דלג לתוכן

אוקטראוטיד (Octreotide)

ערוץ בריאות כללית
3 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • בינוני סיכון ממנת יתר בינוני
 • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
 • נוגדי הורמוני גדילה שייך לקבוצת נוגדי הורמוני גדילה

שמות מסחריים

 • Sandostatin סנדוסטטין Sandostatin
 • Sandostatin LAR סנדוסטטין LAR Sandostatin LAR
 • OCTREOTIDE BENDALIS אוקטריאוטייד בנדליס OCTREOTIDE BENDALIS

אוקטראוטיד הינו אנלוג סינטטי של סומטוסטטין - הורמון שמיוצר באופן טבעי בגופנו, בין היתר ע"י הלבלב, המעכב שחרור של הורמון גדילה (סומטוטרופין-GH) על-ידי בלוטת יותרת המוח. בנוסף הוא מעכב הפרשה של חומרים שונים מהמערכת האנדוקרינית של מערכת העיכול (הקיבה-מעי-לבלב), בין היתר, סרוטונין, אינסולין וגלוקגון

השימושים באוקטראוטיד הם למניעת סיבוכים שלאחר ניתוח לבלב והפחתה של הרמות בדם של הורמוני הגדילה GH ו-IGF-1 בחולים עם אקרומגליה שאינם מתאימים או שאינם מעוניינים בטיפול ניתוחי או קרינתי. 

אקרומגליה הוא מצב שבו הגוף מייצר עודף של הורמון גדילה, מה שגורם לעלייה בגודל העצמות והרקמות, במיוחד בכפות הידיים והרגליים. אוקטראוטיד מפחיתה באופן משמעותי את התסמינים של אקרומגליה, בינהם כאב ראש, הזעת יתר, חוסר תחושה בכפות הידיים והרגליים, עייפות וכאב במפרקים.

בנוסף הוא משמש להקלה בתסמינים (בעיקר שלשול) המתלווים לגידולים סרטניים נוירו-אנדוקריניים של מערכת העיכול, קיבה-מעי-לבלב. וגידולי קרצינואיד. ייצור מוגבר של הורמונים מסוימים וחומרים נוספים, מערער את האיזון ההורמונלי הטבעי של הגוף ומביא למגוון של תסמינים בינהם הסמקה, שלשול, לחץ דם נמוך, פריחה וירידה במשקל. טיפול עם אוקטראוטיד מסיעע בשליטה בתסמינים אלה.

 אוקטראוטיד קיים ב-2 תכשירים, אחד לטיפול קצר טווח הניתן בהזרקה תת-עורית והשני לטיפול ארוך טווח הניתן הן בהזרקה תת-עורית והן בהזרקה תוך-שרירית. 

תופעות הלוואי הנפוצות שלו הן בעיקר הפרעות במערכת העיכול כגון: עצירות, שלשול, תחושה של תפיחות ואי נוחות בטנית, כאב בטן, בחילה והקאה. כמו כן הוא בעל השפעה על רמות הסוכר בדם.

אוקטראוטיד לטיפול באקרומגליה

 צילום: shutterstock | By Jarun Ontakrai

מידע

אופן נטילת התרופה

הזרקה תת-עורית או תוך-שרירית (בטיפול ארוך טווח בלבד).

תדירות וזמן נטילה

תכשיר קצר טווח - 3 פעמים ביום. תכשיר ארוך טווח - פעם ב-28 יום.

טווח המינון

למניעת סיבוכים לאחר ניתוח לבלב - 0.1 מ"ג, 3 פעמים ביום, למשך 7 ימים. (המנה הראשונה תינתן שעה אחת לפני תחילת הניתוח) לטיפול באקרומגליה - מינון התחלתי של 0.05-0.1 מ"ג, 2-3 פעמים ביום. מינון האחזקה יקבע עפ"י רמות ההורמונים בדם, התסמינים הקליניים והיענות המטופל. רוב המטופלים יקבלו מינון יומי של 0.3 מ"ג (אין לחרוג מעל 1.5 מ"ג ביום). טיפול אנטי-סימפטומטי בגידולים סרטניים אנדוקרינים - מינון התחלתי של 0.05 מ"ג, 1-2 פעמים ביום, כאשר המינון עשוי לעלות בהדרגה ל-0.2 מ"ג, 3 פעמים ביום. טיפול ארוך טווח ינתן במינון של 10-30מ"ג בהזרקה תוך-שרירית, פעם ב-28 יום.

תחילת ההשפעה

נספג באופן מהיר לדם, אפקט מקסימלי תוך 30 דקות.

משך ההשפעה

טיפול קצר טווח משפיע ל- 8 שעות בממוצע. טיפול ארוך טווח משפיע לחודש ימים.

אחסון

בקירור 2-8 מעלות צלזיוס.

ביום ההזרקה ניתן לאחסן עד 25 מעלות צלזיוס.

מנה שנשכחה

במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל. במידה ונשכחה יותר ממנה אחת מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל.

לא יגרם נזק אם המנה ניתנה באיחור של כמה ימים, אבל חלק מהתסמינים עלולים להופיע מחדש, באופן זמני, עד חזרה לתכנית הטיפולית הרגילה.

הפסקת התרופה

במקרה של טיפול אנטי-סימפטומטי בגידולים סרטניים, במידה ואין שיפור במצב הבריאותי תוך שבוע במינון המקסימלי של התרופה יש להפסיק בטיפול. כמו כן, במקרה של טיפול באקרומגליה, במידה ואין שיפור תוך 3 חודשים יש להפסיק הטיפול. בכל מקרה הפסקת הטיפול תעשה עפ"י הוראת הרופא המטפל.

מינון עודף

לא דווחו תגובות מסכנות חיים לאחר מנה עודפת של אוקטראוטיד.

במקרה של מינון עודף ייתכנו תופעות כגון: גלי חום, השתנה תכופה, עייפות, דיכאון, חרדה וחוסר ריכוז. ובנוסף: שינויים בקצב הלב, הסמקה בפנים, כאב בטן, שלשול, בחילה וקשיי נשימה. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

תזונה

אין הגבלות.

הריון

יש להשתמש בתרופה זו בהריון רק במידה וקיים בכך צורך ברור. יש להתייעץ עם הרופא.

הנקה

אין להיניק במהלך הטיפול.

תינוקות וילדים

בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא הילדים. ניסיון מועט בקבוצת גיל זו.

קשישים

ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.

נהיגה

אין בעיות ידועות. יחד עם זאת, תופעות לואי של עייפות, כאב ראש, עלולות להשפיע על יכולות הנהיגה- יש לבחון את השפעת התרופה.

דווח לרופא במקרה של

 • אלרגיה
 • אבני מרה, גם בעבר
 • סוכרת
 • מחסור בויטמין B-12
 • הפרעות בתפקוד בלוטת התריס
 • דלקת של הלבלב (pancreatitis)
 • סיבוכים כמו חום, צמרמורות, כאבי בטן או הצהבה של העור או העיניים

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות הן: עצירות, שלשול, סחרחורת, תחושה של תפיחות ואי נוחות בטנית, כאב בטן, כאב ראש, כאב באיזור ההזרקה, בחילה והקאה, נשירת שיער, קוצר נשימה, חולשה.

 אבני מרה, העלולות לגרום לכאב גב פתאומי, סוכר גבוה בדם. בנוסף: תת פעילות של בלוטת התריס, הגורמת לשינויים בקצב הלב, שינויי תיאבון או משקל, עייפות, תחושת קור או נפיחות בחלקו הקדמי של הצוואר. דלקת של כיס המרה, הגורמת לכאב בבטן הימנית העליונה, חום, בחילה, הצהבה של העור והעיניים. ליקוי בסבילות גלוקוז.

תופעות לוואי חמורות כוללות: תופעות אלרגיה, ברדיקרדיה (האטה בקצב הלב), עליה ברמת הסוכרים בדם והצהבה של העור והעיניים (דלקת כבד), בחילה, הקאה, שלשול (סימנים אפשריים לדלקת הלבלב), ספירה נמוכה של טסיות בדם: עלול לגרום לדימום מוגבר או לחבורות. לעיתים אוקטראוטיד יגרום דווקא להפחתת רמות הסוכר בדם.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

יש לעדכן רופא/רוקח באשר לנטילת תרופות אחרות, כולל תרופות ללא מרשם וכן תוספי תזונה. בייחוד עבור:

חוסמי בטא, בולמי סידן, משתנים, כינידין, טרפנאדין, ברומוקריפטין: מתן משולב של אוקטראוטיד עם תרופות אלו עלולה להוביל להגברת השפעתם וכתוצאה סיכון מוגבר לתופעות הלוואי שלהן. תיתכן ותידרש התאמת מינון מחדש. 

ציקלוספורין, אינסולין, תרופות לטיפול בסוכרת: יעילותן של תרופות אלו בשילוב עם אוקטראוטיד עשויה לפחות, ייתכן ותידרש התאמת מינון.

תכשירים לויסות נוזלים ואלקטרוליטים- יתכן ותידרש התאמת מינון.

השפעת שימוש ממושך

שימוש ממושך באוקטראוטיד עשוי להוביל להיווצרות אבנים בכיס המרה. במהלך הטיפול בתרופה זו יש לנטר רמות הסוכר בדם, רמות ההורמון גדילה ותפקודי בלוטת התריס, כמו גם תפקודי כבד.

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

רופאים בתחום
ד"ר ערן מל
ד"ר ערן מל אנדוקרינולוגיה
פרופ' אלי הרשקוביץ
פרופ' אלי הרשקוביץ ילדים
ד"ר יונתן ישעיהו
ד"ר יונתן ישעיהו ילדים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו