דלג לתוכן

אלרגיה לאינסולין

Insulin allergy
המומחים של Infomed מסבירים:
עד סוף שנות ה-80 של המאה ה-20, היתה תופעת האלרגיה לאינסולין בארץ שכיחה יותר. מאז ראשית שנות ה-90, הוחלפו תכשירי האינסולין שמקורם בבעלי חיים שונים (פרה, סוס, חזיר) באינסולין ממקור אנושי אשר מיוצר במעבדה באמצעות הנדסה גנטית. האינסולין האנושי נקי יותר וזהה לאינסולין המיוצר בגופו של אדם בריא. מסיבה זו, הסבירות של התפתחות תגובה אלרגית לאינסולין האנושי קטנה יותר בהשוואה לאינסולין ממקור של חיה, ואכן שכיחותה של האלרגיה לאינסולין בארץ, הצטמצמה באופן משמעותי בעשור האחרון.

למרות מגמה זו, עלולה עדיין להתפתח תגובה אלרגית, גם לאינסולין ממקור אנושי. הגורמים המעורבים בהתפתחות התגובה האלרגית הם: פרוטמין, אבץ וחלבונים מזהמים הנמצאים בחלק מסוגי האינסולין השונים.

בדרך כלל התגובה האלרגית המקומית קלה וחולפת מעצמה לאחר זמן קצר. מרבית התגובות האלרגיות מתרחשות במקום ההזרקה בלבד. עם זאת נצפו גם תגובות מערכתיות (המערבות את כל הגוף) לאחר מתן אינסולין בזריקה. 

תגובה אלרגית מערכתית קשה נדירה ביותר, אך כשהיא מופיעה היא עלולה לסכן חיים. במקרים אלה, מומלץ לבצע תבחיני עור לשם איתור הסוג המתאים של האינסולין, אשר אינו גורם לתגובה אלרגית.

תרופות כגון אנטי-היסטמינים ואף סטרואידים עשויים לסייע במניעת האלרגיה. במקרים אחרים ניתן למנוע את התופעה על ידי נטילת ריגוש (Desensitization).

המומחים שלנו לאלרגיה ואימונולוגיה ועור ומין

עור ומין
ד"ר שירן רייס הוס
קראו עליי עוד
עור ומין
ד"ר דוד קריחלי מומחה עור ומין, בעל ותק של מעל 16 שנה בתחום
קראו עליי עוד
עור ומין
ד"ר נדיה זבלוצקי
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לאלרגיה ואימונולוגיה ועור ומין>

מאמרים בנושא אלרגיה לאינסולין

קעקועי חינה שחורה: משרד הבריאות מזהיר
קעקועי חינה שחורה: משרד הבריאות מזהיר
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 20/05/2014

לפני כמה ימים, 2 אחים אושפזו עקב תגובה אלרגית עורית קשה לאחר שעשו קעקועי חינה בדוכן באילת. החשד הוא כי התגובה האלרג... לכתבה המלאה

טיפים לאלרגיות ילדים
טיפים לאלרגיות ילדים
פרופ' שמואל קויתי, מנהל המרפאה לאלרג מאת: פרופ' שמואל קויתי, מנהל המרפאה לאלרג 18/06/2013

אלרגיה בילדים היא שכיחה ביותר ובשנים האחרונות ישנה עלייה משמעותית במספר הילדים המאובחנים כאלרגיים, בהשוואה לעשור או... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום לופוס ומחלות אוטואימוניות

בניהולו של פרופ' ננסי אגמון-לוין
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו