אלרגיה לארס (Venom allergy)

ראשי

תאור

משפחת הדבורניים (Hymenoptera) היא משפחת חרקים המאופיינת, בין השאר, ביכולתה לייצר ארס שתפקידו להגן על החרק מפני אויביו. בארס מרכיבים רבים שתפקידם להכאיב או לשתק או לגרום הרס רקמות בבעל החיים שנעקץ ונחשף אליו. עם הדבורניים השכיחים בישראל נמנים: דבורת הדבש, צרעה גרמנית (Yellow jacket), צרעה מזרחית (דבור) וצרעות הפלך.
מרבית האנשים שנעקצים על ידי חרקים ממשפחת הדבורניים יפתחו, למשך מספר שעות, סימנים מקומיים של כאב, נפיחות, אודם וגרד סביב למקום העקיצה, כתגובה לחומרים הפעילים שבארס. חלק קטן מאוד מהנעקצים יפתחו תגובה חריגה של רגישות-יתר.

קיימים שני סוגים של תגובה חריגה לעקיצות הדבורניים:

בסוג הראשון, המכונה "תגובה מקומית גדולה", תופיע נפיחות גדולה מאוד מלווה באודם וכאב סביב למקום העקיצה למשך שבוע ויותר. סוג זה, של תגובה אינו מעיד על אלרגיה לארס. אין צורך בבדיקות או בירור כלשהו אם הופיעה תגובה כזאת, משום שהסיכוי להופעת תגובה מסכנת חיים במקרה של עקיצה נישנית, אינו גדול יותר בצורה משמעותית באנשים שלקו בעבר בתגובה מקומית גדולה.

הסוג השני של התגובה החריגה מכונה "תגובה רב-מערכתית". סוג זה מסוכן יותר, הן בזמן הופעת התסמינים לאחר העקיצה (עד כדי סכנת מוות) והן בעקיצות בעתיד. כ-60% מהאנשים שלקו בתגובה זו, ילקו בתגובה דומה, או אף קשה יותר בעקבות עקיצה נוספת. התסמינים בתגובה רב-מערכתית הם כאלה של אנפילקסיס.

אנשים שפיתחו תגובה רב-מערכתית לעקיצה, צריכים לשאת עימם באופן קבוע מזרק אוטומטי המכיל אדרנלין, לטיפול עצמי, אם מתפתחת תגובה דומה בעקבות עקיצה נישנית. טיפול זה, מהווה רק "עזרה ראשונה", ולעיתים אין בו די כדי למנוע החמרת המצב.

תגובות יוצאות דופן לחרקים שלא ממשפחת הדבורניים כמו יתושים, זבובים או עכבישים אינן מהוות גורם סיכון להתפתחות תגובה רב-מערכתית לעקיצת הדבורניים, לפיכך, אינן מצריכות בירור או טיפול כלשהו.

תופעות אלרגיות אחרות באדם, כמו גנחת הסימפונות (אסתמה), קדחת השחת, או רגישות למזון ולתרופות גם הן אינן מהוות גורם סיכון. הדברים אמורים גם לגבי משפחתיות: תגובה מסכנת חיים לעקיצה בבן משפחה אחד, אינה מהווה גורם סיכון לשאר בני המשפחה.

האנציקלופדיה הישראלית  לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול המומלץ הוא אימונותרפיה (זריקות חיסון), בו מוזרק הארס אליו נמצא האדם אלרגי בתבחיני העור, במינון הולך ועולה בהדרגה, עד להזרקה של כמות ארס שוות ערך לשתי עקיצות בו-זמנית. מנה כזאת תוזרק בהמשך באופן קבוע, אחת לחודש עד שלושה חודשים לתקופה של חמש שנים, או יותר. יעילות האימונותרפיה במניעת תגובה רב-מערכתית בעקבות עקיצות נוספות גדולה ביותר ומגיעה לכ-99%.

פורומים, לופוס ומחלות אוטואימוניות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בירור לימפות מזל 13/11/2019 00:48
  • לפני מס׳ חודשיים נצפו קשרי לימפות באזור הבטן ומפשעה לאחר ביופסיה מפשעתי ומח עצם ב״ה תקנים יש כאבים עצים בעזור האגן ממדי דם קצת חריגים הרופאים יודעים להגיד לי שאני עוברת משהוא שהם לא יודעים לקרוא לו בשמן בבקשה אולי יש לכם רעיון אני מטופלת בתל השומר

  • + הוסף תגובה
בלוטות נפוחות וכואבות בבית שחי נועה 04/11/2019 10:18
  • שלום, יש לי מדד סרולוגי המחשיד ללופוס (DS DNA חיובי בטיטר 1:640, נלקח גם פאנל מלא של כל הנוגדנים האחרים והם שליליים). הנוגדן הזה התחיל להופיע בבדיקות דם לפני 3 שנים (אז היה 1:80) ומאז כל פעם מופיע ועולה. אני אסימפטומטית ולא מטופלת בתרופות, לא מאובחנת בלופוס, רק נמצאת במעקב אצל ראומטולוג כל חצי שנה. מאתמול יש לי 2-3 בלוטות למפה נפוחות וכואבות מתחת לבית שחי ימין. כמו כן יש בימים האחרונים מעין מיחושים ועקצוצים שונים הנעים וקופצים בכל הגוף, במפרקים ובשרירים. הכאב לא חזק ולא קבוע אלא משתנה ולא נמשך יותר מכמה שניות באותו מקום. האם אלו תסמינים שיכולים להחשיד להפתחות מחלה ויש לפנות לראומטולוג בהקדם? בינתיים נקבע תןר לרופא משפחה בעניין הבלוטות הנפוחות. תודה

  • + הוסף תגובה
אלון אסף 28/10/2019 00:23
  • שלום, רופאת המשפחה שלחה אותי לביצוע הבדיקה. התשובה היתה:גבולי. ללא מספר. עוד צויין שמתאריך 19.5.19 שונתה שיטת הבדיקה. מה זה אומר?

  • + הוסף תגובה
פענוח בדיקות מעבדה סגולי לכל בדיקה פרופ' ננסי אגמון-לוין 30/10/2019 17:19

הצטרפו לאינדקס הרופאים!