דימום וסתי כבד: 3 השאלות שחשוב לשאול- והתשובות

בקרב רוב הנשים, המחזור החודשי לרוב לא נזכר כתופעה פשוטה, ולרוב הוא מלווה בכאבים ותחושת אי נוחות . מאידך אצל חלק, מדובר בבעיה בריאותית של ממש. מהו דימום וסתי כבד ומהן השאלות ההכרחיות להתמודדות מוצלחת עם התופעה? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 23/02/2017


עבור רוב הנשים, זמן המחזור החודשי, לרוב מלווה בכאבים, מצבי רוח ואי נוחות. מאידך בקרב חלק, התופעה החוזרת היא אינה רק אי נוחות זמנית אלא בעיה בריאותית מהותית. דימום וסתי כבד, יוגדר כדימום שבמהלכו מאבדת האישה יותר מ-80 מ"ל דם במהלך וסת אחת, ובגללו יש צורך בהחלפה מרובה של תחבושות וטמפונים, לפעמים בתדירות של יותר מפעם בשעה. מהן השלכותיה של התופעה, מה חשוב לדעת בנושא ואילו פתרונות קיימים? כל התשובות.1. מהן ההשלכות של דימום וסתי כבד? 

מעבר לכך שדימום וסתי כבד גורם לאי נוחות ניכרת עקב הצורך בהחלפה המרובה של מוצרי הגינה שונים, התופעה עשויה גם לגרום לאנמיה, מצב בו שיעור הכדוריות האדומות בדם נמוך מהתקין. הכדוריות האדומות מכילות המוגלובין, הנושא את החמצן אל כלל תאי הגוף, וכאשר יש מחסור בהן, מורגשת עייפות קשה, סחרחורת, קשיים בריכוז ואף קוצר נשימה. לפיכך נשים הסובלות מדימום וסתי כבד נאלצות לקחת תוספי ברזל באופן קבוע, ואם הן מתכננות הריון הרי שהדבר קריטי משום שמאגרי ברזל תקינים הם חיוניים להריון תקין.

בנוסף, בשל אי הנוחות הגדולה שבנשיאה והחלפה מרובה של תחבושות וטמפונים, הצורך להימצא בקרבת שירותים, ופעמים רבות כאבי וסת מוגברים, נשים הסובלות מהתסמונת מצמצמות את ההשתתפות שלהן בתפקודי החיים: הן מוותרות על פגישות חברתיות, על שיעורי ספורט, על ליווי ילדיהן למפגשים, לגינה או לחוג, נמנעות מלצאת לסרט או הצגה, ובוודאי מהליכה לים או לבריכה. זה אינו מצב תקין, והוא מגביל, לא נוח, ומפריע לתפקוד הן בעבודה, הן בבית והן בחיי הפנאי. קראו עוד: לא צריך לסבול: כך תקלי על תסמונת קדם וסתית (PׂMSׂׂ)2. מדוע חשוב לאבחן את התופעה?

נשים שסובלות מהתופעה ולא דיברו עליה עם אחרות או עם הגינקוׂלוג, עשויות לחשוב כי מדובר במצב שגרתי, ש"ככה זה במחזור",  אך כאשר הווסת מגבילה את התפקוד בחיי היומיום, מדובר במצב חריג בו ניתן לטפל. דבר נוסף שכדאי לדעת הוא שלפעמים כאשר מתבצעות בדיקות לגילוי מקור הדימום הכבד, בד מתגלים ממצאים חריגים כמו מיומה, פוליפ או אנדומטריוזיס, ומשכך חשוב להתייעץ עם גניקולוג בעניין. 
דימום וסתי כבד הינו תופעה בריאותית המלווה בדימום רב במועד הוסת, באי נעימות ובכאב קיצוני3. מהם הפתרונות הקיימים?

הפתרונות האפשריים תלויים בגורמים רבים, בניהם גם גיל המטופלת. במצב בו האישה הסובלת מבוגרת יחסית, ואינה מתכנן להרות עוד, עשויה היא לבחור בניתוח כריתת רחם לצורך הפסקת הדימום המטריד. במצבים אחרים, נבחר טיפול של הסרת רירית הרחם באמצעות בלון תרמי. כאשר הגורם לדימום הכבד הוא פוליפ תוך רחמי ניתן לכרות את הפוליפ בניתוח לפרוסקופי, כך גם במקרה שהדימום נובע בהימצאות מיומה.


לנשים בגיל הפוריות אשר מתכננות להרות, קיימים שני אמצעים מתונים בעלי התוויה לטיפול בדימום וסתי כבד. בשני המקרים לא נפגעת פוריות האשה: האחד הוא גלולת קלייר אשר מדמה את המחזור הטבעי של האישה ובשונה מגלולות אחרות, מינון ההורמונים משתנה במהלך החודש, כפי שמתרחש באופן טבעי בגוף האישה. זו הגלולה היחידה שיש לה התוויה להפחתת דימומים כבדים.


האמצעי השני הוא התקן תוך רחמי הורמונלי. אחד היתרונות הבולטים של ההתקן, לצד מניעת הריון, הוא התוויה כאמצעי להפחתת דימום וסתי כבד. ההורמון שבהתקן משתחרר באופן מבוקר אל תוך חלל הרחם ומאחר שהוא מעכב את התפתחות רירית הרחם, שהיא למעשה הדימום אשר נפלט במהלך הווסת, הדימום מצטמצם יותר ויותר.קראו עוד: דימום וסתי מוגבר: איך עוצרים את שיטפון המחזורכך תדעי: 7 השאלות שיקבעו האם את חווה מצבים של דימום וסתי כבד

1. האם קרה שנעדרת מהעבודה או מאירוע משמעותי בגלל דימום כבד בזמן הוסת?

2. האם את משתמשת בו זמנית גם בטמפונים וגם בתחבושות?

3. האם את מרגישה שטף או גודש של דם במהלך הווסת?

4. האם הדימום שלך אורך שבוע או יותר?

5. האם את מארגנת את הפעילויות שלך כך שתהיי רק בסביבת הבית או במקומות עם שירותים מסודרים בזמן הווסת?

6. האם קרה שדם הווסת הכתים את הבגדים שלך?

7. האם חשת עייפות קשה בימי הווסת, או אף אובחנת עם חוסר בברזל?הכותב הינו רופא נשים בכיר, מנהל תחום גינקולוגיה אנדוסקופית במרכז הרפואי הרצליה פורומים, גניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימום ואגיסטן קצת מודאגת. 29/07/2011 10:19
 • שלום, הייתי בבדיקה גניקולוגית לפני כמה ימים והרופאה טענה שאינה יכולה לעשות בדיקות פאפ בגלל הפרשות. היא נתנה לי 2 אגיסטן ואמרה שבבדיקה רגילה הכל תקין. (היו לי בעיות עם הקדמת מחזור ואיחור מחזור בתקופה האחרונה). היום אני יומיים לאחר לקיחת האגיסטן ומשום מה החל לי דימום. עדין כזה אדום בהיר מאוד. רשום בחפיסה שלא אמורים לקחת עם מחזור ואני שבועיים לפני סיום חפיסת יסמין. מה זה אומר..?? למה יש דימום...? ומה אני עושה עם האגיסטן השני שאני אמורה לקחת בשבת בערב? (כבר פרסמתי שאלה בעמוד 3 או 4 לגבי המצב שהיה לי בחצי שנה האחרונה עם יסמין) תודה.

 • + הוסף תגובה
דימום ואגיסטן דר' אבישלום שרון 30/07/2011 23:30
 • שלום, לא ניראה לי שהדימום קשור להפרשות. בנוסף, לפחות לפי דברייך, אין שום אבחנה של דלקת פטרייתית בנרתיק. אם כך, אגיסטן לא מתאים כאן. אגיסטן אינו הטיפול ל"הפרשות". מכאן, אני מסיק שאין צורך כלל שתיטלי את האגיסטן. אבל, אם קיימת אבחנה של פטרייה, עלייך להמשיך בטיפול (שאגב, הטיפול הוא ל- 3 ימים ולא 2), ואפשר ליטול כדור מתאים דרך הפה. בברכה, ד"ר אבישלום שרון מומחה ברפואת נשים ומיילד, מנתח בכיר

 • + הוסף תגובה
דימום ואגיסטן קצת מודאגת. 31/07/2011 00:12
 • שלום דר', בהמשך לתשובתך, קיבלתי 2 נרות. אז נר ראשון ל3 ימים ונר שני ל3 ימים... ועכשיו אני אמורה ליטול את האגיסטן השני.. אבל לא ברור לי מהיכן הדימום והאם יחד עם הדימום אני אמורה ליטול את האגיסטן השני... בפורום אחר רופאה אמרה לי כי יתכן ופצעתי את עצמי מעט ע"י החדרת האגיסטן וכדאי שאמשיך את הטיפול אך לא הרגשתי שום כאב או אי נוחות בהחדרה... היתכן?

 • + הוסף תגובה
דימום ואגיסטן דר' אבישלום שרון 01/08/2011 19:45
 • שלום, אוקיי, ולגבי הדימום, לא ניראה לי שמדובר בפציעה, יתכן שמקור הדימום הוא מנגע בצוואר הרחם או מרירית הרחם. לא בעיה לבדוק זאת. בברכה, ד"ר אבישלום שרון מומחה ברפואת נשים ומיילד, מנתח בכיר

 • + הוסף תגובה
נרות אגיסטן מלי 10/12/2018 09:04
 • האם בזמן נטילת אגיסטן כאשר היתי אצל רופא נשים והוא אמר לי ליטול אגיסטן בעיקבות פטרייה וזו לא פעם ראשונה שאני משתמשת בנרות אגיסטן אך הפעם אחרי נטילת הנר הראשון החל דימום קל ואני לא צריכה להיות במחזור יש לי עוד זמן עד לקבלת המחזור האם זה צריך להדאיג להפסיק את הטיפול מה עלי לעשות?

 • + הוסף תגובה
נרות אגיסטן מלי 10/12/2018 09:05
 • האם בזמן נטילת אגיסטן כאשר היתי אצל רופא נשים והוא אמר לי ליטול אגיסטן בעיקבות פטרייה וזו לא פעם ראשונה שאני משתמשת בנרות אגיסטן אך הפעם אחרי נטילת הנר הראשון החל דימום קל ואני לא צריכה להיות במחזור יש לי עוד זמן עד לקבלת המחזור האם זה צריך להדאיג להפסיק את הטיפול מה עלי לעשות?

 • + הוסף תגובה
מחזור שבוע וחצי שר 27/03/2017 18:14
 • אני לוקחת גלולות יאז.. כמה ימים לקראת סוף הגלולות יצאה לי פיטריה שאני מציינת שאני סובלת תקופה לא קצרה מפיטריה בגלל חיידק מאנטיביוטיקה לקחתי נר אגיסטן אחד ואכן אחרי לילה אחד היא נעלמה אחרי יומיים שראיתי שהנר יצא בדיוק בסיום הגלולות לא היה לי הפסקה של 4 ימים של הגלולות הלבנות וקיבלתי מחזור המשכתי ישר עם החפיסת גלולות החדשה ואני כבר עם מחזור או שזה דימום של 9 ימים וזה לא קרה לי אף פעם האם זה קשור לאגיסטן?

 • + הוסף תגובה
אגיסטן ורד 06/11/2019 17:39
דחיית המחזור חודשיים רצוף בתאל 06/11/2019 15:11
 • דחיתי את המחזור שלי חודשיים רצוף עם גלולות יאז. ביום שבו לקחתי את הגלולה הרביעית של החפיסה לאחר דחיית המחזור בפעם השנייה ראיתי שיש לי הפרשה רירית שקופה עם דם (ערב קודם קיימתי יחסי מין). וביומיים שלאחר מכן יש לי על התחבושת הפרשות חומות שמזכירות את הדם של תחילת מחזור. האם זה תקין? והאם אני מוגנת מהיריון? תודה.

 • + הוסף תגובה
מחזור לילו 30/12/2018 17:30
 • אני לוקחת גלולות באופן קבוע וקרה שלקחתי קצת באיחור כמה פעמים. והתחיל לי מחזור שבוע לפני שסיימתי את החבילה זה אפשרי??

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!