דלג לתוכן

הרטבת לילה בילדים

Enuresis
המומחים של Infomed מסבירים:
תהליך הגמילה מחיתולים הוא תהליך מורכב ואיטי אותו עובר כל הורה עם ילדו, שכולל גם נסיגות וניסיונות חוזרים. אף על פי כן, חלק מהילדים לא מצליחים להשיג שליטה על שלפוחית השתן גם בגיל מאוחר, מה שגורם להם למצוקה ולפגיעה ממשית בתפקוד היומיומי.

תסמינים קליניים

הרטבה היא הפרעת הפרשה של הילדות, המאופיינת בהטלת שתן בלתי רצונית ביום ו/או בלילה, אשר מתרחשת כפעמיים בשבוע, אצל ילדים בני חמש שנים לפחות ובמשך כשלושה חודשים לפחות. ההפרעה לא נגרמת בשל מצב רפואי כללי, והיא מובילה למצוקה ולתפקוד לקוי בבית הספר, בבית ובחברה. בנוסף, ההרטבה עשויה להיות ראשונית, כלומר, הרטבה שנמשכת ברציפות מאז הלידה, או משנית, המופיעה אצל ילדים שבעבר הפגינו שליטה עצמית לפחות כשנה.

שכיחות ההפרעה

עם הגיל יורדת שכיחות ההרטבה. בגיל חמש ההרטבה היא בשיעור של 7% אצל בנים ושל 3% אצל בנות. בגיל עשר השכיחות אצל בנים היא 3% ואצל בנות היא 2%. בגיל 14 השכיחות יורדת ל- 1.5%. אצל מבוגרים שכיחות ההפרעה היא 1% מהאוכלוסייה.

אבחנה על פי ה-DSM

האבחנה ניתנת כשמתקיימים הקריטריונים הבאים:

• בריחה חוזרת ונשנית של שתן במיטה או בבגדים (באופן לא מכוון או רצוני).
• להתנהגות יש ביטוי קליני: כשההתנהגות מתרחשת בתדירות של כשתי פעמים בשבוע במשך שלושה חודשים רצופים, או כשנוצרת מצוקה קלינית ברורה, או כשנוצרים ליקויים בתפקוד בחיים האקדמיים (תעסוקתיים), החברתיים או בתחום אחר כלשהו אשר לו משמעות תפקודית.
• הגיל הוא לפחות חמש שנים (או שנמצאים בשלב התפתחותי שקול לכך).
• ההתנהגות לא נוצרת כאפקט פיזיולוגי ישיר של חומר (לדוגמה, חומר משתן), או בעקבות מצב רפואי כללי (לדוגמה, אפילפסיה, סכרת, מחלה הפוגעת בעמוד השדרה ועוד).

ההרטבה יכולה להתבטא באופנים ספציפיים, כהרטבה יומית בלבד, לילית בלבד, או יומית ולילית.

גורמים להפרעה

שליטה בתפקוד שלפוחית השתן בצורה תקינה מושגת באופן הדרגתי ומושפעת מגורמים כמו התפתחות נירומוסקולרית וקוגניטיבית, גורמים רגשיים-חברתיים, גורמים גנטיים וחינוך לניקיון. קושי או בעיות באחד או יותר מהגורמים הללו עשויים לעכב את השגת השליטה על השלפוחית:

• גורמים גנטיים: מחקרי תאומים ומחקרי משפחה תומכים בהנחה שאחד הגורמים לבעיית הרטבה הוא פגיעה גנטית. מעבר לכך, לפי המחקרים, לרוב הילדים הלוקים בהפרעה, לעומת ילדים אשר אינם לוקים בה, יש היסטוריה של איחור התפתחותי בתחומים נוספים. בנוסף, מספר מחקרים גילו פגיעה בתפקוד שלפוחית השתן אצל ילדים הלוקים בהפרעה.

• גורמים פסיכולוגים: מעבר לגורמים הגנטיים ישנם גם גורמים סביבתיים, כמו אירועי חיים מלחיצים כאשפוז, לידת אח, מות הורה, גירושי הורים ומעבר דירה. אירועים כאלו גורמים למצוקה וללחץ אשר עלולים לבוא לידי ביטוי בנסיגה ביכולות תפקודיות אשר כבר נרכשו בעבר, כמו שליטה בשלפוחית השתן.

טיפול

הרטבה יכולה לגרום לתפקוד לקוי בבית, בחברה ובבית ספר ולמצוקה חריפה, ולכן מומלץ לטפל בה בהקדם האפשרי. ישנם מספר טיפולים שיכולים להביא לשיפור משמעותי:

טיפול התנהגותי: בטיפול זה עושים שימוש בהתניה קלאסית בשיטה שנקראת הפעמון והמזרן: פעמון מצלצל כאשר הילד מרטיב, ואז על הילד לקום ולהחליף את מצעיו ואת בגד השינה. הילד לומד לשלוט בשלפוחית השתן עם הזמן כדי שלא לקום באמצע הלילה.

הדרכת הורים: מדריכים את ההורים כיצד לשפר את השליטה על שלפוחית השתן באמצעות רישומים יומיים והענקת כוכביות שמסמנות הצלחה. בנוסף, מלמדים את הילד ללכת לשירותים ולהגביל את השתייה לפני השינה.

טיפול פסיכודינמי: בדרך כלל, פסיכותרפיה דינאמית לא יעילה כטיפול בהרטבה עצמה, אבל יכולה לעזור לילד להתמודד עם בעיות דימוי עצמי ועם ההימנעות משינה מחוץ לבית. בנוסף, הטיפול עשוי לסייע לכל חברי המשפחה דרך הפגת המתח.

• טיפול תרופתי: אם שאר הטיפולים נכשלים, נרשמו הצלחות עם מספר תרופות (לדוגמה, טופרניל), אבל צריך לקחת בחשבון שלחלק מהתרופות האלו יש תופעות לוואי, ושחלקן לא מועילות בטווח הארוך.

  המומחים שלנו לילדים ופסיכיאטריה

  ילדים
  פרופ' מרים דוידוביץ מנהלת המכון לנפרולוגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים.
  קראו עליי עוד
  פסיכיאטריה
  ד"ר מיכאל ינקו
  4.8
  ( 78 חוות דעת )
  "דר" מיכאל ינקו רופא מקצועי , קשוב , אכפתי , בעל אוזן קשבת ממליצה מאוד"
  קראו עליי עוד
  קרדיולוגיה
  ד"ר רמי פוגלמן קרדיולוג ילדים, מנהל היחידה להפרעות קצב לב בילדים, בית חולים שניידר
  קראו עליי עוד
  לכל המומחים שלנו לילדים ופסיכיאטריה>

  מאמרים בנושא הרטבת לילה בילדים

  כך תעזרו לילדים להתמודד לפני, במהלך ואחרי האזעקות
  כך תעזרו לילדים להתמודד לפני, במהלך ואחרי האזעקות
  מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 12/05/2021

  איך מסבירים לילדים על משמעות האזעקה ומלמדים אותם לא לחשוש ממנה, אילו תגובות יכולות להופיע בכל קבוצת גיל ובאיזה צעדי... לכתבה המלאה

  הרטבת לילה: מהו הטיפול שעשוי לשים סוף לתופעה המטרידה?
  הרטבת לילה: מהו הטיפול שעשוי לשים סוף לתופעה המטרידה?
  ד"ר אליאס אסחאק מאת: ד"ר אליאס אסחאק 05/12/2019

  למרות שהיא אינה מהווה סכנה בריאותית, הרטבת לילה משפיעה באופן ניכר על שגרת החיים של הילד ובני משפחתו. התופעה השכיחה ... לכתבה המלאה

  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו