מהי תעוקת חזה? 11 מושגים שאתם חייבים להכיר

מה ההבדל בין התקף לב לאי ספיקת לב? מתי יש לעבור אקו לב? ואיך נוצרת טרשת עורקים? 11 מושגים שהכי חשוב להכיר - כדי לשמור על בריאות הלב שלכם
כתבה פרסומית כתבת חסות


מה ההבדל בין הבדל לב לאי ספיקת לב? מתי יש לעבור אקו לב? ואיך נוצרת טרשת עורקים? 11 מושגים שהכי חשוב להכיר – כדי לשמור על בריאות הלב שלכם


כאשר מדברים על בריאות הלב ישנם אינספור מושגים שצריך להכיר, בטח ובטח אם אתם סובלים מבעיה רפואית כלשהי. כדי לעשות לכם סדר הכנו עבורכם מילון מיוחד, עם המונחים החשובים ביותר.


קראו עוד: כמה בשר אדום מותר לאכול בלי להסתכן?


1. מחלת לב כלילית 

מחלת לב כלילית מתפתחת כאשר אחד העורקים הכליליים, המספקים דם וחמצן ללב, נפגע, עובר היצרות, או נחסם. היצרותו של העורק הכלילי גורמת לשתי בעיות: האחת, ירידה באספקת הדם. השנייה, ירידה בגמישותו וביכולתו של העורק להתרחב במצב של דרישה לאספקת חמצן מוגברת בשריר הלב. 


2. טרשת עורקים

תהליך הדרגתי של היצרות כלי דם עורקיים, הקורה בעקבות שקיעת רבדים שומניים על גבי דפנות כלי הדם. התהליך של התרחבות הרובד הטרשתי (פלאק), עד לחסימה משמעותית של כלי הדם, נמשך לאורך שנים רבות, ולרוב הנזק בא לידי ביטוי בגילאי הביניים ובגיל המבוגר. באמצעות שמירה על אורח חיים בריא ותקין ניתן להאט או לעצור את התהליך. 


3. התקף לב (אוטם שריר הלב) 

מצב בו נגרם נזק לשריר הלב בעקבות חסימה של אחד העורקים הכליליים. במרבית המקרים, חסימה זו מתרחשת בעקבות קרע של רובד טרשתי לא יציב בעורק. עקב הקרע, מופעלים מנגנוני הקרישה היוצרים קריש דם שגורם לחסימה בעורק. כתוצאה מכך, הדם אינו יכול לזרום באופן חופשי בעורק ולהזין את שריר הלב. במידה שקריש הדם לא מטופל תוך זמן קצר, עלול להיווצר נזק בלתי הפיך באותה רקמה לבבית.


4. איסכמיה לבבית

מצב בו ישנה ירידה באספקת דם לשריר הלב. איסכמיה  נגרמת לרוב מחסימה חלקית של כלי הדם הכליליים המספקים ללב דם וחמצן. הדבר יכול לגרום לסימפטומים של תעוקת חזה או לא להיות מורגש כלל.


בריאות הלב. שמרו על אורח חיים בריא


5. תעוקת חזה

תעוקת חזה מתבטאת בתחושת כובד, לחץ או כאב בחזה. הכאבים לעתים מורגשים גם בצוואר, בזרועות או ברום הבטן. הסיבה העיקרית לתעוקת חזה היא היצרות משמעותית של עורקי הלב, המגבילה את זרימת הדם ומעבר החמצן לשריר הלב. 


ישנם שלושה סוגים של תעוקת חזה: 


-תעוקת חזה יציבה: כאב מוכר בחזה המופיע בדרך כלל לאחר מאמץ גופני או התרגשות. כאב זה בדרך כלל חולף לאחר חמש עד 15 דקות של מנוחה, או אחרי נטילת התרופה ניטרוגליצרין. 


קראו עוד: מהם המאכלים שישמרו לכם על הלב?


-תעוקת חזה בלתי יציבה: כאב שמתחיל בפתאומיות, לא בהכרח אחרי מאמץ. הכאב לא חולף לאחר מנוחה של מספר דקות. הכאב בדרך כלל חזק יותר בעוצמתו מאשר בתעוקת חזה יציבה. מצב זה מצריך אשפוז כדי שלא יתדרדר להתקף לב.


-תעוקת חזה משתנה (מכונה גם תעוקת חזה פרינצמטל): זוהי תעוקה נדירה יותר. היא מופיעה בדרך כלל בזמן מנוחה או שינה ללא התרעה מוקדמת, ונגרמת כתוצאה מהתכווצות של עורק כלילי (לרוב במקום שכבר עבר היצרות בעבר). היא גורמת להיצרות משמעותית בעורק ולירידה בכמות הדם שעובר דרכו. 


6. אי ספיקת לב

מצב בו קיימת ירידה ביכולתו של הלב לספק את הדם לאזורים השונים בגוף. המצב יכול להיווצר בפתאומיות לאחר התקף לב, במצבים של דלקת שריר הלב או במקרים של יתר לחץ דם אשר אינם מטופלים במשך שנים ומשפיעים על תפקוד הלב.


7. אקו לב

בבדיקה זו בוחנים באמצעות גלים על קוליים את מבנה הלב ותפקודו. הבדיקה כוללת שני שלבים: בשלב ראשון, מבצעים בדיקת אקו לב במנוחה. בשלב שני, עושים מבחן מאמץ רגיל (ארגומטריה) כדי להגיע לדופק מטרה. בסיום המאמץ עושים בדיקת אקו לב. אם קיימת היצרות באחד מעורקי הלב, הדבר יתבטא בירידה בהתכווצות של שריר הלב בסיום המאמץ בהשוואה למנוחה. 


8. ארגומטריה (מבחן מאמץ)

בדיקת א.ק.ג במאמץ (הליכה על מסילה נעה או רכיבה על מכשיר אופניים). המטרה לאבחן האם ישנם שינויים איסכמיים בתרשים הא.ק.ג בזמן מאמץ.  


9. מיפוי לב

בדיקה לאבחון מצב הלב והעורקים הכליליים. מדובר בצילום של שריר הלב, הנעשה לאחר הזרקת חומר רדיואקטיבי לווריד תוך כדי מבחן מאמץ. החומר עובר דרך העורקים הכליליים ונקלט בשריר הלב. דרך עורק חסום או חסום חלקית עובר פחות דם מאשר דרך עורק בריא, ולכן עובר דרכו פחות חומר רדיואקטיבי. בצורה זו ניתן לזהות אזורים פגועים. 


10. CT של הלב (צנתור וירטואלי) 

הבדיקה מתבצעת באמצעות הזרקת חומר ניגוד (יוד) לווריד ובאמצעות סורק חדשני שמאפשר סריקה מהירה מאוד של הלב. בסופו של דבר מתקבלת תמונה מדויקת מאוד של עורקי הלב, שמאפשרת להעריך האם יש היצרויות בעורקי הלב, ואם יש - מה מידת חומרתן. בדיקה זו אינה פולשנית.


11. צנתור כלילי 

בדיקה פולשנית שמאפשרת אבחון וטיפול בהליך אחד. בבדיקה זו הרופא מחדיר צנתר (צינור דק, חלול וגמיש) דרך עורק גדול, לרוב במפשעה או באמה, אל עורקי הלב. דרך הצנתר הוא מזריק חומר ניגוד (שמכיל יוד) שצובע את העורקים הכליליים. הודות לחומר הניגוד ניתן לאמוד את מידת ההיצרות או החסימה של העורקים.פורומים הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פיענוח תוצאות הולטר שארל 26/02/2020 21:14
 • שלום רב אני בן 50, חולה לב , LVEF 48% , מטופל בתרופות קרדיולוג 3.75 מ"ג , טריטייס 1.25 מ"ג , ו ספירונולקטון 25 מ"ג ביום. בבדיקת הולטר לב 22 שעות קבלתי את התוצאות הבאות : קצב בסיסי : סינוס קצב לב מינימלי 44 קצב לב מקסימלי 100 ממוצע 60 הפרעות קצב חדריות – PVC'S 50 הפרעות קצב על חדריות PAC'S מועטות . הפרעות הולכה – לא . שענויי ST – לא אשמח להתייחסותך לממצאים בהולטר תודה מראש

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 28/02/2020 19:06
 • שארל שלום, ראשית בדיקת ההולטר היא תקינה לחלוטין. שנית, אני לא יודע מה הייתה הסיבה לבדיקת ההולטר אך בדיקת ההולטר פעמים רבות יכולה להיות תקינה לגמרי גם אצל אנשים שסובלים מהפרעות קצב לב. אם סיבת הבדיקה היא ארועים של דפיקות לב או ארועים של סחרחורות/קדם עלפון או עלפון, במקרים אלו ואחרים יש צורך בניטור אחר שיעזור ״לתפוס״ את הפרעות הקצב אם ישנן. אם זה המצב, ממליץ לך להיבדק ע״י מומחה להפרעות קצב לב שיכוון אותך לבדיקה המתאימה.

 • + הוסף תגובה
תחושת עילפון סחרחורת הקאות ושילשולים Hb 15/02/2020 19:46
 • שלום רב, לפני כשבוע נשכבתי לישון ובאמצע הלילה התעוררתי עם תחושה של סחרחורת, זעה קרה, חולשה קשה. זו תחושה שתוקפת אותי לפעמים, בעיקר באמצע הלילה. ייחסתי זאת עד היום לירידה בלחץ דם ובכל פעם שהרגשתי כך הייתי מרימה את הרגליים מעלה והתחושות הלא נעימות היו חולפות כעבור מספר שניות עד דקות. הפעם, התסמינים היו עוצמתיים ביותר ממש הרגשתי שאני על סף עילפון וטישטוש מוחלט. ניסיתי להרים את הרגליים אך זה לא עזר. בשלב מסויים חשתי כאב בטן חד וצורך ביציאה. כשאני מדדה בקושי לשירותים שילשלתי שילשול מימי לחלוטין ולאחר מכן הקאתי. כשחזרתי לשכב התחלתי לחוש נימלול בקצות האצבעות של הידיים. באותו לילה מידי כמה שעות התעוררתי עם אותם תסמינים והמשכתי להקיא ולשלשל. למחרת בבוקר החום שלי היה נמוך יחסית,35.6 ועם היום עלה עד ל38.5. חשתי עייפות קשה,חולשה וכאבי שרירים אך השילשולים וההקאות פסקו לחלוטין. אחרי שישנתי כמעט כל אותו יום התעוררתי למחרתבטוב עם מעט בחילות וכאב בטן קל אך לא מעבר לכך. האם תסמינים אלו יכולים להיות קשורים לסיבה קרדיאלית לדעתך ? ולמה ניתן לייחס אותם במידה ולא. אני בריאה בדר"כ בשנות השלושים לחיי.. מודאגת, ומרגישה קצת בטראומה מהתחושות שחוויתי במהלך אותו לילה.. אודה לתשובתך.

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 15/02/2020 19:53
 • הלילה הקשה שתיארת הוא כנראה תוצאה של איזה וירוס מעיים שתפסת שהתבטא בשלשולים והקאות וגם עליית חום למחרת. משהו שבהחלט יכול לסביר גם את החולשה, הזעה והסחרחורות. לגבי ארועים קודמים של סחרחורות בלילה, אם הם קורות כאשר את קמה מהמיטה לשירותים למשל זה דבר אחד ואם סחרחורת וחולשה קשה תוקפות אותך בשכיבה זה עניין אחר. ממליץ לגשת לרופא משפחה, להתחיל ממנו את הבירור לעניין. לשאלתך, שלשולים והקאות המלווים בעליית חום בהמשך, הם לא תסמינים לבעיה קרדיאלית. את הסחרחורות והחולשה צריך לברר.

 • + הוסף תגובה
תודה על התגובה המהירה Hb 15/02/2020 20:11
 • תודה רבה לך על התגובה המהירה. הרגעת אותי קצת ובכל זאת אלך לרופא משפחה ולברר במידת הצורך. שבוע טוב

 • + הוסף תגובה
בדיקת אקג קרין 15/02/2020 13:58
 • שלום. הייתי כבר כמה וכמה פעמים בבדיקות לב ומיונים עקב קצב לב מהיר, קוצר נשימה, הרגשת נימול ביד שמאל, והרגשה מעורפלת, לחץ דם גבוהה.. בבדיקת אקג התוצאה הייתה סינוס - טאכיקרדיה היוך גל T בליד 3, הייתי רוצה לדעת מה זה אומר?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 15/02/2020 17:01
 • אין לי את כל הפרטים אבל בגדול, סינוס טאכיקרדיה זה דופק מהיר (יותר מ-100 פעימות בדקה) שמקורו ב״קוצב הלב הטבעי״ (שנקרא סינוס), הנותן את קצב הלב ברוב האוכלוסיה. הכוונה היא בעצם לדופק ״רגיל״ אבל מואץ. סינוס טאכיקרדיה היא דבר טבעי ותקין בזמן מאמץ, לחץ פיזי או נפשי, ויכול להיות גם משני לחוסר איזון הורמונלי ועוד. היפוך T בליד 3 באק״ג הוא ממצא תקין לחלוטין. ממליץ להיות בקשר איתי או עם מומחה אחר להפרעות קצב לב לברר את העניין. לעיתים יש סינוס טאכיקרדיה שלא תואמת את המצב של המטופל שצריך לברר אותה ואם זה מפריע מאוד אז יש גם אופציות טיפוליות לעניין.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!