דלג לתוכן

נילוטיניב (Nilotinib)

3 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • גבוה סיכון ממנת יתר גבוה
 • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
 • מעכבי האנזים tyrosine kinase, סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ביולוגיים שייך לקבוצת מעכבי האנזים tyrosine kinase, סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ביולוגיים

שמות מסחריים

 • Tasigna טסיגנה Tasigna

נילוטיניב הינה תרופה המשמשת לטיפולבסוג של לוקמיה הנקראת Ph+CML.CML החנו סרטן הדם הגורם לגוף לייצר יותר מדי תאי דם לבנים שאינם תקינים. נילוטיניב מתערבת בחסימת ייצור תאי דם לא תקינים.. הטיפול ניתן לחולים אשר פיתחו עמידות או שחוו רעילות משמעותית במהלך הטיפול עם אימטיניב. נילוטיניב ניתנת דרך הפה ופועלת, בדומה לאימיטיניב, להאטת או עצירת התפשטות הגידול הסרטני באמצעות עיכוב סוגים שונים של האנזים tyrosine kinase. פעילותה של נילוטיניב גבוהה פי 30 מפעילות אימיטיניב, ובדומה לאימיטיניב גם היא גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים. תופעות הלוואי העיקריות הן בחילה, שלשול או עצירות, כאב ראש, פריחה ושינויים בספירת הדם. כמו כן, נילוטיניב עשויה לגרום לרמות נמוכות של אשלגן או מגנזיום בדם, הפרעות קצב חמורות בלב ורמה לא תקינה של אנזימי כבד בדם.

אופן נטילת התרופה

כמוסות.

תדירות וזמן נטילה

פעמיים ביום, במרווח של 12 שעות בין המנות.

טווח המינון

400 מ"ג, פעמיים ביום.

תחילת ההשפעה

תוך 3 שעות מהמתן.

משך ההשפעה

12 שעות.

תזונה

אין לשתות מיץ אשכוליות או לאכול אשכוליות בתקופת הטיפול. אין ליטול את התרופה עם אוכל - יש ליטול את התרופה לפחות שעתיים לאחר אכילה ולהמתין לפחות שעה לפני שאוכלים.

מנה שנשכחה

אם נישכחה נטילת תרופה זו בזמן הקצוב, יש ליטול את המנה הבאה בזמן הרגיל. בשום אופן אין ליטול שתי מנות ביחד.

הפסקת התרופה

גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק את הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם הרופא.

מינון עודף

במקרה של מינון עודף יש לפנות מייד לקבלת עזרה רפואית. תסמיני מינון עודף עשויים לכלול התכווצויות שרירים חזקות.

הריון

ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D) נשים בגיל הפוריות וגברים פעילים מינית צריכים להשתמש באמצעים יעילים למניעת הריון בזמן הטיפול בתרופה.

הנקה

אין להניק בזמן טיפול בתרופה זו

תינוקות וילדים

בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים.

קשישים

ניתן להשתמש אף באותם המינונים.

נהיגה

מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.

ניתוח והרדמה כללית

תרופה זו עלולה להגביר דימום. יש לדווח למרדים או למנתח לפחות 28 יום לפני הניתוח על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של

 • הנקה
 • הריון
 • מחלת לב
 • הפרעות קצב בלב
 • מחלת כבד
 • היפוקלמיה
 • היפומגנזמיה
 • דלקת של הלבלב (pancreatitis)
 • רגישות למוצרי חלב (מכילים לקטוז)
 • דיכוי חיסוני
 • אנמיה

תופעות לוואי

תופעת לוואי שכיחות כוללות: בחילה, עצירות, שלשול, כאב ראש, עייפות, גרד, פריחה, הקאה, כאב בטן, גזים, כאבים בעצמות, כאבי פרקים, התכווצויות שרירים, כאבים בשרירי השלד אודם ויובש בעור, שינויים במשקל, נשירת שיער, נדודי שינה, הזעות לילה, הזעה מוגברת, גלי חום, סחרחורת, עקצוץ או חוסר תחושה, רעד, הפרעה בקול, רמה נמוכה של אשלגן או מגנזיום בדם, רמה לא תקינה של אנזימי כבד בדם ופרפורים בלב. 

תופעות לוואי לא שכיחות: גירוי, נפיחות, גרד, אודם או יובש בעיניים. יובש בפה, צרבת, נפיחות באזור הבטן, כאבים בשדיים, דימום מהאף, עליה או ירידה בתאבון, חרדה, קושי או כאב בעת מתן שתן, הרגשת דחיפות מוגברת למתן שתן, אי יכולת להשיג או להחזיק זקפה, הגדלת החזה בגברים, תסמינים דמויי שפעת, רעד, ירידה בחדות הראיה, כאב ראש חמור המלווה בדרך-כלל בבחילה, הקאה ורגישות לאור, קצב לב מהיר, עיניים בולטות, איבוד משקל ודיכאון. תופעות לוואי נדירות מאד: בלבול, חוסר התמצאות, עקצוץ או חוסר תחושה באצבעות ובבהונות, עליה ברגישות העיניים והעור לאור, קשיים בשמיעה, כאבי אוזניים, מפרקים נוקשים, חולשת שרירים, חוסר הכרה, דם בשתן, הרגשת קור. תופעות המחייבות התייחסות מיוחדת: עליה מהירה במשקל, כאבים בחזה, לחץ דם גבוה, קצב לב לא סדיר, קשיי נשימה, שיעול, נפיחות ברגליים או בכפות הרגליים, חום, כאב גרון, פצעים בפה, חולשה, זיהומים תכופים. 

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

[נוגדי קרישה]: שילוב של נוגדי קרישה עם נילוטיניב עשוי להוביל להגברת הסיכון לדימומים. יש להשתמש בזהירות תוך ניטור קפדני של ערכי קרישה. [תרופות המדכאות את מוח העצם, קרינה]: עלולים להגביר את רעילות נילוטיניב. יש צורך להוריד את מינון אחת מהתרופות. [חיסונים חיים]: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. [תרופות אנטי-אריתמיות, (להסדרת קצב לב), ציקלוספורין (למניעת דחיית שתל), סימטידין, תרופות נוגדות פטריות ממשפחת הazole- כגון: איטראקונאזול, קטוקונאזול, ציסאפריד, אסטמיזול, פימוזיד, מתדון, נפאזודון, טראזודון, טרפנאדין, קווינולונים, מעכבי פרוטאז-לטיפול באיידס כגון: ריטונאביר, אנטיביוטיקות ממשפחת המאקרולידים כגון: קלאריתרומיצין, אריתרומיצין ומיץ אשכוליות]: תרופות אלו עלולות לעכב פירוק של נילוטיניב בכבד דבר העשוי להוביל להצטברות של נילוטיניב בדם וסיכון מוגבר לתופעות לוואי, כולל הפרעות חמורות בקצב הלב. [היפריקום, ריפאמפיצין, דקסאמתאזון ותרופות אנטיאפילפטיות כגון: פנובארביטאל, קארבאמאזפין]: תרופות אלו מזרזות את פירוק נילוטיניב וכתוצאה פעילותו מופחתת.לובסטטין, סימבסטטין- לטיפול ברמות גבוהות של שומנים בדם. 

השפעת שימוש ממושך

בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקות דם, תפקודי כבד, פעילות לבבית (א.ק.ג--קצב הלב ) ורמות אלקטרוליטים בדם (בעיקר אשלגן ומגנזיום),רמת סוכר ושומנים בדם.

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר דני בלום
ד"ר דני בלום ילדים
ד"ר איילת גדרון
ד"ר איילת גדרון יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי
פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו