שמירה על גבולות ומשמעת בחופש הגדול

כתבה זו מתארת את האתגרים הייחודיים שמזמן החופש הגדול, וסוקרת מגוון הצעות שעשויות לסייע להורים למנוע ולהתמודד עם בעיות המשמעת של ילדיהם בתקופה זו
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 10/07/2014


הורים רבים רואים בתחילת החופש הגדול את תחילת שנת העבודה האמיתית: הילדים נמצאים שעות ארוכות בבית, החוגים מסתיימים והקריאה "אמא משעמם לי!" נשמעת בתדירות גבוהה מתמיד. על רקע זה, הורים רבים חוששים שהחינוך למשמעת ולגבולות ברורים, עליהם עמלו לאורך השנה, ירדו לטמיון


אנחנו כאן כדי להציג את האתגרים הייחודיים שמזמן החופש הגדול, ולספק לכם מגוון הצעות שעשויות לסייע למנוע ולהתמודד עם בעיות המשמעת של הילדים בתקופה זו:


בעיות משמעת בחופש הגדול


החופש הגדול אינו רק חופש מההליכה לבית הספר אלא גם חופש מקיומה של מסגרת מחייבת עם חוקים ברורים. בהתאם, עם סיום הלימודים חלה לא פעם גם התרופפות בכללי ההתנהגות הביתיים: שעת השינה הקבועה נראית לילדים רבים מיותרת מאחר ואין צורך לקום מוקדם לבית הספר, הטלוויזיה נראית מפתה מתמיד בהיעדר שיעורי בית וחלק מהילדים שוכחים שכללי התנהגות נאותה תקפים לא רק לבית הספר אלא גם לבית, לטיולים, או לבית של הדודה בקיבוץ.


סיום המסגרת הלימודית משפיע על הילדים גם בהיבט החברתי. המסגרת החינוכית מהווה מוקד חברתי מרכזי בחיי הילד ובהיעדרה נותר חלל אשר מוביל לא פעם לשעמום, עצבנות או תסכול. תחושות אלו עלולות להיות חזקות במיוחד אצל ילדים המתמודדים עם קשיים חברתיים מאחר ועבור חלקם, בית הספר הוא ההזדמנות היחידה ליצירת קשרים בין אישיים.


למרות שינויים משמעותיים אלה בשגרה, ילדים אשר מציגים התנהגות נאותה ומווסתת לאורך השנה לא יפתחו בדרך כלל בעיות משמעת דווקא בחופש הגדול. עם זאת, ילדים אשר התנהגותם אינה נאותה או מווסתת ביום יום, יקצינו פעמים רבות את התנהגותם סביב שינוי השגרה וסיום המסגרת הלימודית המנחילה כללים גבולות ברורים. מכאן שהחופש הגדול אינו "יוצר" בעיות משמעת, אלא מדגיש בעיות משמעת קיימות. עם זאת, הן הורים לילדים ממושמעים (בסך הכול...) והן הורים לילדים עם קשיים התנהגותיים משמעותיים, יטו למצוא עצמם מתמודדים יותר עם בעיות משמעת למיניהן בתקופת החופש הגדול.


בעיות משמעת - שלכם או של הילד?


בעיות משמעת נובעות במרבית המקרים מאינטראקציה בין מאפייני הילד עצמו, כמו קשיים רגשיים וקשיי שליטה וויסות עצמי, לבין מאפייני ההורה, כמו התנגדות פנימית לאימוץ עמדה סמכותית, חשש מעימות עם הילד, קושי בתסכול הילד או מניעת דברים ממנו וכן הלאה. במהלך החופש הגדול, כאשר השהות עם הילד ממושכת ואינטנסיבית, והשגרה של בית ספר, הכוללת שיעורים וחגים נקטעת, קשיים באינטראקציות הורה-ילד סביב גבולות ובעיות משמעת עשויה להיות מודגשת יותר, ועל ההורה לשים לב ולהיות רגיש יותר לנושא.

מניעה והתמודדות עם בעיות משמעת בחופש הגדול - טיפים להורים


צרו מסגרות חלופיות - הקייטנות נגמרו? צרו שיתופי פעולה עם הורים של חברי הילד כך שלילד תהיה מסגרת חברתית ולכם, מדי פעם, יום חופש.


הגדירו כללי התנהגות - הגדירו ואמרו לילד באופן ברור לאיזו התנהגות אתם מצפים ממנו במקומות בילוי, טיולים וכד'. אם הילד אינו מתנהג באופן תואם ואינו נענה להוראות, אל תהססו להפסיק את הבילוי. ילד שחווה פעם אחת הפסקה של בילוי בבריכה בעקבות בעיות משמעת, יטה להיות זהיר יותר בהתנהגותו בפעם הבאה.


גלו גמישות - בדקו אילו כללים רלוונטיים לימי החופש ואילו כללים אינם רלוונטיים על מנת לצמצם מאבקים סביב כללים שאינם קריטיים עבורכם. למשל, ניתן להגמיש את שעת השינה או את מספר שעות השימוש במחשב/טלוויזיה בהתאם לנפח הזמן הפנוי של הילד בחופש הגדול.


תנו לילד להעסיק את עצמו - הימנעו מלהפוך את עצמכם לאחראים הבלעדיים על שעות הפנאי של הילד, כדי לאפשר לו ללמוד להעסיק את עצמו ולמנוע מצב בו אתם הופכים למושא הכעס והתסכול כאשר הוא משועמם.


תנו חופש גם לעצמכם - החופש הגדול והפעילות האינטנסיבית עם הילדים עשויים להיות מתישים ומורטי עצבים. לכן, חשוב לאפשר גם לעצמכם מנוחה ורגיעה, וכך, בטווח הארוך, למנוע מצב של "פתיל קצר" בו כל התנהגות של הילד מביאה לעימות ופיצוץ.


פורומים ילדים ומתבגרים

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חרדה מחרקים ועוד סילבי 14/10/2015 15:03
  • שלום רב, בני בן 8 מפחד פחד אימיים מחרקים(כולל דבורות , יתושים וכו') עד כדי כך שהוא בוכה והסטרי ממש ולא ירד או לא יכנס לבניין אם ראה שם חרק.זה ממש משתק אותו איך ניתן לעזור לו. תודה

ילד בן 8 חודש הורה מודאג 03/09/2015 20:20
  • שלום, התינוק שלי בן 8 חודש, שאני נכנס הביתה הילד תלוי בי תלות מחרידה למצב שאני לא יכול לזוז בבית בלי להרים אותו לידיים, שאמא מחליפה חיתול ואני בבית הוא בוכה בכי מחריד עד שאני נעמד לו ליד הראש, שעושה לו אמבטיה או מחליפה לו בגדים אותו דבר התינוק פורץ בבכי לא נורמלי עד שאני לידו ומלטף ומחבק אותו... המצב בלתי נסבל ומחריד אותי כהורה כל הסיטואציות הנ"ל במצב שאני שאמא שלו לבד איתו ההתנהגות היא של תינוק נורמלי אנחנו לא מבינים מה הבעייה, אשמח להתייחסות

שאלה דונא 02/06/2015 11:49
  • אני בת 18 ורוצה ללמוד באוניברסיטה .... רוצה סיעוד ובאותו זמן רואה שהמורה יותר טוב לבת אבל לא יודעת מה לעשות.. האם הדבר הזה רוצה פסיכולוג ...ואפשר לומר מה היותר טוב בשבלי ???!


הצטרפו לאינדקס הרופאים!