דלג לתוכן

פיגמנטציה

Pigmentation
המומחים של Infomed מסבירים:

מה זה פיגמנטציה?

היפר פיגמנטציה, או בשמה המוכר יותר – פיגמנטציה, היא תופעה הגורמת להתכהות של חלקים מסוימים בעור. פיגמנטציה יכולה להתבטא בכתמים כהים חומים, שחורים, אפורים, אדומים ואפילו ורודים המכונים לעיתים כתמי גיל, כתמי שמש או כתמי כבד והיא מטופלת על ידי רופא עור . [1]

פיגמנטציה בעור יכולה להיות מקומית, כמו במצבים של היפרפיגמנטציה פוסט דלקתית או מלזמה (כתמים חומים כהים בעלי גבולות לא ברורים שיופיעו לרוב על חלקים שונים בפנים), אולם לעיתים מדובר בתופעה מפושטת יותר באזורים שונים בגוף, אז יכולה להיות קשורה לגורמים מטבוליים, שימוש בתרופות מסוימות, ממאירויות וכן גם מחלות אוטואימוניות או זיהומיות. במקרים אלה, לרוב הטיפול בבעיה הראשונית יוביל להיעלמות הפיגמנטציה.
[2]

אישה סובלת ממלזמה (פיגמנטציה באזור השפם)
Vladimir Gjorgiev| Shutterstock
 

איך נוצרת פיגמנטציה?

העור שלנו מקבל את הגוון האופייני ממלנין – חומר מסוים המיוצר בתאי העור. כאשר תאים אלה ניזוקים או שאינם פועלים באופן תקין, הם מייצרים כמות מוגברת של מלנין אשר מצטבר וגורם לאותם כתמים אופייניים.

מדוע נוצרת פיגמנטציה בפנים?

מלזמה היא הצורה הנפוצה ביותר של פיגמנטציה הנוצרת בפנים. לרוב, היא מתבטאת בכתמי שיזוף חומים או חומים-אפורים על גבי חלקים שונים בפנים. מלזמה נפוצה יותר בקרב נשים בגיל הפוריות עקב שינויים הורמונליים המתרחשים בתקופת חיים זו. לצד זאת, היא תופיע פעמים רבות במהלך ההריון.

עם זאת, ישנם גורמים נוספים שעלולים להוביל להיווצרות של מלזמה, למשל חשיפה לשמש ושימוש בגלולות למניעת הריון.

פיגמנטציה בפנים נוטה להשתפר לרוב עם הגיל בשל השינויים ההורמונליים הטבעיים המתרחשים עקב ההתבגרות. לצד זאת, ישנן הנחות הגורסות כי מדובר במצב משפחתי, דבר המצביע על מרכיב גנטי שיכול להוביל להתפתחות התופעה. [3]


 

 
[2] Desai S. R. (2014). Hyperpigmentation therapy: a review. The Journal of clinical and aesthetic dermatology7(8), 13–17.
[5] https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/seeing-spots-treating-hyperpigmentation
[6] McKesey J, Tovar-Garza A, Pandya AG. Melasma Treatment: An Evidence-Based Review. Am J Clin Dermatol. 2020 Apr;21(2):173-225. doi: 10.1007/s40257-019-00488-w. PMID: 31802394.

המומחים שלנו לעור ומין

עור ומין
ד"ר שנטל זיתון-אזוגי מנהלת מרפאה פרטית ועוסקת ברפואת עור ורפואת עור אסתטית.
קראו עליי עודלקביעת תור
עור ומין
ד"ר מאיר באבאיב מומחה לרפואת עור, אסתטיקה ולייזרים.
קראו עליי עוד
עור ומין
ד"ר אביגדור סרברניק מומחה לעור ומין, עור ומין ילדים ופסיכודרמטולוגיה
קראו עליי עודלקביעת תור
לכל המומחים שלנו לעור ומין>

המומחים של Infomed ממליצים לקרוא:

שאלות מתוך פורום השתלת שיער

בניהולו של איילת גייר - השתלת שיער
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו