דלג לתוכן

היפרתרמיה, יתר-חום

Hyperthermia
המומחים של Infomed מסבירים:
היפרתרמיה (יתר-חום) היא עלייה בחום הגוף של האדם אל מעל ל-37.1 מ"צ.

ייצור החום מיוצג על ידי האנרגיה הסופית (Energy) המיוצרת מחילוף החומרים הבסיסי (Basal metabolism) של כל תאי הגוף באיברים שונים, כמו: כבד, מוח, לב ושרירי השלד. החום אובד דרך העור, הנשימה, השתן והצואה, בתהליכים שונים צורכי אנרגיה. האיזון (Thermoregulation) בין הייצור של חום הגוף לבין איבודו הוא תהליך מסובך מאוד המתבצע על ידי מערכת העצבים כולה שבמרכזה נמצאת תחתית הרמה (Hypothalamus). חום גבוה יכול להופיע כתוצאה ממחלות שונות המפריעות לייצור, לאיבוד ו/או לאיזון של המערכת כולה. כאשר חום הגוף עולה אל מעל ל-41.6 מ"צ, קיימת סכנת חיים עקב הריסת תאי הגוף.

התסמונת תוארה לראשונה בשנת 1960 כסיבוך של הרדמה כללית. שיעור התמותה ירד מ-90% בשנות ה-60 ל-5% כיום, בזכות הטיפול בדנטרולן (Dantrolene). כאשר המנותחים הנושאים את הפגם הגנטי ליתר-חום ממאיר מורדמים כללית בחומרים מגרים (שתוארו לעיל), מתפתחת תגובה קלינית המתאפיינת כיתר-פעילות מטבולית חד, מלווה בהרס השריר המשורטט וחלה עלייה מהירה וניכרת בחום הגוף, היפרתרמיה ממאירה 44-43 מ"צ.

ד"ר ויולטה גלאובר
  • היפרתרמיה, יתר-חום תסמינים

    הסימנים הראשונים אינם ייחודים לתסמונת זו ויכולים לכלול: הפרעות קצב לב, קישיון שרירי הלעיסה ו/או של השרירים המשורטטים, עלייה מהירה וניכרת של ריכוז הפחמן הדו-חמצני (End tidal CO2), כיחלון, הזעה ותמט המודינמי. העלייה בחום מופיעה מאוחר יותר, אך יכולה להיות מהירה עד מעלה אחת לכל 5 דקות, מה שמעיד על מצב חירום רפואי שדורש טיפול נמרץ ומיידי כדי למנוע מוות.

המומחים שלנו למשפחה ופנימית

ראומטולוגיה
ד"ר אמיר שרעבי
5.0
( 5 חוות דעת )
"רופא סופר מקצועי - אובחן את הבעיה במהירות , אדם לבבי ומאיר פנים"
קראו עליי עוד
ראומטולוגיה
ד"ר עודד שינברג מומחה לראומטולוגיה ולרפואה פנימית
קראו עליי עוד
פנימית
פרופ' יעקב ג'ריס מנהל מחלקה פנימית באיכילוב ומכון רקנאנטי לחקר מערכת העצבים האוטונומית, מטפל בלחץ דם לא מאוזן
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו למשפחה ופנימית>

המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

מאמרים בנושא היפרתרמיה, יתר-חום

יש לו חום גבוה: מתי נותנים תרופה?
יש לו חום גבוה: מתי נותנים תרופה?
ד"ר שמואל גור מאת: ד"ר שמואל גור 19/06/2014

מה נחשב לחום גבוה בפעוטות ותינוקות? מתי צריך לרוץ לרופא או למיון? איזה תרופות מסייעות בהורדת חום ומה המינון המומלץ?... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו