דלג לתוכן

דלקת לבלב (Pancreatitis)

2 דקות קריאה
פנקראטיטיס (Pancreatitis), תהליך דלקתי של בלוטת הלבלב (Pancreas) שמופיע בצורה חדה, או כרונית. הדלקת, נגרמת בדרך כלל, כתוצאה מהפעלה בלתי מבוקרת של אנזימי הלבלב (מיצי העיכול) בתוך בלוטת הלבלב במקום בתוך חלל המעי. האנזימים גורמים לעיכול עצמי, להרס רקמת הלבלב ולדלקת. הגורמים לפעילות בלתי רצויה של האנזימים יכולים להיות מסיבות שונות, כגון זיהום, חומר כימי (כולל תרופות), או נזק מכני.

הגורם העיקרי לפנקראטיטיס חדה הוא אבני מרה, שנודדות מכיס המרה למעי ועלולות לחסום בדרכן את מוצא צינור הלבלב. ברוב העולם המערבי, הסיבה העיקרית לפנקראטיטיס, נובעת משתייה מופרזת של אלכוהול.

סיבות אפשריות נוספות לפנקראטיטיס חדה כוללות תרופות (כמו תרופות נוגדות דלקת), מחלות מלידה (כמו לייפת כיסתית), רמות גבוהות של שומנים (תלת-גליצרידים), או סידן בדם. לפעמים הסיבה היא אנטומית (ליקוי בהתפתחות צינור המרה מלידה) או חבלה (מכה בבטן).

בשליש מהמקרים המחלה היא ללא סיבה נראית לעין.

פנקראטיטיס כרונית היא תוצאה של התקפים נישנים של דלקת חדה, או תהליך דלקתי איטי שלרוב אינו מורגש על ידי החולה. הגורמים דומים לאלה של פנקראטיטיס חדה, למעט אבני מרה שאינן גורמות לדלקת כרונית.

פרופ' פרד קוניקוף

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


אבחון ובדיקות

פנקראטיטיס חדה מתבטאת בכאב חד ברום הבטן המלווה, לעיתים, בהקאות ובחום קל. בבדיקות הדם והשתן נצפית עלייה באנזימי הלבלב (עמילזה, או ליפזה), ובדיקות דימות, על-שמע (אולטרסאונד) ו/או טומוגרפיה מחשבית (CT) - יאשררו את האבחנה. מהלך המחלה יכול להיות יחסית קל עם היעלמות הכאבים תוך יום-יומיים. כאשר ההרס הוא נרחב ומדובר בנמק (נקרוזיס) של הלבלב, המצב כרוך בתמותה גבוהה.

בפנקראטיטיס כרונית, הביטויים הקליניים יכולים להיות כאבי בטן ותלונות פחות ברורות של הפרעה בעיכול. עם הזמן, הדלקת הכרונית יכולה לגרום לאי-ספיקת לבלב.

טיפולים ותרופות

הטיפול העיקרי מכוון לתיקון, או מניעת גורמי המחלה - לדוגמה, הפסקת שתיית אלכוהול, או טיפול באבני המרה. הטיפול בדלקת מורכב ממתן נוזלים, מניעת מזון בדרך פומית ומתן אנטיביוטיקה לפי הצורך. בדלקת קשה, יש לפעמים צורך בכריתה של רקמת הלבלב הנמקית. לעיתים, גורמת הדלקת להצטברות מיצי לבלב בצורת כיסים בתוך, או סביב הלבלב.

הטיפול בדלקת לבלב כרונית מכוון למניעת הגורם הראשוני של הדלקת ולתיקון תופעות אי-הספיקה.
רופאים בתחום
ד"ר חגי דקל
ד"ר חגי דקל כירורגיה
ד"ר נתן לדרמן
ד"ר נתן לדרמן גסטרואנטרולוגיה
ד"ר רמי טמיר
ד"ר רמי טמיר אלרגיה ואימונולוגיה

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום קיצור קיבה - כרורגיה בריאטרית

בניהולו של ד"ר פבל שמולבסקי
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו