הרמת סינוס ( Sinus Lift ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום רפואת שיניים

הרמת סינוס היא ניתוח במהלכו מוסיפים עצם לאזור השיניים החותכות (הקדמיות). הוספת העצם מתבצעת לאזור שבין הלסת העליונה לבין הסינוסים המקסילריים, שהם החללים הריקים בתוך עצמות הפנים משני צדי האף. ניתוח הרמת סינוס מתבצע כבר שנים רבות והוא מאפשר לאנשים רבים לעבור השתלת שיניים.


מטרת ניתוח הרמת הסינוס

הרמת סינוסים מתבצעת כאשר הסינוס קרוב מדי לקצה הלסת או כאשר הלסת קצרה מדי ואינה מאפשרת לבצע השתלת שיניים בלי השתלת עצם בלסת. ישנם מספר גורמים שעשויים לתרום לכך:


-פעמים רבות, כשיש אובדן של השיניים האחוריות בלסת העליונה, אין מספיק מקום להכנסת שתלים בגלל האנטומיה של בסיס הגולגולת, שגורמת לכך שבלסת העליונה נפח העצם קטן יותר מאשר בלסת התחתונה.


-  אובדן של העצם בלסת בשל מחלות חניכיים שונות.


- אובדן שיניים גורם לאובדן של עצם. כאשר השיניים נושרות מתחיל תהליך של ספיגת העצם. ככל שאובדן השיניים ממושך יותר כך אובדן העצם משמעותי יותר וקשה יותר להשתיל שיניים בלי השתלת עצם בשיניים.


- מבנה וגודל הסינוסים המקסילריים משתנה מאדם אחד לשני, כך שלעתים הם קרובים מדי ואינם מאפשרים התקנת שתלים. בנוסף, הסינוסים יכולים לצמוח ומתארכים במהלך החיים.

הרמת סינוס מאפשרת הוספת עצם לאזור השיניים הקדמיות.


הכנה להשתלת עצם בחניכיים

מקור העצם בה משתמשים להרמת הסינוסים יכול להיות עצמי (מהאדם שעובר את הניתוח), מאדם אחר או מבעלי חיים (לרוב, עצם פרה). כאשר מקור העצם הוא עצמי, לוקחים את העצם ממקום אחר בפה או בגוף. בחלק מהמקרים המנתח משתמש בעצמות הירך או השוקית.


לפני ביצוע ניתח הרמת סינוס צריך לבצע הדמיה טובה של עצמות הפנים. ההדמיה יכולה להיות על ידי צילום ולרוב גם יש צורך בביצוע טומוגרפיה ממוחשבת (בדיקת CT). בצורה זו רופא השיניים יכול למדוד במדויק את גובה ועומק הסינוס, וכן לוודא שאין מחלה בסינוס עצמו המעכבת את ביצוע הניתוח. 


לאנשים הסובלים מאלרגיות עונתיות, מומלץ לבצע את הניתוח שלא בזמן העונה המועדת לאלרגיה.


מהלך ניתוח הרמת סינוס והשתלת עצם

המנתח מבצע חתך בחניכיים של הלסת העליונה בחלק האחורי, במקום בו היו נמצאות השיניים הטוחנות. לאחר מכן מפשילים את החניכיים וחושפים את העצם תחתם. בעזרת מקדח ייעודי, מבצעים פתח אליפטי לכיוון החלל של הסינוס. מזהים את הקרום המבדיל בין הסינוס לבין העצם (ממברנה), ובעדינות רבה דוחקים את הקרום כלפי מעלה הרחק מהלסת. 


גרגירי עצם נדחקים לחלל שנשאר בעקבות העלאת קרום הסינוס. כמות העצם אותה מוסיפים לחלל ובאמצעותה מגדילים את הלסת משתנה מאדם לאדם. לרוב, סדר הגודל של התוספת עומד על מספר מילימטרים.


לאחר הנחת פתיתי העצם מחזירים את החניכיים למקומם הטבעי ותופרים את החתך שבוצע בשלב הראשון של הניתוח.  הכנסת השתלים תתבצע כארבעה עד תשעה חודשים לאחר מכן. פרק הזמן הארוך יחסית של ההמתנה מאפשר לחומר שהוכנס להתאחות ולהוות המשך ישיר של הלסת העליונה. ככל שכמות השתל גדולה יותר, כך גדל משך הזמן הדרוש להמתנה בין ביצוע הרמת הסינוס לבין השתלת השיניים.


מעקב לאחר ניתוח הרמת סינוס

לאחר הניתוח האזור נוטה להיות בצקתי ונפוח. עלול להופיע דימום מהאף או הפה, אם כי לרוב מדובר בכמות דם מועטה בלבד. בתקופה שלאחר הניתוח כדאי להימנע מהתעטשות חזקה או מקינוח אף חזק. תזוזות ולחצים חזקים המופעלים על הלסת העליונה עשויים להוביל לתזוזה של האזור אליו הוחדר המשתל או לפתיחה של התפרים.


רופא השיניים עשוי להמליץ על התזת מי מלח על החלק הפנימי של האף, וכן לרשום תרופות המפחיתות גודש ודלקת ותרופות לכאבים. בנוסף, הרופא עשוי לתת טיפול אנטיביוטי משולב בכדורים ובשטיפת פה כדי למנוע זיהום מקומי בפצע הניתוח. לרוב, תיתכן תחושת אי נוחות במשך ימים עד שבועות לאחר הניתוח.


מומלץ לפנות לביקורת ראשונה אצל הרופא 7-10 ימים לאחר הניתוח. הרופא יעריך את אזור הניתוח ויבדוק האם יש זיהום מקומי או בעיה אחרת. במידה והתפרים אינם נמסים בשלב זה ניתן להוציא אותם. הרופא יקבע את הצורך בהמשך מעקב ותדירותו.


לאחר הרמת סינוס יש צורך לחכות שפתיתי העצם יעברו תהליך של התקשחות, התגרמות ואיחוי של העצם החדשה עם הלסת המקורית. 


יש רופאים המשתמשים בפקטורי גדילה כדי לסייע להתגרמות העצם בצורה מהירה יותר. פקטורי הגדילה מופקים מנוזל פלסמה המועשר בטסיות ומופק מן המנותח עצמו מספר שבועות לפני הניתוח.  את הנוזל מערבבים עם גרגירי העצם לפני החדרתם אל העצם. 


סיכונים בניתוח הרמת סינוס

הסיכון המרכזי בניתוח להרמת סינוס הוא התנקבות או קרע של קרום הסינוס. במידה ומזהים פגיעה בקרום בזמן הניתוח מנסים לתפור את הקרע או להניח שם טלאי. אם הפגיעה אינה ניתנת לתיקון יש צורך בהפסקת הפרוצדורה ומתן זמן להחלמה. ניתן לנסות ולבצע את הרמת הסינוס מחדש לאחר שהקרום יירפא מעצמו. 


כמו בכל פרוצדורה ניתוחית קיים סיכון לזיהום במקום הניתוח, אך סיבוכים אלו כמעט ואינם מופיעים בניתוח הרמת סינוס.


במקרים בהם פירורי העצם לא עוברים איחוי ואינם מתחברים לעצם הקיימת או לחלופין כשלא מתפתחת אספקת דם טובה לעצם אי אפשר לבצע את השתלת השיניים ויש צורך בניסיון נוסף לניתוח הרמת סינוס.


במקרים בהם לאחר הניתוח מופיע דימום שלא נפסק, נפיחות, כאבים שהולכים ומחמירים, תחושה שהחומר שהוחדר זז (או יצא מהמקום) או חום יש לפנות לרופא המטפל.


מומחים
רופא שיניים. על הסמכה באישור משרד הבריאות לטיפולי שיניים בהרדמה כללית וסדציה.


מאמרים לפי נושא הרמת סינוס

מאמרים נוספים בתחום
שתל דנטלי הוא תחליף לשורש השן, שעשוי לרוב מטיטניום. יש לו תבריג חיצוני המתחבר לעצם ותבריג פנימי שאליו מחברים את חלקי השיקום. השתל דומה בעצם ל"דיבל" שמתקינים בקיר לאחר קידוח ושאליו מחברים בורג, והוא יו...
במשך השנים, לא רק הפנים שלנו מזקנות, גם הפה שלנו מזדקן. הזדקנות הפה נובעת, בין היתר, משחיקת שיניים, אובדן שיניים, מחלת חניכיים ואובדן העצם. כמו כן, מצב של שיניים אחוריות חסרות גורם לאובדן התמיכה של הש...


פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!