דלג לתוכן

פילגראסטים (Filgrastim)

ערוץ בריאות כללית
4 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • נמוך סיכון ממנת יתר נמוך
 • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
 • גורמים המעודדים ייצור דם, מערכת הדם, תרופות הפועלות על שייך לקבוצת גורמים המעודדים ייצור דם, מערכת הדם, תרופות הפועלות על

שמות מסחריים

 • Neupogen נאופוגן Neupogen
 • TEVAGRASTIM טבעגרסטים TEVAGRASTIM

פילגראסטים היא תרופה אשר מעוררת ייצור של תאי דם לבנים הנקראים נויטרופיליםנויטרופניה היא מצב של ירידה בספירת הנויטרופילים. פילגראסטים, המיוצרת בשיטות של הנדסה גנטית, פועלת באופן דומה לחלבון המצוי בגופנו אשר נקרא G-CSF. היא עוזרת למוח העצם להתחיל לייצר את תאי הדם הלבנים לאחר השתלה של מוח עצם, או לאחר טיפול אשר מדכא את מוח העצם, כגון כימותרפיה לטיפול בסרטן. 

פילגראסטים יכולה לעזור לחולים אשר להם תגובת דחייה להשתלה של מוח עצם. כמו כן, היא מתאימה לטיפול בנויטרופניה ממושכת וחמורה אשר יכולה להיות מולדת או ממקור בלתי ידוע, ואשר גורמת להתפרצויות חוזרות של זיהומים. 

פילגראסטים הוא גורם גדילה של תאי דם לבנים, ומשתייך לקבוצה של חלבונים הנקראים ציטוקינים. גורמי גדילה הם חלבונים המיוצרים באופן טבעי בגוף אך ניתן גם לייצר אותם באמצעות ביוטכנולוגיה לשימוש כתרופה. 

בחלק מן המיקרים הגוף מייצר כמות מספקת של תאי דם לבנים, אולם הרופא ירצה להגביר את מספר תאי הדם הלבנים ולאסוף אותם בעזרת תהליך הנקרא א-פרזיס. תאי האב שנאספו יוחזרו לחולה לאחר שעבר טיפול בקרינה או בתרופות אשר הורסות את תאי הדם הלבנים בגוף, ויחלו בייצור מחדש של נויטרופילים.  

פילגראסטים ניתנת בזריקה מתחת לעור (Sub-Cutan) או בהזרקה לתוך הוריד (Intra-Venous), ובדרך-כלל בבית החולים או במרפאה. כמו כן יש צורך לערוך ספירת דם מלאה באופן סדיר. 

לפני השימוש בתרופה, ובמהלך השימוש, יש לעדכן מיידית את הרופא אם אתה מבחין בנפיחות בפנים או בקרסוליים, דם בשתן או שתן בצבע חום או שהנך מטיל פחות שתן מבדרך כלל.

אם יש לך שילוב של אחד מהתסמינים הבאים: חום, או רעד, או שאתה מרגיש שקר לך מאוד, קצב לב מהיר, בלבול או חוסר התמצאות, קוצר נשימה, כאב קיצוני או חוסר נוחות ועור לח ודביק או הזעה. אלו יכולים להיות תסמינים של מצב הנקרא "ספסיס"-אלח דם, זיהום דם חמור עם תגובה דלקתית של כל הגוף העשויה להיות מסכנת חיים ומצריכה טיפול רפואי דחוף.

ניופוגן מכילה סורביטול תרופה זו מכילה 50 מ"ג סורביטול בכל מ"ל. סורביטול הוא מקור לפרוקטוז. עליך ליידע רופא אם יש אי-סבילות תורשתית לפרוקטוז-הפרעה גנטית נדירה, אסור לך לקבל תרופה זו. מטופלים עם אי-סבילות תורשתית לפרוקטוז לא יכולים לפרק פרוקטוז, וזה עלול לגרום לתופעות לוואי חמורות. 

צילום: shutterstock 

מידע

אופן נטילת התרופה

זריקות. בדרך כלל כזריקה תת עורית.

היא גם יכולה להינתן בהזרקה איטית לתוך הווריד (עירוי). 

תדירות וזמן נטילה

פעם ביום.

בדרך כלל, המנה הראשונה, תוזרק לפחות 24 שעות לאחר הכימותרפיה ולפחות 24 שעות לאחר השתלת מח העצם.

טווח המינון

המינון נקבע על-ידי הרופא בהתאם לספירת הנויטרופילים. בהתאם למחלה ולמשקל הגוף.

בדרך-כלל: 5-10 מק"ג/ק"ג ליום (את המנה מעגלים בהתאם לגודל הבקבוקון: 300 מק"ג או 480 מק"ג).

תחילת ההשפעה

תוך 4 שעות.

משך ההשפעה

1-2 ימים.

אחסון

במקרר. מוגן מאור (יש לשמור באריזת המקור).

מנה שנשכחה

חשוב לא לשכוח להזריק את המנה! במידה ונשכחה מנה יש להזריק מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן להזרקת המנה הבאה, אל תזריק מנה כפולה, אלא אם כן קיבלת הוראה מפורשת לכך מהרופא.

הפסקת התרופה

הפסקת התרופה תעשה רק על-פי הוראת הרופא.

מינון עודף

התרופה ניתנת בדרך-כלל תחת השגחה רפואית. ההשפעה של מנה עודפת גדולה אינה ידועה. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

תזונה

אין הגבלות.

הריון

השימוש בתרופה אינו מומלץ בזמן הריון.

הנקה

יש להתייעץ עם הרופא לגבי הנקה במהלך הטיפול בתרופה.

תינוקות וילדים

ילדים המטופלים בכימותרפיה או הסובלים מספירה נמוכה חמורה של תאי דם לבנים, יקבלו מינון זהה לזה של מבוגרים.

נהיגה

מומלץ להימנע מנהיגה, כיוון שהתרופה עלולה לגרום לסחרחורת.

דווח לרופא במקרה של

 • זיהום כלשהו
 • אנמיה חרמשית.
 • אוסטאופורוזיס
 • טיפול בקרינה
 • תגובה אלרגית לתרופה זו
 • הריון
 • הנקה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי יכולות לכלול כאבים בעצמות, כאבי ראש וכאבי שרירים. במיקרים אלו ניתן ליטול איבופרופן או פאראצטאמול, אולם רצוי להיוועץ ברופא לפני שעושים זאת, ולדווח לו במידה ותופעות לוואי אלו נמשכות. יש צורך בדיווח לרופא במידה ויש חום, קשיים בנשימה, אדמומיות וכאב במקום ההזרקה.

תופעות לוואי נוספות הדורשות פנייה מיידית לרופא: 

סימני אלרגיה (כמו פריחה, נפיחות, קשיי נשימה), דם בשתן, הפחתה בכמותו, או שתן חום, כאבים בצידו השמאלי של הגוף (חלק עליון בבטן, מתחת לצלעות, קצה הכתף), דימום או חבלות לא רגילות, כאב בטן, תחושת חולי כללית, כאב גב ועלייה בסמני דלקת, סימני זיהום חמור (חום או צמרמורת, או קור קיצוני, קצב לב מהיר, בלבול או חוסר התמצאות, קוצר נשימה, כאב או אי נוחות חמורים ועור לח ודביק או מזיע).

תופעות לוואי שכיחות מאוד: 

חום

תופעות לוואי שכיחות:

דלקת של הריאות –ברונכיטיס, זיהומים במערכת הנשימה העליונה ,זיהומים בדרכי השתן , ירידה בתיאבון , בעיות שינה -נדודי שינה, סחרחורת , ירידה בתחושת הרגישות במיוחד עקצוץ או נימול, חוסר תחושה (של כפות הידיים או הרגליים), לחץ דם נמוך, לחץ דם גבוה,  שיעול, שיעול דמי, כאב בפה ובגרון -כאב אורופרינגיאלי, דימומים מהאף –אפיסטקסיס, עצירות , כאב בפה , הגדלה של הכבד –הפטומגליה, פריחה , אדמומיות של העור, עוויתות שרירים ,כאב, חולשה כללית, תחושה כללית לא טובה, חוסר נוחות, נפיחות בידיים ובכפות הרגליים -בצקת פריפריאלית, עליה של אנזימים מסוימים בדם, שינויים בכימיה של הדם ,תגובה לעירוי.

תופעות לוואי שאינן שכיחות:

עליה במספר תאי הדם הלבנים –לויקוציטוזיס, תגובה אלרגית-רגישות יתר לתרופה, רמות חומצה אורית גבוהות בדם, העלולות לגרום לשיגדון-גאוט,  היפראוריצמיה -עליה בחומצה אורית בדם, תפקוד לא תקין של הריאות, צילומי רנטגן לא תקינים של הריאות, פריחה הנראית כמו כתמים וגבשושיות בעור, מחלה הגורמת לעצמות להיות פחות צפופות, הופכת אותן לחלשות יותר, שבירות יותר ובעלות נטייה להישבר -אוסטיאופורוזיס, תגובה באזור ההזרקה.

תופעות לוואי נדירות:

כאב חמור בעצמות, בחזה, במעי או במפרקים -משבר אנמיה חרמשית, תגובה אלרגית פתאומית מסכנת חיים -תגובה אנפילקטית, כאב ונפיחות במפרקים, בדומה לשיגדון , שינוי באופן בו מווסתים נוזלים בתוך גופך אשר יכול לגרום לנפיחות -בעיות בנפח נוזלים, דלקת של כלי הדם בעור- וסקוליטיס עורי,  נגעים כואבים ובולטים בצבע סגלגל על הגפיים ולעיתים גם בפנים ובצוואר, המלווים בחום, החמרה של דלקת מפרקים שגרונית שינוי יוצא דופן בשתן, ירידה בצפיפות העצם, נזק למסננים הקטנטנים בתוך הכליות שלך, דלקת באורטה (כלי הדם הגדול המוביל דם מהלב אל הגוף). 

במטופלים עם סרטן ובתורמים בריאים דווחה באופן נדיר דלקת של אבי העורקים, אאורטה, כלי הדם הגדול המוביל דם מהלב לגוף. התסמינים עלולים לכלול חום, כאב בטן, תחושת חולי כללית, כאב גב, עלייה  בסמני דלקת- יש לעדכן רופא.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

תרופות ציטוטוקסיות: אין להשתמש בפילגראסטים במשך 24 שעות לפני או אחרי קבלת כימותרפיה. 

תרופות המגבירות שחרור נויטרופילים (לדוגמה: ליתיום): יש להשתמש בזהירות.

השפעת שימוש ממושך

יש לבצע ספירת דם מלאה לפני תחילת הטיפול, ובאופן סדיר במשך הטיפול.

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

רופאים בתחום
פרופ' יאיר הרישנו
פרופ' יאיר הרישנו המטולוגיה
ד"ר יעל כהן
ד"ר יעל כהן המטולוגיה
פרופ' אלה נפרסטק
פרופ' אלה נפרסטק המטולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו