חודש המודעות: כל מה שאת חייבת לדעת על סרטן השד

סרטן השד הוא סוג הסרטן השכיח ביותר בקרב נשים בעולם המערבי. למרות כל החידושים הרפואיים מספר הנשים הסובלות מסרטן השד רק ממשיך לעלות, אך גם מספר השורדות שמצליחות לנצח את הסרטן עולה משנה לשנה. אז מה באמת חשוב לדעת על סרטן השד?
כתבה פרסומית כתבת חסות


סרטן השד הוא סוג הסרטן השכיח ביותר בקרב נשים בעולם המערבי. למרות כל החידושים הרפואיים מספר הנשים הסובלות מסרטן השד רק ממשיך לעלות, אך גם מספר השורדות שמצליחות לנצח את הסרטן עולה משנה לשנה. אז מה באמת חשוב לדעת על סרטן השד?


סרטן שד – מה זה?

סרטן הוא מחלה בה קבוצת תאים בגוף מתחילה להתרבות באופן מוגזם, ללא ציות למערכות הבקרה של הגוף. סרטן שד הוא מצב בו קבוצת התאים המתרבים נמצאת בשד. השד של האישה כולל סוגים שונים של תאים כמו תאי בלוטות חלב, תאי שריר, תאים של צינורות החלב ועוד. כל אחד מסוגי התאים בשד יכול להפוך לסרטני, לכן קיימים סוגים שונים של סרטן השד, בהתאם לסוג התאים שהתחילו להתרבות.


עשי לך סימנים


כדאי שכל אישה תדע את הסימנים שיכולים לרמוז על סרטן בשד. מעקב אחר השינויים שחלים בשד הציל את חייהן של נשים רבות הסימנים הם: הופעה של גוש חדש בשד, הפרשה דמית או חלבית שלא בעת הנקה או הריון, הופעה של פיטמות שקועות, כאבים ואדמומיות מסביב לפיטמה, כאבים בשד וכל שינוי חדש אחר שנראה לך חשוד. אם את מוצאת אחד מסימנים אלו, כדאי לפנות לרופא כדי להיבדק. יש לזכור כי הסימנים יכולים גם לרמז על מיגוון של תופעות אחרות שלא קשורות כלל לסרטן.


מהם גורמי הסיכון לסרטן השד?


גורמי הסיכון לסרטן השד רבים מאד, חלקם נמצאים בשליטתה של האישה וניתנים למניעה ואחרים אינם כאלו. הגורמים האפשריים כוללים קבלת מחזור לפני גיל 12 או הפסקת המחזור אחרי גיל 55, חוסר הנקה, נטילת הורמונים בגיל המעבר, סיפור אישי או משפחתי של מחלות בשד או של סרטן השד, חשיפה לקרינה עוצמתית באזור בית החזה, שתיית אלכוהול, עבודה בלילות ועוד.


איך מאבחנים סרטן השד?


אולטרה סאונד של השד, צילום (ממוגרפיה) ובדיקת תהודה מגנטית (MRI) כולם בדיקות הדמיה טובות שעוזרות להבין אם יש סרטן שד ואיפה. עם זאת, חשוב לדעת שאבחנה ודאית של סרטן השד אפשר לבצע רק בעזרת ביופסיה. ביופסיה היא תהליך בו הרופא נוטל בעזרת מחט תאים מהשד של האישה ושולח אותם לבדיקה במעבדה. רק אחרי ביופסיה אפשר לדעת חד משמעית אם יש סרטן.


ממוגרפיה: למה היא חשובה?


ממוגרפיה היא צילום רנטגן של השד. מטרתה היא לגלות את סרטן השד בשלב מוקדם. בזמן הבדיקה, מופעל לחץ על השד ולכן המטופלת עלולה להרגיש כאבים או אי נעימות במשך כמה דקות של הבדיקה. במסגרת תוכנית לאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד, כל אישה מגיל 50 ומעלה מוזמנת לבצע בדיקת ממוגרפיה אחת לשנתיים.


איך מטפלים בסרטן השד?


הגישה הטיפולית בסרטן השד תלויה מאד בסוג הסרטן, בגודלו ובמידת ממאירותו. הטיפולים הקיימים יכולים להיות ניתוח להסרת הסרטן, הקרנות, כימותרפיה וגם טיפול בעזרת תרופות הורמונליות שיכולות לדכא את התפתחותו של הסרטן.


מה אפשר לעשות?


שמירה על אורח חיים בריא הכולל משקל תקין, פעילות גופנית ותפריט בריא הם הצעדים הראשונים שמרחיקים את הסרטן. בנוסף, מומלץ להמנע מחשיפה לחומרים מסרטנים, מקרינה, מעישון ומאלכוהול ולהקפיד על הנקה, שנמצאה כמגנה מפני סרטן השד.
פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקות לאחר הטיפול דוד 19/01/2020 22:10
  • שלום ד"ר. עברנו ניתוח להסרת גידול טריפל נגטיב + כימותרפיה (AC*4+TAXOL*4) + הקרנות. 1. רציתי לשאול אם זה בסדר לבצע בדיקת ממוגרפיה 11 חודשים לאחר הממוגרפיה שהביאה לגילוי הגידול, כשרק חודשיים וחצי מתום ההקרנות? 2. על אילו עוד בדיקות מומלץ להקפיד? אם הביטוח מכסה MRI, האם כדאי? תודה

  • + הוסף תגובה
כאב עז בחזה שעות לאחר ממוגרפיה מילי 19/01/2020 20:18
  • עברתי היום לראשונה בחיי ממוגרפיה. הטיפול עצמו כאב לי מאוד, הטכנאית ממש מחצה לי את החזה ובקושי נשמתי. אחרי הטיפול כבר שעות ארוכות שיש לי כאבים בחזה כמו כוויות פנימיות עם זרמי כאב כמו חשמל. האם זה נורמלי? האם נגרם לי נזק? קראתי שהקרינה בממוגרפיה היא עצומה ומסוכנת ואני חוששת שגרמתי לעצמי נזקים בעצם הטיפול הזה. האם אפשר לחטוף גידול עקב הקרינה? אפילו אחד ל..? יש סיכון בחשיפה לקרינה כזו? והאם עוצמת הכאב שאני חווה מעידה על משהו? או שאמורים לסבול מכאבים כאלה אחרי הטיפול? יש אנשים שסופגים יותר קרינה מהמכשיר או אולי אם העור דק יותר? אני מקווה לעולם לא לעבור יותר בדיקה כזו, עם כל הסיכון הכרוך בכך. עברתי היום טראומה והכאב בלתי נסבל.

  • + הוסף תגובה
ליווי לכימותרפיה שיר 19/01/2020 18:42
  • האם יש סכנה לשהות ליד חולה סרטן במהלך קבלת כימותרפיה במקרה של הריון?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!