סינדקטיליה (Syndactyly)

ראשי

תאור

סינדקטיליה הוא מצב מלידה שבו במהלך ההתפתחות העוברית לא נפרדו האצבעות זו מזו. הסיבה לכך יכולה להיות תורשתית או אחרת. השכיחות בגברים גבוהה פי שלושה מאשר אצל נשים. לרוב מדובר באצבעות השלישית והרביעית אך ייתכנו גם מצבים שבהם יותר אצבעות מחוברות ולעיתים אף כולן. לעיתים מופיעה הסינדקטיליה כחלק מתסמונת כוללת יותר במערכת השלד או במערכות אחרות. נהוג להפריד את האצבעות בגיל שנה, גיל שבו קיימת כבר בשלות טובה יותר של מערכות הלב והריאה ומתאפשר ניתוח בהרדמה כללית במינימום סיבוכים. בכל מקרה נכון לסיים את סדרת הניתוחים לפני גיל שנה.
כאשר מחוברות זו לזו יותר משתי אצבעות, נכון להפריד תחילה את האגודל ואת האצבע החמישית. הסיבה לכך היא שהבדלי האורך בין האצבעות הללו לבין האצבעות השכנות גדול והאצבעות הקצרות עלולות לעכב את התפתחותן של שכנותיהן הארוכות יותר. לא ניתן להפריד אצבע אחת משכנותיה משני הצדדים בו-בזמן. (כלומר, האמצעית מבין שלוש אצבעות מחוברות), היות ופעולה זו מסכנת את אספקת הדם לאצבע. במקרים אלו הניתוח יבוצע בשני שלבים.
הסינדקטיליה מתאפיינת לעיתים בחיבור בין האצבעות באמצעות הרקמה הרכה בלבד, ולעיתים קיימים גם גשרים גרמיים בין האצבעות. לאחר ההפרדה בין האצבעות אין אפשרות לסגור את האזור שנחשף בניתוח באמצעות תפירה ראשונית, ויש להוסיף שתל עור שנלקח בדרך כלל מהירך או משיפולי הבטן.
חוץ מהחיבור בין האצבעות קיימת בדרך כלל גם נטייה של האצבע להסתובב סביב צירה. יש לקחת בחשבון שפגם זה לא ניתן לתיקון במלואו, בניתוח.
גם על הניתוח המוצלח ביותר יש לעיתים לחזור בתום הצמיחה היות וזו האחרונה מחזירה לפעמים חלק מהעיוות.
סיבוך נוסף שאינו נדיר הוא עיוות של מיטת הציפורן עקב ההפרדה.
פרופ' יואל אנגל
פורומים, ברית מילה - כרורגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צלקת שתתכן עקב תיקון ברית - הסרת גשר עור צלקת בגיל 35 29/06/2019 01:10
  • צלקת שתתכן עקב תיקון ברית - הסרת גשר עור אני בחור בריא בן 35+ אני שוקל לעבור ניתוח להסרת גשר עור (תיקון ברית מילה). האורולוג בבית חולים הזהיר אותי שהצלקות אחרי הפעולה עלולות להיות לא אסתטיות יותר מהגשר עצמו. קשה לי לאמוד ולהבין כמה גרועה יכולה להיות הצלקת בהשואוה לגשר העור. שאלת תם/קיטבג: לא הצלחתי למצוא תמונות בגוגל לגבי "צלקת ברית מילה", "צלקת כירורגיה פין", "צלקת פין". יש חיפוש אחר שאוכל לעשות בגוגל כדי להסיק או לבחון מהי צלקת באזור זה? 3) קראתי פוסט של בחור שעבר את הניתוח בגיל 22. ואני אשמח לתשובות לשאלות שהוא מעלה: תוך כמה זמן צפויים להינמס התפרים? מתי אוכל לחזור לקיים יחסים ולתפקד מינית? האם הניתוח יפגע בתחושה שלי ובעצבים הרגישים בחלק העליון של איבר המין? האם אחווה כאב משמעותי במהלך זקפות לילה/בכלל ואף אתעורר בשל כך? האם רצוי להשאיר את המקום מאוורר או עטוף בתחבושת? האם כדאי למרוח משחה אנטיביוטית באזור התפרים? אתמול עברתי ניתוח להסרת גשר עור מהגלנס. אורך הגשר- ס״מ 1 בלבד. אני בן 22 ובריא בדר״כ. רציתי לשאול בדבר ההחלמה מהניתוח. כעת איבר המין נראה די רע..כל החלק התחתון של הכיפה (באזור הניתוח בלבד) בעל מרקם ומראה גבשושי ושלא תואם את מראה שאר האיבר. האם המצב ישאר כך או ששמא העור גדל מעל התפרים ויוצר טקסטורה נורמלית?

  • + הוסף תגובה
בן שנתיים, שתן יוצא הצידה והמלצה על מוהל באיטליה דפנה 13/05/2019 14:10
  • ד"ר שלום רב, יש לנו בן שנתיים, השתן שלו יוצא הצידה (אין לי איך לתאר את זה יותר טוב..) השאלה היא האם זה קשור למילה? האם יש איך לתקן? שאלה נוספת - אנחנו גרים באיטליה ונולד לנו בן נוסף. האם אתה מכיר מוהל מומלץ במקרה..? תודה רבה רבה!

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דניאל שינהר 14/05/2019 13:12
  • שלום, צריך לראות את האיבר כדי לדעת אם יש בעיה. אינני מכיר מוהלים בחול

  • + הוסף תגובה
ילד נימול צמח 07/03/2019 13:42
  • שלום רב.. נולד לי ילד נימול החור של הפיפי ממש מתחת לפין ולכן אומרים גם ל לא לעשות ניקוז דם הילד יצטרך ניתוח בעוד שנה איך יודעים אם לעשות ניקוז או לא

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דניאל שינהר 12/05/2019 12:59
  • שלום, אכן יש לחכות לגיל שנה לניתוח תיקון של ההיפוספדיאס

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!