דלג לתוכן

פילגראסטים

גורמים המעודדים ייצור דם, מערכת הדם, תרופות הפועלות על | Filgrastim
יש צורך במרשם

שמות מסחריים

  • אחר
    נאופוגן Neupogen
  • אחר
    טבעגרסטים TEVAGRASTIM
המומחים של Infomed מסבירים:

פילגראסטים היא תרופה אשר מעוררת ייצור של תאי דם לבנים הנקראים נויטרופיליםנויטרופניה היא מצב של ירידה בספירת הנויטרופילים. פילגראסטים, המיוצרת בשיטות של הנדסה גנטית, פועלת באופן דומה לחלבון המצוי בגופנו אשר נקרא G-CSF. היא עוזרת למוח העצם להתחיל לייצר את תאי הדם הלבנים לאחר השתלה של מוח עצם, או לאחר טיפול אשר מדכא את מוח העצם, כגון כימותרפיה לטיפול בסרטן. 

פילגראסטים יכולה לעזור לחולים אשר להם תגובת דחייה להשתלה של מוח עצם. כמו כן, היא מתאימה לטיפול בנויטרופניה ממושכת וחמורה אשר יכולה להיות מולדת או ממקור בלתי ידוע, ואשר גורמת להתפרצויות חוזרות של זיהומים. 

פילגראסטים הוא גורם גדילה של תאי דם לבנים, ומשתייך לקבוצה של חלבונים הנקראים ציטוקינים. גורמי גדילה הם חלבונים המיוצרים באופן טבעי בגוף אך ניתן גם לייצר אותם באמצעות ביוטכנולוגיה לשימוש כתרופה. 

בחלק מן המיקרים הגוף מייצר כמות מספקת של תאי דם לבנים, אולם הרופא ירצה להגביר את מספר תאי הדם הלבנים ולאסוף אותם בעזרת תהליך הנקרא א-פרזיס. תאי האב שנאספו יוחזרו לחולה לאחר שעבר טיפול בקרינה או בתרופות אשר הורסות את תאי הדם הלבנים בגוף, ויחלו בייצור מחדש של נויטרופילים.  

פילגראסטים ניתנת בזריקה מתחת לעור (Sub-Cutan) או בהזרקה לתוך הוריד (Intra-Venous), ובדרך-כלל בבית החולים או במרפאה. כמו כן יש צורך לערוך ספירת דם מלאה באופן סדיר. 

לפני השימוש בתרופה, ובמהלך השימוש, יש לעדכן מיידית את הרופא אם אתה מבחין בנפיחות בפנים או בקרסוליים, דם בשתן או שתן בצבע חום או שהנך מטיל פחות שתן מבדרך כלל.

אם יש לך שילוב של אחד מהתסמינים הבאים: חום, או רעד, או שאתה מרגיש שקר לך מאוד, קצב לב מהיר, בלבול או חוסר התמצאות, קוצר נשימה, כאב קיצוני או חוסר נוחות ועור לח ודביק או הזעה. אלו יכולים להיות תסמינים של מצב הנקרא "ספסיס"-אלח דם, זיהום דם חמור עם תגובה דלקתית של כל הגוף העשויה להיות מסכנת חיים ומצריכה טיפול רפואי דחוף.

ניופוגן מכילה סורביטול תרופה זו מכילה 50 מ"ג סורביטול בכל מ"ל. סורביטול הוא מקור לפרוקטוז. עליך ליידע רופא אם יש אי-סבילות תורשתית לפרוקטוז-הפרעה גנטית נדירה, אסור לך לקבל תרופה זו. מטופלים עם אי-סבילות תורשתית לפרוקטוז לא יכולים לפרק פרוקטוז, וזה עלול לגרום לתופעות לוואי חמורות. 

 כדוריות דם לבנות ואדומות במחזור הדם, פילגראסטים

צילום: shutterstock 

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

המומחים שלנו לאונקולוגיה

אונקולוגיה
ד"ר שרון פלס מנהלת השירות לגידולי מערכת העיכול במערך האונקולוגי באיכילוב
קראו עליי עוד
אונקולוגיה
ד"ר תומר חרס מנהל תחום אונקו-אורולוגי במערך האונקולוגי בקרייה הרפואית רמב"ם
קראו עליי עוד
אונקולוגיה
פרופ' תמר ספרא מנהלת השירות האונקו- גניקולוגי במערך האונקולוגי באיכילוב
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לאונקולוגיה>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו