דלג לתוכן

יישור שיניים (Orthodontics)

ערוץ רפואת שיניים
2 דקות קריאה

כאשר שיני החלב (השיניים הנשירות) מתחלפות בשיניים הקבועות במהלך הילדות מתגלים לעתים ליקויים בסגר וכן יחסים לא תקינים בין הלסתות. כאשר הדבר גורם לשיניים בולטות, מסובבות, שיניים בהטיה או מחוץ לקשת וכן כאשר יש צפיפות או מרווחים בין השיניים ויחס לא תקין בין הלסתות – לרוב יהיה צורך ביישור שיניים, המוכר לרבים כ"גשר בשיניים".

הסיבה לבעיה

ישנן שתי סיבות אשר גורמות לבעיות של אי סדירות בשיניים וללקויי סגר, ושבגינן יש צורך ביישור שיניים. הסיבה הראשונה היא תורשה, כלומר מצב שבו להורים או למישהו אחר מבני המשפחה יש יחסים לא תקינים בין הלסתות.

הסיבה השנייה היא הרגלים שגרמו לצמיחת השיניים בצורה זו, ביניהם הרגלים מהילדות המוקדמת, כמו מציצת מוצץ או אצבע. הסיבה השלישית היא מחסור של שן. המחסור יכול לנבוע מעקירה מוקדמת של שן חלבית בשל מצב של עששת או חבלה, אך גם ממצב מולד או גנטי. במקרה שהמחסור בשן לא טופל ולא הונח שומר מקום – ייתכן מצב של צמיחה לא נכונה של השיניים הנותרות.

הליקויים הללו עלולים להוביל לשלל בעיות, החל ממראה לא אסתטי של השיניים והפנים ועד לבעיות בלעיסה, הפרעות בדיבור ובלעיסה, אי יכולת לסגור את הפה, יובש ודלקות חניכיים. בנוסף, שיניים שלא צומחות נכון הן רגישות יותר לעששת, כיוון שקשה יותר לצחצח אותן.כיצד מתבצע הטיפול

יישור שיניים מתבצע בשתי צורות: מכשירים אשר מודבקים על השיניים ומכשירים שמונחים על השיניים וניתן להסירם. הטיפול הנפוץ ביותר הוא "גשר בשיניים", שבו מודבקים על השיניים סמכים ממתכת (אותם ריבועים קטנים, המוכרים לכולנו), המחוברים ביניהם בחוט ועליו קפיצים שונים. החוט מוצמד למקומו בעזרת גומיות, ולכן כאשר מותחים אותן הוא גורם ללחץ על השיניים – וכך הן אט אט חוזרות למקומן הנכון.


כיצד נקבע אופן הטיפול

את אופן הטיפול ייקבע אורתודנט, והוא יעשה זאת לאחר ביצוע בדיקה של הילד או המבוגר. לצורך הבדיקה יערוך האורתודנט צילומי רנטגן וכן יבצע אנליזה ממוחשבת של היחס בין הלסתות והשיניים. בנוסף הוא יבצע צילומי פנים ותבניות גבס של קשתות השיניים. משך הטיפול ייקבע גם הוא על ידי האורתודנט, על פי חומרת הליקוי.


יישור שיניים למבוגרים

בשנים האחרונות הפך יישור שיניים למבוגרים לתופעה נפוצה יותר ויותר, יחד עם שימת דגש גדולה יותר באופן כללי על כל נושא האסתטיקה. בנוסף, בשנים האחרונות התפתחו שיטות חדשניות המאפשרות יישור שיניים שקוף, וכן זמן הטיפול התקצר וחוסר הנוחות מהטיפול ירדה.


יישור שיניים שקוף

ישנן שתי שיטות עיקריות ליישור שיניים שקוף. השיטה הראשונה היא באמצעות קוביות ננעלות. בשיטה זו יש בכל קובייה מערכת שתופסת את חוט המתכת, כך שאין צורך בגומיות (שהן החיסרון הגדול של יישור השיניים הקונבנציונלי, כיוון שהן מקשות על הניקוי וגורמות לחיכוך רב). שימוש בשיטה זו מקצר את זמן הטיפול, הוא נוח יותר וכן מסייע לשיפור היגיינת הפה, שחשובה מאוד למבוגרים.

השיטה השנייה היא יישור שיניים באמצעות פולסי אוויר. בשיטה זו למעשה מרכיבים את המכשור ליישור השיניים רק בשעות הלילה, כך שאף אחד לא יכול להבחין כלל שעוברים טיפול ליישור שיניים – ומדובר למעשה ביישור שיניים בלתי נראה.


שייך לתחום: ניתוחים בתחום רפואת שיניים

רופאים בתחום
פרופ' ערד קודש
פרופ' ערד קודש פסיכיאטריה
ד"ר יהודה שוורץ
ד"ר יהודה שוורץ ריאות
ד"ר יובל בר יוסף
ד"ר יובל בר יוסף אורולוגיה

מאמרים בנושא יישור שיניים

יישור שיניים: באיזה גיל כדאי להתחיל ומה השיטה שמתאימה לך?
יישור שיניים: באיזה גיל כדאי להתחיל ומה השיטה שמתאימה לך?
אי סמייל מרכז דנטלי מאת: אי סמייל מרכז דנטלי 23/05/2021

מדוע כדאי להגיע לפגישת ייעוץ כבר בגילאים צעירים (אך לא רק), מהם היתרונות והחסרונות בכל אחד מהטיפולים ליישור שיניים ... לכתבה המלאה

שיקום הפה האסתטי שהשיב את היכולת לחייך בביטחון
שיקום הפה האסתטי שהשיב את היכולת לחייך בביטחון
ד"ר מרעי כבהה מאת: ד"ר מרעי כבהה 14/09/2020
  • כתבה מכילה וידיאו
  • חסות

בעיות אסתטיות ותפקודיות בחלל הפה עלולות לפגום משמעותית בתחושת הביטחון ולגרום לבושה רבה. טיפול שיניים מקיף הכלל מגוו... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו