דלג לתוכן

אלמטוזומאב (למטרדה)

נוגדן חד-שבטי (monoclonal antibody), סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ביולוגיים | Alemtuzumab (Lemtrada)

מתאים לטיפול ב:

יש צורך במרשם

שמות מסחריים

  • אחר
    למטרדה Lemtrada
המומחים של Infomed מסבירים:

אלמטוזומאב (למטרדה) מיועד לטיפול בחולים בטרשת נפוצה התקפית (RRMS), במחלה פעילה, הבאה לידי ביטוי במחזורים של התלקחויות. זהו נוגדן חד-שבטי אשר פועל באופן סלקטיבי על חלבון המצוי על תאי מערכת החיסון, אשר מעורבים בתהליך הדלקתי המתרחש בטרשת נפוצה. השינוי שנוצר בהרכב תאי החיסון, מסייע לאיזון ולהפחתת פעילות המחלה הפוגעת בעצבים, ולכן בתפקוד.

שימוש נוסף (התוויה שאינה רשומה בישראל): אלמטוזומאב מיועד לטיפול בחולי לוקמיה לימפוציטית כרונית (CLL - chronic lymphocytic leukaemia), אשר טיפולים כימותרפיים שניתנו להם בעבר לא השיגו תוצאות או שהשיגו תוצאות חלקיות בלבד. 

 אלמטוזומאב הוא נוגדן חד-שבטי והוא פועל על לימפוציטים מסוג B ו T אשר על פניהם מצוי חלבון (אנטיגן) ספציפי. התקשרות התרופה לתאים אלו גורמת למערכת החיסון של הגוף להגיב ולתקוף את התאים הסרטניים, הנמצאים בדם ובמוח העצם. מאחר והתרופה נקשרת גם ללימפוציטים בריאים, הטיפול גורם לירידה במספר תאי הדם הלבנים. ירידה זו צפויה מספר שבועות לאחר תחילת הטיפול וגורמת להחלשות מערכת החיסון. כדי למנוע את הסיכון להתפתחות של זיהומים מקובל לתת טיפול אנטיביוטי ואנטי-ויראלי במהלך תקופת הטיפול ולאחריו. ירידה ביצור הטסיות במוח העצם צפויה גם כן לאחר מספר שבועות של טיפול, ועלולה להגביר את הסיכון לדימומים. עם זאת, תופעת לוואי זו היא זמנית, וחולפת אצל מרבית המטופלים. 

אלמטוזומאב ניתן בעירוי תוך ורידי, ותחת השגחה רפואית. כדי למנוע את הסיכון לתגובות אלרגיות לתרופה מקובל לתת, קודם לתחילת העירוי, טיפול מונע בתרופות, כגון: אנטי-היסטאמינים, פאראצטאמול או סטרואידים. אמצעי נוסף להורדת הסיכון לתופעות לוואי הוא עלייה הדרגתית במינון אלמטוזומאב עד אשר מושגת מנת היעד. 

אין להשתמש במצבים הבאים: רגישות יתר לחומר הפעיל או לאחד המרכיבים, מטופלים עם HIV, חולים שיש להם זיהום חמור פעיל- עד להחלמה מלאה, חולים עם יתר לחץ דם לא מאוזן, חולים עם היסטוריה של דיסקציה בעורקי ראש- צוואר, עם היסטוריה של שבץ, או של תעוקת לב או אוטם שריר הלב, חולים עם הפרעות קרישה , המטופלים במדללי דם, חולים עם מחלות אוטואימוניות נוספות (מלבד טרשת נפוצה). 

צילום: Shutterstock 

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

המומחים שלנו לנוירולוגיה ואונקולוגיה

נוירולוגיה
ד"ר מיכאל רוטשטיין רופא מומחה בכיר ביחידה לנוירולוגית ילדים ובמכון להתפתחות הילד בבית החולים לילדים "דנה" במרכז הרפואי תל אביב
קראו עליי עוד
נוירולוגיה
ד"ר מיקי הר-גיל מנהל היחידה להתפתחות הילד בבית חולים מאיר, כפר סבא
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לנוירולוגיה ואונקולוגיה>

שאלות מתוך פורום פרקינסון והפרעות תנועה

בניהולו של ד"ר סיימון ישראלי-קורן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו