כינים קופצות מראש לראש? 10 מיתוסים

למה הכינים פעילות יותר בקיץ? האם הן מעדיפות שיער מלוכלך? ואיזה תכשירים באמת עושים את העבודה? כל המיתוסים, והאמת, על כינים
כתבה פרסומית כתבת חסות


למה הכינים פעילות יותר בקיץ? האם הן מעדיפות שיער מלוכלך? ואיזה תכשירים באמת עושים את העבודה? כל המיתוסים, והאמת, על כינים


כמדי שנה, גם בליל הסדר האחרון ישבנו סביב השולחן וקראנו את ההגדה על עשרת המכות אותם הנחתנו על המצרים. אמנם בחלוף השנים רוב המכות כבר לא נשמעות לנו כה רלוונטיות, אך יש מכה אחת שעדיין לא נפטרנו ממנה, שלאחר כל השנים עדיין חיה ובועטת מתמיד, אך יותר מכל היא מגרדת: מכת כינים.


קראו עוד: איך מונעים כינים? המדריך המלא


מימי עשרת המכות, דרך תקופת המדבר ועד לימינו, הומצאו המוני הגדות ואגדות סביב התופעה, רובן משוללות כל יסוד או בסיס,אך ברבות השנים הן נתפסו כעובדות מוגמרות. לכבוד החזרה ללימודים ומכת הכינים הצפויה, הנה מספר מיתוסים שגויים שהגיע הזמן להפריך:


1. כינים עוברות מראש לראש בקפיצה

לא נכון. הכינה, למרות גודלה הזעיר, אינה מסוגלת לקפוץ. כינים אכן עוברות מראש לראש, אך הן עושות זאת בעזרת מגע ישיר של השערות ועל ידי אחיזת שיער הראש ברגליהן, ובהחלט לא באמצעות קפיצה או מעוף. מעבר לכך, לכינים כלל וכלל אין כנפיים. לעתים המגע הישיר בין כובעים או מסרקים שיש עליהם כינים לבין השערות מהווה גם הוא מקור להעברת הכינים.


2. הכינים פעילות יותר בקיץ

לא נכון. כינים פעילות לאורך כל השנה, ואין להן העדפה לעונה זו או אחרת. מה שכן, ישנן תקופות שבהן הילדים יותר פעילים, ולכן ישנן יותר הדבקויות. אחת התקופות הללו, אגב, היא לאחר חופשות, כדוגמת חופשת הפסח.


3. רק ילדים יכולים להידבק בכינים

לא נכון. אמנם ילדים סובלים יותר מכינים, אך ניתן להידבק בכל גיל, כל עוד השיער ארוך מספיק בשביל שהכינה תיתפס עליו. הסיבה שילדים סובלים יותר מהתופעה נעוצה בכך שהם "מתערבבים" יותר אחד עם שיערו של השני ונמצאים בקרבה פיזית צמודה יותר לאורך שעות היום.


כינים. לא קופצות מראש לראש


4. אין הבדל בשיעורי ההידבקות בין בנות לבנים

לא נכון. בדור האחרון, כחלק ממגמת השוויון בין המינים, רבים חושבים כי הסברה שבנות נדבקות בכינים יותר מבנים היא מיושנת ולא באמת מבוססת. אך בפועל בנות נדבקות בכינים בקלות רבה יותר מבנים. הסיבה לכך היא שבנות נוטות לגדל שיער ארוך יותר מבנים, דבר הנותן לכינים מרחב פעולה גדול יותר, וגם מביא את שיערן במגע גדול יותר עם ראשים אחרים. כמו כן, בנות נוטות להתעסקות רבה יותר עם שיערן מאשר הבנים, וזו סיבה נוספת לכך ששערן בא במגע עם יותר גורמים חיצוניים. הפיתרון לכך הוא שיער אסוף.


5. רוזמרין יעיל לטיפול בכינים

לא נכון. לאורך השנים, מימי הפירמידות והמדבר ועד לימי ההגדות באפליקציות ובטבלטים, הומצאו המוני "תרופות" שונות כדי להילחם בכינים, כמעט כולם ללא הצלחה יתרה. חלק גדול מהאמצעים הללו יכלו להיחשב בעצמם כמכות נוספות שנחתו על הילדים, הסובלים ממילא. בין האמצעים המוכרים ביותר תמצאו את מסרקי הברזל הכואבים, משיחת השיער בנפט, ברוזמרין, בחיתולי בד, ואפילו במיונז, במיני שמנים ושמפואים ובשאר תכשירים לא ידידותיים ובעלי ריחות לא נעימים. מדובר באמצעים שבימינו מגדירים את עצמם כ"טבעיים", אך יעילות רובם כנגד כינמת לא הוכחה מדעית בצורה מוחלטת עד היום, ולפיכך הם אכן נמנעים מלהציג עצמם רשמית כמטפלים בכינים.


6. רק התכשירים ה"מדבירים" באמת עובדים

לא נכון. משפחת התכשירים "המדבירים", כלומר אלו המכילים חומרים כימיים מדבירים, התגלו כבעלי תופעות לוואי שבמקרה "הטוב" גורמות לילד לתסמינים שליליים (כגון צריבה, הפרעות קשב וריכוז, עצבנות ואגרסיביות), ובמקרה הרע חלקן אף רעילות (ועלולות לגרום לפריחות, אלרגיות, העלאת טמפרטורת הגוף, אסתמה ועוד). לאחרונה אף הוכח ששימוש בתכשירים מדבירים מכפיל את הסיכוי לחלות בלוקמיה (סרטן הדם).


מעבר לכך, התגלה שלאורך זמן הכינים מגלות עמידות כנגד אותם האמצעים, ולפיכך התכשירים אינם מציגים יעילות לאחר זמן. בימינו קיימים מספר תכשירים מהדור החדש שהוכחו מדעית במחקרים קליניים כיעילים בהשמדת כינים ובסילוק ביציהן. פעולתם הפיזיקאלית גורמת לכינים להתייבש ולמות ב-96% מהפעמים, וכל שנותר הוא רק להסירן מהראש בנפנוף. להבדיל מתכשירים כימיים הם חסרי ריח וצבע וזמן הטיפול הוא קצר ביותר, לרוב כ-10 דקות בלבד.


7. ניתן להדבק בכינים גם מחיות הבית

לא נכון. כיני ראש מסוגלות לחיות ולהזין את עצמן רק כאשר הן על בני אדם, ולכן אין אפשרות לכך שהן יעברו מפרוות החיות לראשם של הילדים.


8. כינים מסוגלות לחיות לאורך זמן מחוץ לגוף האדם

לא נכון. הכינים אינן יכולות לחיות זמן רב מחוץ לשיער האדם. לרוב מדובר בפרק זמן של בין יום ליומיים בלבד, בו הן שורדות מחוץ לראש האדם, עד שהן מתות. עקב כך הסיכוי להידבק בכינים בזמן שהן מחוץ לראש האדם (מכובעים, כלי מיטה וכדומה) הוא נמוך משמעותית מאשר בדרכים הישירות. למרות זאת, עדיין מומלץ לכבס את המגבות והמצעים בטמפרטורה של 60 מעלות, ולהשרות את מברשות השיער והמסרקים במים חמים.


9. כיני הראש מעדיפות שיער מלוכלך

לא נכון. לכיני ראש אין העדפה לרמת היגיינה מסוימת. עם זאת, חפיפה קבועה וסירוק שגרתי מסייעים בזיהוי מוקדם ומהיר יותר של הדבקה.


10. בבריכת שחייה הסיכוי להידבק בכינים גבוה יותר

הסיכוי להידבק בבריכת שחייה זהה לכל מקום אחר, ובלבד שיהיה מגע ראש ישיר. חשוב לציין כי כינים יכולות לעצור את נשימתן לשמונה שעות, ולכן מנגנון פעולה העובד על חנק הכינה דורש משך טיפול ארוך.


הכותב הוא רופא ילדים משירותי בריאות כלליתפורומים אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שיעול מיכל 02/08/2020 10:31
  • לוקחת des loratadim נגד לחה...ביום ראשון הבא יש לי תור לבדיקות אלרגיה. האם מותר לי לקחת...הרופא נתן לי 10 ימים. זה יכול להשפיע על הטסטים?

  • + הוסף תגובה
אלרגיה לחלב ומוצריו ערן 31/07/2020 18:19
  • בהנחה שאני רגיש למוצרי חלב (נחיר נסתם בלילה בהתאמה לתנוחת שינה, וגם ביום הנשימה לא מושלמת. לא נזלת נוזלית). תוך כמה זמן "מתנקה" הגוף מהשפעת החלב? האם מדובר בימים בודדים או בשבועות. כלומר מתי אוכל לדעת האם החלב אכן גורם לתופעה. תודה

  • + הוסף תגובה
התפרצות אלרגיה חריפה בידיים לירון 30/07/2020 19:38
  • שלום רב, קיבלתי המלצה לפנות אליך. שמי לירון, בת 39, מאובחנת כאלרגית לניקל סולפת כבר 8 שנים. ב-5 שנים האחרונות החלו להופיע לי גרד בשתי כפות הידיים(היו איזה פעמיים שזה היה ממש מודלק) אך דלקת חריפה כמו שיש לי כרגע שהחל לפני כמה ימים מעולם לא הייתה לי. אני מאמינה שעקב הקורונה, שטיפות הידיים המרובות, הלחץ, תזונה לא נכונה ואולי גם שטיפת כלים בלי כפפות שגרמה לייבוש הידיים הובילה למצב החמור הזה. בנוסף, כשהיה במצב בינוני שמתי שמן נים והבנתי שיש בו חומרים כימיים שנראה לי החמירו את המצב. קיבלתי מהרופא משחה סטראודית-בנטזול שאני ממש חוששת לשים והזהירו אותי מפניו. בנוסף, קיבלתי כדור דסלורטדין לקחת פעם ביום (לקחתי כדור ראשון אתמול). משתמשת בשטיפה אנטיביוטיות של ד"ר פישר שעד כה נראה כעוזר ושמה שמן קוקוס ( ואתמול כמה טיפות של שמן איקליפטוס) לרכך את האיזור. חשוב מאוד לציין- יש לי הזעת יתר בידיים וברגליים שנראה לי מעודד את הדלקות האלו. אשמח לעזרה דחופה.. אני במצב לא כ"כ טוב איך ניתן לשפר את המצב? תודה רבה, לירון לוי Image ImageImageImage Get Outlook for Android

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!