דימום וסתי כבד: 3 השאלות שחשוב לשאול- והתשובות

בקרב רוב הנשים, המחזור החודשי לרוב לא נזכר כתופעה פשוטה, ולרוב הוא מלווה בכאבים ותחושת אי נוחות . מאידך אצל חלק, מדובר בבעיה בריאותית של ממש. מהו דימום וסתי כבד ומהן השאלות ההכרחיות להתמודדות מוצלחת עם התופעה? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסותעבור רוב הנשים, זמן המחזור החודשי, לרוב מלווה בכאבים, מצבי רוח ואי נוחות. מאידך בקרב חלק, התופעה החוזרת היא אינה רק אי נוחות זמנית אלא בעיה בריאותית מהותית. דימום וסתי כבד, יוגדר כדימום שבמהלכו מאבדת האישה יותר מ-80 מ"ל דם במהלך וסת אחת, ובגללו יש צורך בהחלפה מרובה של תחבושות וטמפונים, לפעמים בתדירות של יותר מפעם בשעה. מהן השלכותיה של התופעה, מה חשוב לדעת בנושא ואילו פתרונות קיימים? כל התשובות.1. מהן ההשלכות של דימום וסתי כבד? 

מעבר לכך שדימום וסתי כבד גורם לאי נוחות ניכרת עקב הצורך בהחלפה המרובה של מוצרי הגינה שונים, התופעה עשויה גם לגרום לאנמיה, מצב בו שיעור הכדוריות האדומות בדם נמוך מהתקין. הכדוריות האדומות מכילות המוגלובין, הנושא את החמצן אל כלל תאי הגוף, וכאשר יש מחסור בהן, מורגשת עייפות קשה, סחרחורת, קשיים בריכוז ואף קוצר נשימה. לפיכך נשים הסובלות מדימום וסתי כבד נאלצות לקחת תוספי ברזל באופן קבוע, ואם הן מתכננות הריון הרי שהדבר קריטי משום שמאגרי ברזל תקינים הם חיוניים להריון תקין.

בנוסף, בשל אי הנוחות הגדולה שבנשיאה והחלפה מרובה של תחבושות וטמפונים, הצורך להימצא בקרבת שירותים, ופעמים רבות כאבי וסת מוגברים, נשים הסובלות מהתסמונת מצמצמות את ההשתתפות שלהן בתפקודי החיים: הן מוותרות על פגישות חברתיות, על שיעורי ספורט, על ליווי ילדיהן למפגשים, לגינה או לחוג, נמנעות מלצאת לסרט או הצגה, ובוודאי מהליכה לים או לבריכה. זה אינו מצב תקין, והוא מגביל, לא נוח, ומפריע לתפקוד הן בעבודה, הן בבית והן בחיי הפנאי. קראו עוד: לא צריך לסבול: כך תקלי על תסמונת קדם וסתית (PׂMSׂׂ)2. מדוע חשוב לאבחן את התופעה?

נשים שסובלות מהתופעה ולא דיברו עליה עם אחרות או עם הגינקוׂלוג, עשויות לחשוב כי מדובר במצב שגרתי, ש"ככה זה במחזור",  אך כאשר הווסת מגבילה את התפקוד בחיי היומיום, מדובר במצב חריג בו ניתן לטפל. דבר נוסף שכדאי לדעת הוא שלפעמים כאשר מתבצעות בדיקות לגילוי מקור הדימום הכבד, בד מתגלים ממצאים חריגים כמו מיומה, פוליפ או אנדומטריוזיס, ומשכך חשוב להתייעץ עם גניקולוג בעניין. 
דימום וסתי כבד הינו תופעה בריאותית המלווה בדימום רב במועד הוסת, באי נעימות ובכאב קיצוני3. מהם הפתרונות הקיימים?

הפתרונות האפשריים תלויים בגורמים רבים, בניהם גם גיל המטופלת. במצב בו האישה הסובלת מבוגרת יחסית, ואינה מתכנן להרות עוד, עשויה היא לבחור בניתוח כריתת רחם לצורך הפסקת הדימום המטריד. במצבים אחרים, נבחר טיפול של הסרת רירית הרחם באמצעות בלון תרמי. כאשר הגורם לדימום הכבד הוא פוליפ תוך רחמי ניתן לכרות את הפוליפ בניתוח לפרוסקופי, כך גם במקרה שהדימום נובע בהימצאות מיומה.


לנשים בגיל הפוריות אשר מתכננות להרות, קיימים שני אמצעים מתונים בעלי התוויה לטיפול בדימום וסתי כבד. בשני המקרים לא נפגעת פוריות האשה: האחד הוא גלולת קלייר אשר מדמה את המחזור הטבעי של האישה ובשונה מגלולות אחרות, מינון ההורמונים משתנה במהלך החודש, כפי שמתרחש באופן טבעי בגוף האישה. זו הגלולה היחידה שיש לה התוויה להפחתת דימומים כבדים.


האמצעי השני הוא התקן תוך רחמי הורמונלי. אחד היתרונות הבולטים של ההתקן, לצד מניעת הריון, הוא התוויה כאמצעי להפחתת דימום וסתי כבד. ההורמון שבהתקן משתחרר באופן מבוקר אל תוך חלל הרחם ומאחר שהוא מעכב את התפתחות רירית הרחם, שהיא למעשה הדימום אשר נפלט במהלך הווסת, הדימום מצטמצם יותר ויותר.קראו עוד: דימום וסתי מוגבר: איך עוצרים את שיטפון המחזורכך תדעי: 7 השאלות שיקבעו האם את חווה מצבים של דימום וסתי כבד

1. האם קרה שנעדרת מהעבודה או מאירוע משמעותי בגלל דימום כבד בזמן הוסת?

2. האם את משתמשת בו זמנית גם בטמפונים וגם בתחבושות?

3. האם את מרגישה שטף או גודש של דם במהלך הווסת?

4. האם הדימום שלך אורך שבוע או יותר?

5. האם את מארגנת את הפעילויות שלך כך שתהיי רק בסביבת הבית או במקומות עם שירותים מסודרים בזמן הווסת?

6. האם קרה שדם הווסת הכתים את הבגדים שלך?

7. האם חשת עייפות קשה בימי הווסת, או אף אובחנת עם חוסר בברזל?הכותב הינו רופא נשים בכיר, מנהל תחום גינקולוגיה אנדוסקופית במרכז הרפואי הרצליה פורומים גניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מחזור אחרי הפלה מאי 28/03/2020 05:57
  • בתאריך ה 11/3 עברתי הפלה תרופתית ובבדיקה לאחר שבועיים נאמר לי שיש לי שארית של 14 מ״מ שיצאו במחזור . לפני שבוע וחצי קיבלתי מחזור מהגהנום ממש שיטפון ובליחה על התאור גם גושים . רק היום 27/3 טיפה החלש . השאלה שלי האם זה תקין בדרך כלל המחזור שלי הוא 4 ימים

  • + הוסף תגובה
מרסילון בהנקה אם בישראל 27/03/2020 15:47
  • לקחתי בטעות גלולות למניעת הריון מרסילון, בזמן הנקה, לאחר מכן שמתי לב שהרופא נתן לי מרשם לסרזט, רציתי לדעת האם יתכנו נזקים לתינוק או לי עצמי, ואם כן מה לעשות עכשיו להמשיך בהנקה או לעצור לכמה ימים. תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
שכחתי לקחת 2 גלולות שאלה דחופה מאי 26/03/2020 16:33
  • היי שכחתי לקחת 2 ימים ברצף גלולה באחד מהם קיימתי יחסי מין אני לוקחת יסמין פלוס ובהוראות כתוב לקחת 2 היום ו 2 מחר אני לא מצליחה להבין אם זה הגיוני? ומה לעשות אחכ האם אני מוגנת? אני בשבוע השני של החפיסה . תודה רבה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!