דלג לתוכן

פלואורואוראציל (Fluorouracil)

4 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • בינוני סיכון ממנת יתר בינוני
 • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
 • סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים שייך לקבוצת סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים

שמות מסחריים

 • 5-Fluorouracil 5 פלואורואוראציל 5-Fluorouracil
 • Fluorouracil פלואורואוראציל Fluorouracil
 • Efudix אפודיקס Efudix
פלואורואוראציל (ידועה גם בכינויה 5FU), היא תרופה נוגדת סרטן, המיועדת לטיפול במגוון סוגי סרטן. היא ניתנת לבד או בשילוב תרופות נוגדות סרטן אחרות, בעיקר לטיפול בסרטן המעי והחלחולת, בסרטן השד, סרטן קיבה, וסרטן הלבלב. פלואורואוראציל הניתנת בצורת משחה מיועדת לטיפול בסרטן העור, ובמצבי עור אשר עלולים להתפתח לסרטן. פלואורואוראציל גורמת למוות של התאים הסרטניים על-ידי התערבות ופגיעה בבניית החומר הגנטי שלהם. לעיתים משלבים את הטיפול עם חומצה פולינית (המכונה גם לויקובורין) אשר מגבירה את השפעת הפלואורואוראציל בתוך התאים הסרטניים. שילוב זה נמצא יעיל בעיקר בטיפול בסרטן המעי והחלחולת. כמו תרופות אחרות נוגדות סרטן, פלואורואוראציל גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. תופעות לוואי נוספות כוללות: שלשול, בחילה והקאות, כאבים וכיבים בפה, יתר פיגמנטציה של העור, גירוי בעור ובעיניים, נשירת שיער זמנית (חולפת לאחר סיום הטיפול). פלואורואוראציל הניתנת לטיפול מקומי אינה פוגעת בעור הבריא, והאפשרות להשפעה סיסטמית בעקבות ספיגת החומר לגוף היא נדירה מאוד. עם זאת, יש להזהר מלעשות שימוש יתר בתרופה, או ממריחה על פצעים פתוחים. בזמן הטיפול ומספר שבועות לאחריו צפויה תגובה דלקתית של האזור המטופל, הנובעת מפעילותה של התרופה. פלואורואוראציל בריכוז  של 0.5% נמצא כמרכיב בקרם המיועד לטיפול ביבלות ויראליות, בשילוב חומרים בעלי השפעה קראטוליטית. המנע ממגע התרופה עם העיניים או הפה, במיוחד כאשר התרופה מיועדת לאזור העפעפיים, האף או השפתיים.  
ספר לרופא/ה אם הינך סובל ממצב של הפחתה בפעילות או חוסר באנזים  dehydrogenase

מידע

אופן נטילת התרופה

זריקות, קרם, תמיסה.

תדירות וזמן נטילה

זריקות: הטיפול נעשה בד"כ על-ידי עירוי תוך ורידי, ולעיתים על-ידי הזרקה ישירה לוריד, או עירוי תוך עורקי. תדירות המתן מותאמת לכל מטופל לפי סוג הגידול ותוכנית הטיפול, וע"פ רמת הרעילות של התרופה בגוף (אשר נמדדת לפי בדיקה המטולוגית). ההזרקה נעשית בידיים מיומנות תחת השגחה רפואית. משחה: 1-2 פעמים ביום. במידה והדבר אפשרי, ניתן להשתמש בחבישה. במצבי עור אשר עלולים להתפתח לסרטן, החבישה אינה הכרחית. תמיסה (לטיפול ביבלות): 2-3 ביום. משחה ותמיסה: יש למרוח רק באזורים הנגועים. יש להימנע ממגע עם העיניים, רקמות ריריות (כגון בפה, אף). לאחר השימוש יש לשטוף היטב את הידיים. יש להמנע מחשיפה לשמש ולהשתמש בתכשיר להגנה מקרני השמש בזמן הטיפול בפלואוראוראציל (מקומי/ סיסטמי).

טווח המינון

זריקות: 5-15 מ"ג מ"ג למטר מרובע שטח גוף. משחה: המשחה בריכוז 5%. הטיפול נמשך עד להופעת תגובה דלקתית של העור, בד"כ לאחר 3 עד 6 שבועות, אולם לעיתים נדרש זמן ממושך יותר. תמיסה: ריכוז הפלואורואוראציל בתמיסה הוא 0.5%.

תחילת ההשפעה

זריקות: מייד, אך עשויים לחלוף כמה שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה. משחה: 2-7 ימים. בד"כ יש צורך ב 3-6 שבועות טיפול עד להשפעה מלאה. החלמה צפויה 1-2 חודשים לאחר סיום הטיפול. תמיסה: מספר ימים. החלמה צפויה כ 4 שבועות לאחר סיום הטיפול.

משך ההשפעה

זריקות: מספר שבועות. משחה/תמיסה: 24 שעות.

מנה שנשכחה

זריקות: לא סביר. התרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים. משחה/ תמיסה: יש להשתמש מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לטיפול הבא, דלג על הטיפול שנשכח, והמשך כרגיל. אין למרוח מנה כפולה.

הפסקת התרופה

זריקות: התרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים. משחה/ תמיסה: אין להפסיק את הטיפול ללא התייעצות עם רופא.

מינון עודף

זריקות: התרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים. במקרה של מינון יתר התסמינים יכולים לכלול: שלשול חריף, לויקופניה חמורה, חום, קוצר נשימה, דופק מהיר. משחה/ תמיסה: לא צפויות בעיות מיוחדות. יש להמנע משימוש יתר, ממריחה על שטחים נרחבים, או על פצעים פתוחים. במקרה של בליעה יש לפנות לחדר מיון. במידה והחומר בא במגע עם העיניים, יש לשטוף עם הרבה מים.

אזהרות

תזונה

אין הגבלות.

הריון

אין להשתמש במהלך הריון (גם לא בשימוש החיצוני), או בזמן תכנון הריון

השימוש אינו מומלץ לגברים המנסים להביא ילדים (עלול לפגוע בפוריות של נשים ושל גברים).

הנקה

אין להניק בזמן טיפול בתרופה זו

תינוקות וילדים

לא מומלץ בילדים מתחת לגיל 12, אלא בהמלצה רפואית. בשימוש חיצוני- מעל גיל 18 שנים.

נהיגה

יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.

דווח לרופא במקרה של

 • מחלת כבד
 • מחלת לב
 • זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס
 • דיכוי מוח עצם בעבר
 • דיכוי חיסוני
 • חיסונים אשר ניתנו לאחרונה
 • מחלה דנטלית
 • תגובה אלרגית לתרופה זו

תופעות לוואי

זריקות: פלואורואוראציל גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. יש לדווח לרופא במקרה של חום גבוה, נפיחות בפה או בלשון, ובמידה ומתפתחים דימומים לא צפויים. תופעות לוואי נוספות כוללות: שלשול, בחילה והקאות, כאבים וכיבים בפה, יתר פיגמנטציה של העור, גירוי בעור ובעיניים, נשירת שיער זמנית (חולפת לאחר סיום הטיפול). קרם: בזמן הטיפול ומספר שבועות לאחריו צפויה תגובה דלקתית של האזור המטופל, הנובעת מפעילותה של התרופה: תחושת גירוי, יובש, אדמומיות והתנפחות. תמיסה (פלואורואוראציל בריכוז 0.5%): תחושת הגירוי חולפת מהר יותר, ולאחר 4 שבועות מסיום הטיפול, העור נראה חלק יותר. הטיפול בפלואורואוראציל (מקומי או סיסטמי) עלול לגרום לרגישות לשמש ועל כן יש להמנע מחשיפה לשמש ולהשתמש בתכשיר להגנה מקרני השמש בזמן הטיפול.

בנהיגה: בשימוש חיצוני- סבירות נמוכה להשפעה על יכולת הנהיגה.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

חיסונים חיים: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. תרופות נוגדות סרטן אחרות: לעיתים משתמשים בהשפעה המוגברת שיש לפלואורואוראציל ביחד עם תרופות אחרות נגד סרטן, אולם יש לקחת בחשבון גם את הרעילות המוגברת ודיכוי מוח העצם על-ידי תרופות אלו. מטרונידאזול: סיכון לרעילות מוגבלת. מומלץ להימנע משילוב עם פלואורואוראציל. דיגוקסין: יש סיכון להפחתת הספיגה של דיגוקסין מהקיבה. [נוגדי קרישה, תרופות ממשפחת NSAID, מעכבי טסיות]: תרופות אלו עלולות להגביר את הסיכון לדימומים. תרופות המעודדות צמיחת תאי דם, כגון: GCSF, GMCSF, פילגראסטים: אין להשתמש בתרופות אלו 24 שעות לפני ו- 24 שעות אחרי תחילת הטיפול הציטוטוקסי. קרם לחות, מסנני קרינה: ניתן להשתמש בתכשירים אלו לאחר טיפול בפלואורואוראציל (משחה/ תמיסה), אולם יש להמתין כשעתיים עד לספיגת התכשיר. אין להתייעץ בתכשירים קוסמטיים מבלי להתייעץ ברופא.

השפעת שימוש ממושך

הטיפול בפלואורואוראציל בהזרקה מלווה בבדיקות שגרתיות של ספירת תאי דם, ותפקודי כבד.

נמצא כמרכיב בתרופות הבאות

 • Verrumal ורומאל Verrumal

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

רופאים בתחום
פרופ' גיל סיגל
פרופ' גיל סיגל אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר דן קרטר
ד"ר דן קרטר גסטרואנטרולוגיה
ד"ר רוברטו דניאל אומנסקי
ד"ר רוברטו דניאל אומנסקי פסיכיאטריה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו