דלג לתוכן

פלואורואוראציל

סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים | Fluorouracil

מתאים לטיפול ב:

 • סרטן השד
 • סרטן הלבלב
 • סרטן המעי הגס
 • יבלות
 • סרטן העור
 • סרטן הקיבה
יש צורך במרשם

שמות מסחריים

 • פלואורואורציל טבע
  פלואורואורציל טבע FLUOROURACIL TEVA
 • אפודיקס
  אפודיקס Efudix
 • פלואורואורציל "אבווה"
  פלואורואורציל "אבווה" FLUOROURACIL "EBEWE"
המומחים של Infomed מסבירים:

פלואורואוראציל (ידועה גם בכינויה 5FU), היא תרופה נוגדת סרטן, המיועדת לטיפול במגוון סוגי סרטן. היא ניתנת לבד או בשילוב תרופות נוגדות סרטן אחרות, בעיקר לטיפול בסרטן המעי והחלחולת, בסרטן השד, סרטן קיבה, וסרטן הלבלב.  פלואורואוראציל הניתנת בצורת משחה מיועדת לטיפול בסרטן העור, ובמצבי עור אשר עלולים להתפתח לסרטן. פלואורואוראציל גורמת למוות של התאים הסרטניים על-ידי התערבות ופגיעה בבניית החומר הגנטי שלהם. לעיתים משלבים את הטיפול עם חומצה פולינית (המכונה גם לויקובורין) אשר מגבירה את השפעת הפלואורואוראציל בתוך התאים הסרטניים. שילוב זה נמצא יעיל בעיקר בטיפול בסרטן המעי והחלחולת.

כמו תרופות אחרות נוגדות סרטן, פלואורואוראציל גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. תופעות לוואי נוספות כוללות: שלשול, בחילה והקאות, כאבים וכיבים בפה, יתר פיגמנטציה של העור, גירוי בעור ובעיניים, נשירת שיער זמנית (חולפת לאחר סיום הטיפול).

פלואורואוראציל הניתנת לטיפול מקומי מטפלת בבעיות עור ובסרטן עור שטחי, אינה פוגעת בעור הבריא, והאפשרות להשפעה סיסטמית בעקבות ספיגת החומר לגוף היא נדירה מאוד. עם זאת, יש להזהר מלעשות שימוש יתר בתרופה, או ממריחה על פצעים פתוחים, על שטח גוף גדול או על עור פגום (כמו איזור כוויות). בזמן הטיפול ומספר שבועות לאחריו צפויה תגובה דלקתית של האזור המטופל, הנובעת מפעילותה של התרופה. פלואורואוראציל בריכוז  של 0.5% נמצא כמרכיב בקרם המיועד לטיפול ביבלות ויראליות, בשילוב חומרים בעלי השפעה קראטוליטית. המנע ממגע התרופה עם העיניים או הפה, במיוחד כאשר התרופה מיועדת לאזור העפעפיים, האף או השפתיים.  

ספר לרופא/ה אם הינך סובל ממצב של הפחתה בפעילות או חוסר באנזים  dehydrogenase.

בעת השימוש בתכשיר חיצוני, אין לעשן או להתקרב ללהבה גלויה, שכן קיים סיכון לכוויות קשות. בדים הבאים במגע עם תרופה זו, נשרפים ביתר קלות ומהווים סכנת שריפה קשה. שטיפתם של בגדים ומצעים עשויה להפחית את הצטברות התרופה אך לא להסירה באופן מוחלט.


רופא מסביר לאישה חולת סרטן על הטיפול בפלואורואוראציל
צילום: shutterstock 

 • מידע על התרופה

  אופן נטילת התרופה

  זריקות, קרם, תמיסה.

  תדירות וזמן נטילה

  זריקות: הטיפול נעשה בד"כ על-ידי עירוי תוך ורידי, ולעיתים על-ידי הזרקה ישירה לוריד, או עירוי תוך עורקי. תדירות המתן מותאמת לכל מטופל לפי סוג הגידול ותוכנית הטיפול, וע"פ רמת הרעילות של התרופה בגוף (אשר נמדדת לפי בדיקה המטולוגית). ההזרקה נעשית בידיים מיומנות תחת השגחה רפואית. משחה: 1-2 פעמים ביום. במידה והדבר אפשרי, ניתן להשתמש בחבישה. במצבי עור אשר עלולים להתפתח לסרטן, החבישה אינה הכרחית. תמיסה (לטיפול ביבלות): 2-3 ביום. משחה ותמיסה: יש למרוח רק באזורים הנגועים. יש להימנע ממגע עם העיניים, רקמות ריריות (כגון בפה, אף). לאחר השימוש יש לשטוף היטב את הידיים. יש להמנע מחשיפה לשמש ולהשתמש בתכשיר להגנה מקרני השמש בזמן הטיפול בפלואוראוראציל (מקומי/ סיסטמי).

  טווח המינון

  זריקות: 5-15 מ"ג מ"ג למטר מרובע שטח גוף. משחה: המשחה בריכוז 5%. הטיפול נמשך עד להופעת תגובה דלקתית של העור, בד"כ לאחר 3 עד 6 שבועות, אולם לעיתים נדרש זמן ממושך יותר. תמיסה: ריכוז הפלואורואוראציל בתמיסה הוא 0.5%.

  תחילת ההשפעה

  זריקות: מייד, אך עשויים לחלוף כמה שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה. משחה: 2-7 ימים. בד"כ יש צורך ב 3-6 שבועות טיפול עד להשפעה מלאה. החלמה צפויה 1-2 חודשים לאחר סיום הטיפול. תמיסה: מספר ימים. החלמה צפויה כ 4 שבועות לאחר סיום הטיפול.

  משך ההשפעה

  זריקות: מייד, אך עשויים לחלוף כמה שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה. משחה: 2-7 ימים. בד"כ יש צורך ב 3-6 שבועות טיפול עד להשפעה מלאה. החלמה צפויה 1-2 חודשים לאחר סיום הטיפול. תמיסה: מספר ימים. החלמה צפויה כ 4 שבועות לאחר סיום הטיפול.

  מנה שנשכחה

  זריקות: לא סביר. התרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים. משחה/ תמיסה: יש להשתמש מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לטיפול הבא, דלג על הטיפול שנשכח, והמשך כרגיל. אין למרוח מנה כפולה.

  הפסקת התרופה

  זריקות: התרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים. משחה/ תמיסה: אין להפסיק את הטיפול ללא התייעצות עם רופא.

  מינון עודף

  זריקות: התרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים. במקרה של מינון יתר התסמינים יכולים לכלול: שלשול חריף, לויקופניה חמורה, חום, קוצר נשימה, דופק מהיר. משחה/ תמיסה: לא צפויות בעיות מיוחדות. יש להמנע משימוש יתר, ממריחה על שטחים נרחבים, או על פצעים פתוחים. במקרה של בליעה יש לפנות לחדר מיון. במידה והחומר בא במגע עם העיניים, יש לשטוף עם הרבה מים.

  נמצא כמרכיב בתרופות הבאות

  • ורומאל | Verrumal

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

המומחים שלנו לאונקולוגיה

אונקולוגיה
ד"ר רונן ברנר מנהל תחום גידולי מערכת העיכול בביה"ח וולפסון
קראו עליי עוד
אונקולוגיה
ד"ר לריסה ריבו מנהלת המכון האונקולוגי בבית החולים אסותא אשדוד
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לאונקולוגיה>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

שאלות מתוך פורום סרטן השד

בניהול ד"ר נעה אפרת בן ברוך
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו