דלג לתוכן

כאב פרקים (Arthralgia, Joint pain)

ערוץ האורתופדיה
3 דקות קריאה

כאב פרקים הוא אי נוחות, כאב או דלקת הנובעים מאזור המפרק - הסחוס, העצם, השריר, הרצועות או הגיד. מפרק הוא נקודת החיבור בין שתי עצמות (או יותר) הסמוכות זו לזו, ובנוי כך שיוכל לאפשר תנועה מכאנית ותמיכה בעצמות הגוף.

כאב מפרקים נפוץ מאוד בדלקת פרקים כרונית, אך יכולים להיום גורמים רבים לו, בהם גם חבלה למפרק עצמו.

כאב פרקים יכול לחלוף מעצמו, כתלות בחומרת הכאב, במקרים של כאב הנוצר כתוצאה משכיבה ממושכת, הנעת הגוף וחילוץ איברים יקלו מאוד על הכאב. כאב פרקים יכול להיות גם פתאומי וחריף ביותר כמו במקרה של פריקת כתף, כאב מסוג זה הוא אקוטי ביותר ומצריך טיפול מידי. במקרים של מחלה כרונית ממושכת הכאב יכול להמשך זמן רב ללא הקלה (דלקת פרקים), מקרים מסוג זה מצריכים טיפול תרופתי להקלת הכאב. 

צילום: Shutterstock

סימפטומים

במקרה של דלקת פרקים או חבלה למפרק עצמו יתכן כאב פרקים (arthralgia). לרוב כאב פרקים מאופיין בחוסר נוחות, נפיחות, גירוי, נוקשות ואף התפתחות של דלקת סביב המפרק או מפרקים שונים בגוף. כאב פרקים (arthralgia) כסימפטום מאפיין הרבה מאוד מחלות מסוגים שונים, לכן ישנה חשיבות רבה לאיתור מקורו על מנת לאפשר את הטיפול המתאים ביותר. כאב פרקים (arthralgia) יכול לנבוע כתוצאה מדלקת, טראומה לאזור המפרק, תחושת חולי כללית (למשל לפני שפעת או הצטננות קשה), מחלה אוטואימונית ותופעות פתולוגיות נוספות. 

סיבות וגורמי סיכון

הגורמים לכאב פרקים (arthralgia) הם:
- פציעה או חבלה במפרק.
- נקע.
- מתיחה של רצועה או גיד במיוחד בקרסול.
- מחלות זיהומיות ודלקתיות המלוות בכאבי מפרקים ושרירים.
- זיהום וויראלי או חיידקי.
- הצטננות.
- שפעת.
- דלקת פרקים.
- תסמונת המעי הרגיז.
- מחלת ליים (Lyme disease).
- bursitis (דלקת בשק הנוזלים במפרק).

אבחון ובדיקות

אבחון מקור כאב הפרקים מצריך פרוט מלא של ההיסטוריה הרפואית על ידי החולה. מחלות גנטיות העוברות בתורשה במשפחה יכולות אף הן לשפוך אור על סיבת הכאב, ולכן חשוב ביותר לעדכן את הרופא המטפל בכל ההיסטוריה האישית והמשפחתית של המטופל. על מנת לאתר את מקור כאב הפרקים, יבצע הרופא בדיקות ותרבית דם, בדיקה של רגישות נוזל המפרק (synovial fluid), הדמיות שונות כגון צילום רנטגן, סריקת סי.טי ו-אם.אר.אי.

לעיתים תקופות כאב פרקים (arthralgia) מאובחן בצורה שגויה ולכן הטיפול בו לא אפקטיבי. הסיבה העיקרית לכך היא בשל העובדה שהחולה עצמו לא יכול להגדיר לרופא המטפל, שהוא סובל מכאב פרקים. לכן יש חשיבות רבה מאוד לתיאור מלא של כל התחושות וההיסטוריה הרפואית של המטופל.

סיבוכים אפשריים

במקרים קלים יחסית כאב פרקים מעיד על מצב שפיר יחסית (למשל נקע בקרסול אשר לא מצריך טיפול ממושך). במקרים דחופים וחמורים יותר כאב פרקים יכול להעיד על התפתחות מחלה או סינדרום מסוג כלשהו כמו: bursitis (דלקת בשק הנוזלים אשר תפקידו הוא להקטין את החיכוך בין חלקים בגוף כדוגמת הפרקים), דלקת פרקים כרונית (ankylosing spondylitis) ממקור אוטואימוני, קרע ברצועת השריר או פריקה של מפרק (פריקה משמעותה יציאה של העצם ממקומה. לצורך החזרת העצם למקום יש צורך בהפעלת כוח פיסי). לעיתים רחוקות כאב פרקים (arthralgia) הוא תסמין של מחלה מסכנת חיים כמו לוקמיה או סרטן העצם. 

מחלות כרוניות ודגנרטיביות גורמות אף הן לכאב פרקים. במקרים אלו כאב פרקים יהיה מלווה בסימפטומים נוספים כתלות בסוג הפתולוגיה. תסמינים העלולים להיות מלווים בכאב פרקים הם: נפיחות או בצקת באזור המפרק, תהליך דלקתי המלווה בעור אדום ומגורה וחום גבוה. במצבים אלו יתכנו סיבוכים כתלות בסיבה לכאב הפרקים (arthralgia) במקרים אלו יש ליצור קשר מידי עם הרופא המטפל.

טיפולים ותרופות

ניתן לטפל בכאב פרקים באמצעות תרופות כגון אטופן, אך כאב פרקים כסימפטום מאפיין הרבה מאוד מחלות מסוגים שונים, לכן ישנה חשיבות רבה לאיתור מקורו והתאים את הטיפול המתאים ביותר. כאב פרקים יכול לנבוע כתוצאה מדלקת, טראומה לאזור המפרק, תחושת חולי כללית (למשל לפני שפעת או הצטננות קשה), מחלה אוטואימונית ותופעות פתולוגיות נוספות. במקרה של כאב 

רופאים בתחום
ד"ר אלכסנדר כצמן
ד"ר אלכסנדר כצמן אורתופדיה
ד"ר יובל ארמה
ד"ר יובל ארמה אורתופדיה
ד"ר רונן קרפ
ד"ר רונן קרפ אורתופדיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא כאב פרקים

טיפול בכאבים כרוניים באמצעות פעילות גופנית
טיפול בכאבים כרוניים באמצעות פעילות גופנית
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 03/01/2011

ממה נובעים כאבים מפרקיים כרוניים ואיך ניתן לטפל בהם מתוך מבט כולל על גופנו, בגישה טיפולית רב מקצועית לכתבה המלאה

ארגון הבריאות העולמי פירסם כללים לשימוש נכון ברפואה אלטרנטיבית
ארגון הבריאות העולמי פירסם כללים לשימוש נכון ברפואה אלטרנטיבית
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 03/07/2004

ארגון הבריאות העולמי פירסם כללים לשימוש נכון ברפואה אלטרנטיבית לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום נסיון

בניהולו של ד"ר רופא ניסיון
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו