דלג לתוכן

צרעת

מחלת הנסן , Hansen`s disease | Leprosy
המומחים של Infomed מסבירים:

מחלת הנסן נקראה בעבר צרעת בשל קישור מוטעה בינה לבין הצרעת המקראית. כינויה ע"ש ד"ר הנסן, היא על שם הרופא הנורווגי שגילה בשנת 1873 את החיידק המחולל.

צרעת, או מחלת הנסן, היא מחלה זיהומית כרונית הנגרמת על ידי חיידק מִיקְוֹבַּקטֶריוּם לֶפְּרָה. המחלה פוגעת בעיקר בעור, בעיניים ובעצבים ההיקפיים, והיא ניתנת לטיפול ולריפוי מלא באמצעות תרופות. המחלה מדבקת ועוברת מאדם לאדם על ידי שאיפת טיפות רסס שמקורן במערכת הנשימה העליונה של חולה, בעקבות עיטוש או שיעול. לא ניתן להתחסן נגד המחלה והיא עלולה להתפתח בכל גיל, בזכרים ובנקבות.

ל-95% מהאוכלוסייה עמידות טבעית כנגד המחלה באמצעות תגובה חיסונית יעילה המחסלת את החיידקים ומונעת את התפתחותה למרות מגע עם חולים פעילים ובלתי מטופלים.

ההערכה היא שיש כיום בעולם כ-12-10 מיליון איש הלוקים במחלה או בתוצאותיה. על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, 91% מהחולים מרוכזים בארצות אנדמיות במזרח אסיה, מזרח אפריקה ואמריקה הלטינית. לפי נתונים אלה, בשנת 2003 נתגלו למעלה מ-500,000 מקרים חדשים. בישראל רשומים כ-200 מטופלים וכמו באירופה ובארצות הברית מתגלים מדי שנה חולים חדשים, רובם מהגרים או תיירים מארצות אנדמיות.

  • צרעת תסמינים

    למחלה סימנים ייחודיים המופיעים בעיקר בעור ובעצבים ההיקפיים, והם משקפים את התגובה החיסונית הייחודית לפלישת החיידק לרקמות. התופעות בעור שהן בדרך כלל סימן ראשון להתהוות המחלה, כוללות: כתמים, רבדים וקישריות (רקמה מעוגלת) שיכולים להיות חסרי תחושה, נטולי הזעה ודלילי שיער. בעצבים תחושתיים הפגיעה עלולה לגרום לאובדן תחושות כמו חום, קור, מגע, לחץ וכאב שטחי. בעצבים מוטוריים הפגיעה עלולה לגרום לחולשה, לשיתוק ולדלדול שרירים. בעצבים האוטונומיים הפגיעה עלולה לגרום לשינוי בתשעורת וליובש של העור. בהיעדר טיפול והדרכה מתאימים, פגיעות אלו עלולות לגרור נכויות בלתי הפיכות בגפיים ובעיניים.

המומחים שלנו לפנימית ונוירולוגיה

נוירולוגיה
ד"ר יאיר זלוטניק
4.9
( 39 חוות דעת )
"חוויה טובה מאוד"
קראו עליי עוד
נוירולוגיה
ד"ר דוד אוריון מנהל מחלקה לשבץ מוחי ומחלות נוירווסקולרית, בי"ח שיבא, תל-השומר
קראו עליי עוד
עור ומין
ד"ר עומרי זידאן רופא עור מומחה בתחום אבחון מוקדם של סרטן העור בבית החולים בילינסון
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לפנימית ונוירולוגיה>

שאלות מתוך פורום מרפאת מטיילים רמב"ם

בניהולו של ד"ר עמי נויברגר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו