עיוותים מלידה של דופן בית החזה (Congenital deformities of chest wall)

ראשי
מניעה וטיפול

תאור

קיימות הפרעות מלידה הפוגעות בפעילות התקינה של דופן בית החזה הקדמי.
ההפרעות השכיחות והמשמעותיות הן: Pectus excavatum ו-Pectus carinatum.
Pectus excavatum: אחד משני העיוותים מלידה השכיחים של דופן בית החזה הקדמי. הוא מכונה גם "חזה סנדלרים". העיוות מאופיין בשקיעה של עצם החזה פנימה (הסטרנום) עם הסחוסים המחברים בין עצם החזה לבין הצלעות. השקיעה של עצם החזה מתגלה לרוב כבר בשנת החיים הראשונה ושכיחה יותר אצל בנים. לשליש מהחולים לערך, יש בן משפחה עם ליקוי דומה. הגורם ל"חזה סנדלרים" אינו ברור. קיימות השערות בדבר לחץ שנוצר על עצם החזה בתוך הרחם, או התפתחות בלתי תקינה של הסרעפת בתוך הרחם שכתוצאה מכך נמשכת עצם החזה פנימה.
אצל ילדים קטנים ההפרעה, לרוב, אינה גורמת לתסמינים, אך אצל בוגרים יותר עלול להופיע במאמץ קוצר נשימה קל (הנובע מלחץ של השקע על הריאות), או כאב באזור השקע לאחר מאמץ. לעיתים נדירות עלול השקע לגרום להפרעה בתפקוד הלב עקב לחץ המופעל על הלב על ידי העצם השקועה. אצל חולים הלוקים ב"חזה סנדלרים" ניתן למצוא בשכיחות גבוהה גם מומים אחרים, כגון עקמת (סקוליוזיס) או מומי-לב מלידה.
ד"ר בר אילן
ד"ר בני צוקרמן

טיפולים ותרופות

הטיפול במום הוא על ידי ניתוח לתיקון השקע. המומחים אינם תמימי דעים, כיום, 
ביחס ליעילות הניתוח לשיפור התסמינים, וטוענים כי ההוריה העיקרית לניתוח שמורה למטרה קוסמטית.
Pectus carinatum: הפרעה פחות שכיחה מ"חזה סנדלרים" ומאופיינת על ידי בליטה של עצם החזה כלפי חוץ. בניגוד ל"חזה סנדלרים", עיוות זה נראה לעין רק בזמן ההתבגרות המינית וגם הוא שכיח יותר אצל בנים.
גם בהפרעה מסוג זה התיקון בניתוח.
פורומים, אורטופדיה כף רגל וקרסול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אבחנות שונות שלושה אורתופדים שיר 16/07/2019 14:17
  • שני מומחים לכף רגל קרסול אבחנו משהו מולד בכף הרגל ואמרו שרק ניתוח יעזור נגד הכאבים.רופא שלישי קבי מחלה סיסטמית וקנאביס ואפילו לא פיזיותרפיה. לא בדק את הצילומים שהבאתי וגם לא שלח אותי לצילום. חוץ מלכעוס וללכת לרופא פרטי האם אוכל לדרוש ממנו להפנות לצילומים עדכניים? הדיסקים הקודמים משנים רחוקות מאוד. רנטגן ואולטרסאונד שנעשו בעבר. מה עליו היה לעשות כדי לבסס את אבחנתו? חוץ ממישוש ידני? האם אין זה זלזול באבחנה?

  • + הוסף תגובה
עזרה בפיענוח mri ארז 05/07/2019 19:12
  • עקב חבלה בקרסול הופנחתי לבדיקת MRI להלן הפיענוח: קונטוזיות לשדיות בעצם הקוניפורמית ה 1 בעצם הנביקולרית , בבסיס עצם המסרק ה 1 בפטישון הלוטרלי ,בצוואר הטאלוס ,באספקט האחורי של הטאלוס כיפת הטאלוס ניראית שמורה על השאר גידים רצועות הכל תקין... אשמח להסבר לגבי הקונטוזיות שכן כבר עוד מעט שנה ועדיין סובל כאבים תודה

  • + הוסף תגובה
גבול סקלרוטי אופיר חי 01/07/2019 16:29
  • היי אני 6 שבועות לאחר דבר בגדול מסוג webber a עשיתי צילום ונכתב כי הגבולות סקלרוטים בחלקם. מה זה אומר? תודה

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!