דלג לתוכן

אסטרדיול

אסטרוגנים , הורמוני מין, טיפול הורמונלי חלופי (HRT) | Estradiol
יש צורך במרשם

שמות מסחריים

 • וגיפם
  וגיפם Vagifem
 • אחר
  אסטרופם Estrofem
 • אחר
  אוורל Evorel
 • אחר
  אסטרוג'ל Oestrogel
 • אחר
  פרוגינובה Progynova
המומחים של Infomed מסבירים:

אסטרדיול הוא אסטרוגן ממקור סינתטי או טבעי בעל פעילות חזקה, המקביל להורמון המין הנשי האנדוגני. שימושו הנפוץ ביותר הוא כטיפול הורמונלי חלופי (HRT) בתסמיני גיל המעבר הכוללים: גלי חום, הזעות לילה ושינויים וגינליים כגון גירוד, צריבה ויובש. שימושים נוספים כוללים טיפול בבעיות אל-וסתיות האופייניות לטרום גיל המעבר וטיפול בליקויים במחזור הווסת, מניעת דלדול עצם (אוסטאופורוזיס) בקרב נשים הנמצאות בסיכון עתידי לפתח אוסטאופורוזיס ובסרטן השד.

ניתן למצוא את האסטרדיול במגוון רחב של תכשירים בעלי צורות נטילה שונות כגון: טבליות, מדבקות, ג'ל וטבליות לשימוש נרתיקי בהם הוא מצוי לבדו או בשילוב עם מרכיב פרוגסטיני כלשהו. שימוש בתכשיר המשלב רכיב אסטרוגני עם פרוגסטיני מיועד לנשים בעלות רחם בלבד ואילו לנשים ללא רחם אפשר לתת אסטרוגן ללא פרוגסטרון.

שימוש בתכשירים הורמונליים חלופיים טומן בחובו סיכונים שצריכים להילקח בחשבון בהחלטה על התחלת טיפול או המשכו, ולכן דורש תשאול רפואי מקיף, כמו גם בדיקות, במידת הצורך, וכן מעקב. נדרשת בחינת התועלת והסיכון הכרוכים בהמשך הטיפול. 

סיכונים הקשורים בשימוש  בתכשיר הורמונלי חלופי: מחלות לב, שבץ מוחי, בעיות בכלי דם (בריאות או ברגליים), יתר לחץ דם, סרטן שד, סרטן שחלות, סרטן הרחם או דמנציה. הסיכון למצבים אלו מוגבר בשילוב עם עישון.

בטיפול מקומי בנרתיק, הספיגה לדם נמוכה מאוד. הסבירות שמצבי הסיכון המוזכרים יחמירו או יחזרו במהלך הטיפול המקומי היא פחותה. בכל מקרה של חשש, מומלץ להתייעץ עם הרופא.

לאחר הפסקת הטיפול ההורמונלי החלופי הסיכון הנוסף לסרטן שד פוחת עם הזמן, ותלוי, בין השאר, גם במשך הטיפול ההורמונלי. הסיכון הנוסף מתברר במהלך 3 שנות שימוש. לאחר הפסקת הטיפול, הסיכון העודף פוחת עם הזמן, אך עלול להמשך 10 שנים או יותר בנטילת התכשיר ההורמונלי החלופי למשך יותר מ- 5 שנים.

עדויות מצביעות על כך ששימוש מקומי בנרתיק אינו מעלה את הסיכון לסרטן השד בקרב נשים שלא חלו בסרטן השד בעבר. לא ידוע אם ניתן להשתמש בנשים שחלו בסרטן שד בעבר.

צילום: shutterstock 

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

המומחים שלנו ליילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים ואונקולוגיה

יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר נטליה וולקוב מומחית ברפואת נשים, גינקולוגיה ומיילדות. מנהלת מרכז לטיפול בנפגעות תקיפה מינית במרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה
קראו עליי עוד

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

שאלות מתוך פורום אולטראסאונד מילדות וגניקולוגיה

בניהולו של פרופ' ירון צלאל
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו