האפיתלית של העור בתעלת השמיעה החיצונית, ושל עור התוף. הגורם למחלה אינו ידוע וייתכן שזוהי דלקת מנגיפים. הדלקת הכרונית של התעלה מתאפיינת בהופעת בשר פרא על שכבת האפיתל, עם הפרשה, וללא תחושת כאב. עם הזמן כל השכבה האפיתלית "מוחלפת" ברקמת הגירעון אשר לאחר שנים מצטלקת וגורמת לחסימת התעלה ולליקוי בשמיעה.

פרופ' יונה קרוננברג
רופאים בתחום
ד"ר מאוריסיו כהן וייזר
ד"ר מאוריסיו כהן וייזר אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר גרגורי זלטין
ד"ר גרגורי זלטין אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר דרור אשכנזי
ד"ר דרור אשכנזי אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר

שאלות מתוך פורום צרידות ומיתרי הקול

בניהולו של ד"ר יקי כהן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו