דלג לתוכן

הפרעות שליטה בדחף

Impulse Control Disorder
המומחים של Infomed מסבירים:

תסמינים קליניים

הפרעות שליטה בדחף מתייחסות להפרעות שונות בהן האדם אינו מצליח לעמוד בפני דחף ופיתוי למרות השפעתם ההרסנית לאדם או לסביבתו. בדרך כלל מתעוררות תחושות של מתח וריגוש לפני ביצוע הפעולה הדחפית, ואילו לאחר הביצוע קיימת תחושת הקלה וסיפוק.

הפרעות השליטה בדחף המרכזיות הן פירומניה, קלפטומניה, טריכוטולומניה והפרעה הכוללת התפרצויות זעם והרס פתאומיות. כמו כן, משתייכות לקבוצה זו התנהגויות נוספות הקשורות במאפיינים 'התמכרותיים' ובחוסר איפוק כגון קנייה לא מבוקרת, התנהגות מינית קומפולסיבית, התמכרות למשחקי וידאו ועוד.

גורמים להפרעות שליטה בדחף

לא ידוע על גורם חד משמעי להפרעות השליטה בדחף, אך גישות שונות ניסו להסביר את היווצרן של הפרעות אלו.

• גישות ביולוגיות : לא ידוע על מקור חד משמעי להיווצרות הפרעות השליטה בדחף, אך נמצא קשר בין קיום ההפרעות לאב-נורמליות של מערכת העצבים ושל אזורים מוחיים שונים.

• גישות פסיכודינמיות: גישות אלו ראו את הפרעות השליטה בדחף כקשורות במבני אישיות חלשים והתמודדות לקויה עם דחפים פנימיים מאיימים. תאורטיקנים מסוימים ראו את ביצוע הפעולות הדחפיות כנועד לפצות על כאב פנימי או כאמצעי למימוש דחפים מיניים או אגרסיביים. תאורטיקנים אחרים קישרו את הסימפטומים לניסיון לא אדפטיבי לפצות על חסכי ילדות ולהשיג תחושת שלמות ועצמיות.

• גישות פסיכוסוציאליות: גישות אלו הדגישו את הקשר בין הפרעות השליטה בדחף לסביבה ביתית בעייתית הכוללת אלימות, הורים אלכוהוליסטים, היעדר מודל נאות לחיקוי וכן הלאה.

טיפול

בהעדר טיפול מתאים עלולות הפרעות השליטה בדחף להביא לחווית מצוקה וקושי תפקודי ואף לפגיעה משמעותית של הסובל מההפרעה בעצמו ובסביבה.
טיפולים בהפרעות אלו יעילים ואף עשויים להביא להחלמה מלאה, כאשר טיפול בשלב מוקדם, קרוב ככל האפשר לפריצת הסימפטומים, מעלה את הסיכוי להחלמה.

מאחר וההפרעות שונות זו מזו בסימפטומים ובסיבות להיווצרן, קיימות שיטות טיפול שונות לכל הפרעה. עם זאת, הטיפולים המקובלים כיום הינם טיפול תרופתי וטיפול קוגניטיבי התנהגותי. כאשר ההפרעה נלווית להפרעות נפשיות נוספות ולמציאות חיים מורכבת, מומלצת פנייה לטיפול מקיף יותר כטיפול פסיכודינמי.

  המומחים שלנו לאבחון ופסיכיאטריה

  נוירולוגיה
  ד"ר שאול סטיר פסיכיאטר מומחה, נותן חוות דעת משפטית ונוירולוג מומחה.
  קראו עליי עוד
  פסיכיאטריה
  ד"ר יעל קולסקי רופאה פסיכיארטית
  קראו עליי עוד
  פסיכיאטריה
  ד"ר מיכאל ירמייב מנהל יחידה במרכז לבריאות הנפש שער מנשה
  קראו עליי עוד
  לכל המומחים שלנו לאבחון ופסיכיאטריה>

  מאמרים בנושא הפרעות שליטה בדחף

  שמירה על גבולות ומשמעת בחופש הגדול
  שמירה על גבולות ומשמעת בחופש הגדול
  מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 26/06/2012

  כתבה זו מתארת את האתגרים הייחודיים שמזמן החופש הגדול, וסוקרת מגוון הצעות שעשויות לסייע להורים למנוע ולהתמודד עם בעי... לכתבה המלאה

  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו