שאלה - טיפול בציסטה ע"ש בייקר ובמניסקוס בברך

השאלה:
מהי הדרך לטיפול בציסטה על שם בייקר שנתגלתה בברך, ומהי דרך הטיפול בקרע לא גדול במניסקוס הגורם לקשיים בהליכה? שתי התופעות באותה הרגל. האם הליכה נוספת תגדיל את הקרע במניסקוס? האם פיזיותרפיה או דיקור עשויים לעזור? מדובר באדם בן 70 שהולך הרבה ברגל.


תשובה:


ציסטה על שם בייקר או Baker's Cyst היא שק מלא נוזלים הנמצא מאחורי הברך. הציסטה יכולה להיגרם כתוצאה משינויים ודלקות במפרקים, כתוצאה משינויים ניווניים, או כתוצאה מחבלה או טראומה באזור הברך. הסימפטומים העיקריים שלה הם כאבים באזור הציסטה, הגבלת תנועה וקושי מסויים בהליכה (בהתאם לגודל הציסטה).

הגישה הטיפולית תלויה בגודל הציסטה ובסימפטומים הנלווים להימצאותה: אם מדובר בציסטה קטנה יחסית שגורמת לכאב מינימלי ללא הפרעה משמעותית בתנועה, הטיפול המומלץ הוא טיפול פיזיותרפי תמיכתי. אם מדובר בציסטה גדולה המלווה בהפרעה משמעותית לתנועה או בכאב עז, מומלץ לטפל בגישה הניתוחית.

לגבי קרעים במניסקוס, המניסקוסים בנויים מסוג מסויים של סחוס, צורתם היא כצורת פרסה והם משמשים כבולמי זעזועים של הברכיים. קרעים במניסקוס יכולים להיגרם מכמה סיבות. אצל צעירים הסיבה היא לרוב חבלה או פציעת ספורט. אצל מבוגרים יותר, הסיבה היא שינויים ניווניים שגורמים להיחלשות הסחוסים הללו. קרעים במניסקוס יכולים לבוא לידי ביטוי בכאבים באזור הברך, נפיחות והגבלה בתנועה.

הטיפול המומלץ הוא לרוב ניתוחי, בשיטת הארתרוסקופיה - ניתוח, בו מוחדרים מצלמה ומכשירים ייעודיים לניתוח דרך שני חתכים קטנים יחסית באזור. נמצא שקרעים מסוג זה עשויים להחמיר אם אינם מטופלים במועד. גיל המטופל ומצבו הכללי הם גורמים שיש להביאם בחשבון.

ד"ר מורן שויקה-רבאו - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!