דלג לתוכן

טרטינואין

נגזרות ויטמין A, תרופות קראטוליטיות | Tretinoin

מתאים לטיפול ב:

יש צורך במרשם

שמות מסחריים

  • אחר
    רט-אויט Ret-Avit
  • אחר
    וזאנויד Vesanoid
המומחים של Infomed מסבירים:

טרטינואין, תרופה הדומה מבחינה כימית לויטמין A, היא בעלת שני שימושים עיקריים ושונים זה מזה:

 1. כאשר היא ניתנת למריחה על העור, טרטינואין מיועדת לטיפול באקנה. למרות שמנגנון הפעולה שלה אינו לגמרי ידוע, ההשערה היא שטרטינואין גורמת להתרופפות התאחיזה בין התאים שעל פני העור, מה שמוביל לפתיחת זקיקי שיער סתומים ומאפשר הפרשה נורמלית של השמנים הטבעיים של העור (חלב) ושל החלבון הקרני (קרטין) הנוצר בשכבות החיצוניות של העור. בנוסף לכך טרטינואין ממריצה את קילוף תאי העור המתים. פעולה זו מנקה נקודות שחורות הסותמות את זקיקי השיער ואשר מאפשרות יצירת פצעי בגרות. בגלל פעולת הקילוף, נוהגים להשתמש בטרטינואין גם להבהרת כתמי עור. בשבועות הראשונים של הטיפול בטרטינואין לאקנה, העור עלול להיות יבש, אדמומי ומגרד. מצב זה משתפר עם המשך הטיפול. במצב של כוויות שמש או עור אדמומי, מגרד ומתקלף – אין להשתמש בקרם באזורים אלו עד החלמתם. כמו כן, בשלבי הטיפול הראשונים, תתכן החמרה בפצעי הבגרות. מצב זה נובע מפעילות התרופה בפצעים עמוקים יותר שלא נראו מקודם, וגם הוא חולף עם התקדמות הטיפול. בנוסף לכך, טרטינואין גורמת לרגישות לשמש, ועל כן יש להימנע מחשיפה רבה לשמש, ולקרינה אולטרה-סגולה (כדוגמת מיטות שיזוף) בזמן השימוש ולהשתמש בקרם הגנה לפני כל חשיפה לשמש, אפילו הקצרה ביותר.

 2. טרטינואין הנלקחת דרך הפה, בשילוב עם כימותראפיה, מיועדת לטיפול בסוג מסוים של לויקמיה, אשר מכונה לויקמיה פרומיאלוציטית חדה (APL). בלויקמיה זו תאי מוח העצם מסוג מיאלוציטים יוצאים מכלל שליטה. טרטינואין אינה תרופה ציטוטוקסית, אולם היא מסוגלת להאט או לעצור את צמיחת התאים שיוצאים מכלל שליטה. גם כאן מנגנון הפעולה המדויק אינו ידוע. הטיפול בתרופה נמשך עד להשגת הפוגה מלאה בתסמיני המחלה, או 30 יום לאחר השגת הפוגה, ובכל מקרה לא יותר מ 90 ימי טיפול. 

תופעות הלוואי הנפוצות כתוצאה משימוש בטרטינואין הנלקח דרך הפה כוללות: כאב ראש, חום, חולשה ועייפות. תופעות לוואי אלו הן בד"כ הפיכות. בחודש הראשון לטיפול גובר הסיכון לתסמונת "חומצה רטינואית" הכוללת תסמינים כגון: קשיי נשימה, חום, סחרחורת, הצטברות נוזלים סביב הלב והחזה, כאב בחזה, כאבי בטן ועלייה פתאומית במשקל. תופעות לוואי אלו מחייבות טיפול רפואי מיידי. אצל רוב החולים לא נדרשת הפסקת טיפול בטרטינואין בגלל תסמונת זו. 

בגלל הסיכון ללויקוציטוזיס, לעלייה באנזימי הכבד, ולקרישי דם, הטיפול בטרטינואין מחייב ביצוע בדיקות דם סדירות. שימוש בטרטינואין יכול להשפיע על מצב הרוח ולכן יש לעדכן רופא בבעיות נפשיות כלשהן.

צילום: shutterstock 

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

המומחים שלנו לעור ומין ואונקולוגיה

אונקולוגיה
ד"ר רוית גבע מנהלת המרכז לגידולי מערכת העיכול ויחידת המחקר במערך האונקולוגי באיכילוב
קראו עליי עוד
עור ומין
ד"ר קרלוס אידסס מומחה למחלות עור ומין. ניתן לקבוע תור 24 שעות ביממה
קראו עליי עוד
עור ומין
ד"ר גילה איזמן רפואת עור ואסתטיקה
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לעור ומין ואונקולוגיה>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

שאלות מתוך פורום סרטני עור שאינם מלנומה NMSC קרצינומת תאי בסיס (BCC) וקרצינומת תאי קשקש (SCC)

בניהולו של ד"ר גיל טאובר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו