דלג לתוכן

בקטריוריה (אי-תסמינית)

Asymptomatic bacteriuria
המומחים של Infomed מסבירים:
בקטריוריה, פירושה חיידקים בשתן. משתמשים במונח זה כשמוצאים חיידקים בשתן, בבדיקות חוזרות, אצל נבדק שאין לו כל תלונות או תסמינים של זיהום. זהו מצב שפיר שלא גורם כל נזק לכליות למעט בנשים הרות. בדיקת השתן נעשית כחלק מביקורת שגרתית.

מאז 1950 מתלבטים בבעיה זו, ולאורך השנים הושגה הסכמה; אין סכנת-יתר להתפתחות פיאלונפריטיס באנשים עם בקטריוריה אי-תסמינית שאינם מטופלים. לא נגרם נזק לכליה, ההיפך הוא הנכון - אם מטפלים באנטיביוטיקה באנשים כאלה, מגבירים את הסיבוכים. הכחדה של חיידקים בעלי אלימות נמוכה תגרום לפלישת חיידקים אלימים יותר.

גם בתינוקות בריאים ניתן למצוא חיידקים בשתן, בבדיקות שתן שנלקחו על ידי דיקור השלפוחית דרך העור (SPA). בכ-2.5% מתינוקות-בנים ובכאחוז אחד בתינוקות-בנות מקבוצה של 3,581 ילודים בריאים שנבדקו נמצא חיידק בשתן. מעקב במהלך כל השנה הראשונה לחייהם הדגים, כי רק בשני תינוקות התפתחו סימנים קליניים של זיהום. הבקטריוריה חלפה בהדרגה ללא כל טיפול.

גם בנערות בגיל בית ספר שנבדקו באקראי ונמצאה בהן בקטריוריה אי-תסמינית, במעקב לאורך זמן לא נמצא הבדל בשכיחות הפיאלונפריטיס או צמיחת חיידקים בין הקבוצה שטופלה באנטיביוטיקה מונעת, לבין זו, שטופלה אך ורק בעת תסמינים כמחשידים לזיהום בדרכי השתן. גם במקרה זה, מתן אנטיביוטיקה עם בקטריוריה אי-תסמינית עלול לגרום לזיהום נישנה בדרכי השתן עם חיידקים עמידים ואלימים יותר.

בנשים בהריון, להן בקטריוריה אי-תסמינית, קיים סיכון להתפתחות זיהום אפילו פיאלונפריטיס דבר שעלול לסכן את ההריון. לכן, בהן יש לבצע בדיקות שתן סקירה ולטפל בכל מקרה של מציאת חיידק בשתן.

סיכום: אין ערך בתוכנית לבדיקות שתן סקירה אצל ילדים בריאים בניסיון למנוע זיהום בדרכי השתן. אם נמצא חיידק בשתן באופן אקראי יש לחזור על בדיקות השתן מספר פעמים. במקביל יש לוודא אם קיימות תלונות או תסמינים אצל הנבדק; לבדוק אותו, לתחקר על הרגלי התרוקנות ויציאות, לבצע דימות של הכליות - על-שמע, לשלול מום בכליות ולעקוב בלבד. המדיניות הכללית היא לא לתת טיפול אנטיביוטי, למעט בנשים בהריון.

ד"ר לבנה סיני-טריימן

המומחים שלנו לאורולוגיה

אורולוגיה
ד"ר עודד קסלר רופא מוהל ואורולוג ילדים ונוער בכיר.
קראו עליי עוד
אורולוגיה
ד"ר יוסי בנימיני אמריטוס במחלקה האורולוגית מרכז רפואי תל אביב -'איכילוב' ובבית חולים דנה לילדים
קראו עליי עוד
אורולוגיה
ד"ר ולנטין שבתייב רופא בכיר, ממלא מקום מנהל היחידה לנוירו-אורולוגיה, במחלקת אורולוגיה שבמרכז הרפואי רמב"ם בחיפה.
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לאורולוגיה>
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו