טיפול TRT לטינטון ( Tinnitus Retraining Therapy ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום אף אוזן גרון

טינטון כרוני עיקש (ציפצופים באוזניים, טיניטוס) הוא תופעה שעדיין רבים מהרופאים והמטפלים בארץ אינם מקדישים לה תשומת לב ראויה, למרות שהיא פוגעת בכ- 10% מהאוכלוסיה לפחות. על פי מחקרים בינלאומיים מדובר בתופעה המשפיעה על 10-15 אחוז מהאוכלוסיה (אנשים מעל גיל 18 סובלים מטיניטוס עיקש). 


חלק ניכר מהחולים סובל מהיפראקוזיס (רגישות לרעש, חוסר סבילות לרעש) ומתופעות של הפרעות שינה ודיכאון, הם סובלים מיאוש עמוק, העדר יעוץ תומך, ותחושה חריפה של חוסר אונים.


המודל הרפואי הנוירופיזיולוגי (Jasterboff model) פותח בשנות התשעים, והוא מסביר את מהות והיווצרות הטינטון. על בסיס המודל פותחה שיטת טיפול TRT -Tinnitus Retraining Therapy, שכוונתה להביא להסתגלות (Habituation) של המוח ושל החולה לטינטון. הטכניקה להסתגלות המוח משלבת עבודה על הרובד המוחי התת מודע באמצעות גריה אודיטורית, ועל הרובד המוחי המודע על ידי מפגשי יעוץ, טכניקות הרפיה שונות ולמידה עצמית מודרכת.


בטיפול TRT החולה מקבל שילוב בין ייעוץ הנחייה ליווי והדרכה, לבין טיפול בגירוי שמיעתי לאוזניים. הגירוי השמיעתי יכול להיות באמצעים שונים, בין אם על ידי שימוש בתוכנות חינמיות של רעשי סביבה ועד להתאמת מכשירי שמיעה. משך טיפול ממוצע הוא כשנה וחצי עד שנתיים כאשר תדירות מפגשי הייעוץ יכולה להיות בין פעם בחודש ועד פעם בכמה חודשים (למקרים מאוד קשים).


טיפול TRT מבוצע על ידי רופאים וקלינאים שהוסמכו לטפל בשיטה זו בקורסים מיוחדים שנעשים על ידי מפתחי השיטה בארה"ב ובבריטניה.


על פי מחקרים בינלאומיים רבים שנעשו על אלפי חולים ברחבי העולם ובישראל, מצבם של יותר מ- 84% מהחולים משתפר באופן ניכר, ועל פי כל מדד של מחקר טיניטוס הם נחשבים כהצלחה טיפולית.


TRT הוא הטיפול המוביל לטינטון ולהיפראקוזיס בבריטניה, אוסטרליה, ארה"ב, צרפת, הולנד, שבדיה, פולין, גרמניה וארצות רבות בעולם המערבי.


מאת: ד"ר טליה מרק, מנהלת תחום ליקויי שמיעה, מכשירי שמיעה וטינטון במכון אופקים


מומחים


מאמרים לפי נושא טיפול TRT לטינטון

מאמרים נוספים בתחום
רעש נמצא בכל מקום. אבל כשאתם חשופים לרעש חזק מדי, אתם עלולים לפגוע בשמיעה שלכם. בפעם הבאה שתלכו להופעה או שתעמדו ליד מכונה רועשת במיוחד, חשבו על האוזניים שלכם.מהי עוצמת קול ואיך מודדים אותה?כדי להגדיר...
בין אם עברת תאונת דרכים, תאונת עבודה או שנגרמה לך נכות כלשהי בשל מחלה, כדי לקבל את הקצבאות להן אתה זקוק מהביטוח הלאומי עליך לעבור ועדה רפואית. ועדה רפואית מורכבת מרופא או רופאים בתחומי מומחיות תואמים ...


פורומים צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בצקת על המיתרים לחוץ 05/06/2020 17:46
 • שלום דר בבדיקת סיב אובחנתי שיש לי בצקת ומיתרים מעובים, רציתי לדעת האם בצקת מחלימה באופן עצמי, במידה ומקפידים על תרופות סותרות חומצה ודיאטה מתאימה והפסקת עישון מוחלטת? והשאלה השניה, האם בצקת היא גידול טרום סרטני

 • + הוסף תגובה
בצקת במיתרי הקול ד"ר יקי כהן 07/06/2020 09:23
 • בוקר טוב בצקת על מיתרי הקול יכולה להיספג אם לוקחים את הטיפול התרופתי של כדורי PPI , מקפידים על תזונה לרפלוקס ונמנעים לעשן. אחרי חודש וחצי כבר ניתן לראות הטבה. לגבי השאלה האם בצקת היא גידול טרום סרטני . איני יכול לענות מכיוון ולא ראיתי את הגרון ואת הממצא אך אני יכול לומר שבצקת יודעת להתארגן ולחסום את מעבר האוויר. בנוסף אם הבצקת היא כבר מאורגנת ונראת כמו בצקת פוליפואידית מומלץ לקחת ממנה ביופסיה במידה ולאחר חודש וחצי לא נצפה שיפור.

 • + הוסף תגובה
בדיקת סטרובוסקופיה אורי 25/05/2020 13:42
 • שלום ד"ר, קבעתי תור אצלך לשבוע הבא, יש לי כאב כרוני בגרון וצרידות כרונית, אשר מתחזקת ונחלשת לסרוגין, אני מוגדר GERD , ושוקל לעבור ניתוח תיקון רפלוקס, ובשל כך אני רוצה לעבור בדיקות א.א.ג ע"י מומחה כחוות דעת שנייה ע"מ לשלול כל בעיה שקשורה במיתרים ואכן הצרידות נובעת מריפלוקס, האם אצלך במרפאה בתל אביב אתה מבצע בדיקת סטרובוסקופיה, אשר הינה בדיקה יותר מדוייקת (ממה שהבנתי), נא התייחסותך לעניין

 • + הוסף תגובה
בדיקת סטורב ד"ר יקי כהן 25/05/2020 13:45
 • אורי שלום, אין צורך בבדיקת סטרוב , בדיקה זו נועדה למדידת גל הרטט של המיתר במקרה של ריפלוקס היא מיותרת. אתה מוזמן לבוא למרפאה ואבדוק אותך בעזרת סיב רך או קשיח לפי מה שנראה בשטח.

 • + הוסף תגובה
בדיקת סטרוב אורי 27/05/2020 12:48
 • תודה על המענה, הייתי כן מעוניין בבדיקת סטרוב מכוון שבבדיקות הקודמות שעשיתי בסיב אופטי הרופא הבחין בציטה, ובבדיקה אחרונה ממש לפני כמה ימים בסיב אופטי לא הובחן שום ממצא על המיתרים, לכן הייתי רוצה בדיקה סטרוב, האם לדעתך בדיקה זו יכולה להבחין בשאריות של ציטה במידה והתפוצצה? נא תגובתך

 • + הוסף תגובה
שאלה ד"ר יקי כהן 27/05/2020 13:10
קלינאי תקשורת לאחר ניתוח רונית 24/05/2020 15:19
 • הי, האם יש לך המלצה לקלינאי/ת תקשורת תותח על חלל בתחום , חשוב שיהיה בעל נסיון בעבודה עם מבוגרים? אני לאחר DL שני, ונערכת ל"מלחמה" על החזרת הקול שלי, מחפשת את הרמטכ"ל הנכון :-)... עברתי אצל כל מיני קלינאים ואני באמת רוצה לדייק ולהגיע לטוב ביותר. תודה

 • + הוסף תגובה
קלינאי תקשורת לאחר ניתוח ד"ר יקי כהן 25/05/2020 08:20
 • בתחום הקול יש את ד"ר יעל מנור ואריק זמיר . יעל מנור ניתן לקבוע בטלפון053-2762577 אריק זמיר 050-8539818

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!