עיוותים בכף הרגל והקרסול: כל הגורמים ודרכי הטיפול [מדריך]

עיוותים בכף הרגל והקרסול שכיחים מאוד והם עשויים לגרום לכאבים עזים ואף להביא להגבלה בתפקוד. מרגל שטוחה גמישה ועד לעיוות "העצם הבולטת": כל הסיבות – והפתרונות לעיוותים בכף הרגל והקרסול

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: ד"ר אלכס ברמנט


תאריך עדכון: 08/02/2018


כף הרגל היא אחד מהאיברים החיוניים ביותר בגופינו. קיימות בעיות אורתופדיות רבות הנקשרות לכף הרגל והקרסול אשר ידרשו במקרים מסוימים גם פעולה כירורגית. אילו עיוותים נפוצים קיימים בכפות רגליים וכיצד ניתן לטפל בהם? המדריך המלא. 


למעשה, קיימים עיוותים רבים בכף הרגל ובקרסול והחלוקה שלהם מתבצעת בהתייחס לגיל המטופל.


עיוותים בגילאי ההתבגרות

1. רגל שטוחה גמישה

רגל שטוחה גמישה מופיעה בעיקר בתחילת גיל ההתבגרות, בקרב נערים ונערות בגילאי 16-19 ועד לגיל 25. רגל שטוחה גמישה היא מצב טבעי שלרוב אינו מלווה בכאבים או בהפרעות תפקודיות. אך במצבים בהם מורגשים כאבים ומתקיימת קריסה של העקב כלפי חוץ, יש מקום לשקול התערבות ניתוחית לצורך מניעה של פגיעה בגיד הטיביאליס האחורי ( POSTERIOR TIBIAL TENDON), שעלולה להביא לפגיעה תפקודית קשה של כף הרגל והקרסול ולהגבלה בפעילויות שונות, לרבות פעילות ספורטיבית, הליכה ואף עמידה. בנוסף, במצבים בהם כף הרגל השטוחה גמישה היא תוצר של חיבור בין עצמות כף הרגל, הנובע מאי הפרדה בניהן בזמן התפתחות העובר יידרש ניתוח לתיקון הרגל השטוחה. כיצד מאבחנים?

ראשית, יבצע הרופא המומחה בדיקה גופנית בהתייחס לתסמינים אותם מתאר המטופל. בהמשך ידרשו בדיקות הדמיה שונות, לרבות בדיקת CT או MRI.איך ניתן לטפל ברגל שטוחה גמישה?

בהתייחס לרגל שטוחה גמישה הנובעת מחיבור בין עצמות כף הרגל הטיפול מתחלק לשניים:

הטיפול הראשוני יתבצע בעזרת מדרסים ביו מכאניים המספקים תמיכה בקשת המדיאלית. במידה ולא נצפה שיפור לאחר הטיפול במדרסים,  תתבצע פעולה כירורגית הכוללת הכנסת שתל בין עצמות כף הרגל, המשמש לתיקון הזוויות בהן מצויות העצמות. ההליך ניתן לביצוע עד לגיל 20 ושכיח יותר בגילאי ההתבגרות. לאחר הניתוח ניתן לדרוך על הרגל וללכת באופן כמעט מידי ואין כמעט תופעות לוואי. 

במצבים בהם החיבור הוא סחוסי (יימצא לרוב בצעירים עד לגיל 15), או במקרים בהם החיבור הוא גרמי וקטן הטיפול הוא כריתת החיבור. למעשה, מדובר בפעולה כירורגית שבמהלכה כורתים את הסחוס או העצם המחברת. הניתוח מתרחש בהרדמה מלאה ובמהלכו עשויים להוסיף פעולה נוספת הכוללת תיקון של העיוות של כף הרגל הכולל החדרת בורג בין שתי העצמות המסייע בתיקון העמדה שלהן. לאחר הניתוח מתקבל מנח רגל תקין, נפסקים הכאבים האזוריים ואף נמנעת פגיעה עתידית בגידים המקיפים את כף הרגל. זמן ההחלמה מניתוח זה נע בין חודש לשלושה חודשים. חלק מהמטופלים יוכלו לדרוך על הרגל אחרי שבועיים מהניתוח ואצל חלקם תהליך ההחלמה יהיה ארוך יותר, בכל מצב יש צורך בפיזיותרפיה. 
קראו עוד: מה כפות הרגליים שלכם חושפות על המצב הבריאותי
2. רגל שטוחה לא גמישה

רגל שטוחה שאינה גמישה, מתארת מצבים בהם החיבור הוא בין שתי העצמות של כפות הרגליים (TARSAL COALITION), או מצבים בהם החיבור מתפרש על יותר משליש משטח המפרק בכף הרגל. במצבים אלה, מתפתחת רגל שטוחה שאינה גמישה והיא מלווה בכאבים.כיצד מטפלים?

הטיפול ברגל שטוחה שאינה גמישה יתבצע בדרך כלל באמצעות פעולה כירורגית לחיבור המפרקים מתחת לקרסול. ההחלמה לאחר ניתוח זה תמשך לרוב בין חודשיים לשלושה חודשים, כאשר בחודש הראשון שלאחר הניתוח, על המטופל להימנע מדריכה על הרגל. 
העיוותים בכפות הרגליים מגוונים, וחלוקתם ובהתאם לכך גם אופן הטיפול בהם מתבצע בהתאם לגיל המטופל 3. עיוות הלוקס ולגוס או "עצם בולטת"

עיוות הלוקס ולוקס  הוא הנפוץ ביותר בהתייחס לעיוותים בכפות הרגליים. מדובר בבעיה גנטית, השכיחה בעיקר בבנות בגילאי 12-13. העצם הבולטת עשויה להתפתח גם מסיבות נרכשות, כמו הליכה עם נעליים צרות. העצם המעוותת היא זו המצויה בסופה של הבוהן הגדולה.איך ניתן לאבחן את עיוות ההלוקס ולגוס?

האבחון יתבצע על ידי בדיקה גופנית שבמהלכה צריכה להיות מורגשת בליטה בעצם הגדולה, לאחר מכן יתבצע צילום רנטגן. כיצד מטפלים?

יש מספר סוגי ניתוחים לתיקון העיוות, אך השכיחים ביותר הם ניתוחים בשיטה הזעיר פולשנית. במהלכם לא מבצעים חתכים מאסיביים בעור. ניתן לבצע את הניתוח לשתי כפות הרגליים במקביל, ולרוב המטופלים תהיה אפשרות לדרוך על הרגל מיד אחרי ניתוח. הפעולה המיני פולשנית מקצרת את זמן ההחלמה, מפחיתה כאב וממתנת את נפיחות כף הרגל. בנוסף היא מאפשרת תיקונים מורכבים ללא צורך בחיבור המפרקים בכף הרגל. ניתן לדרוך על הרגל מיד לאחר הניתוח ולאחר כחודש וחצי המטופל יוכל לחזור לפעילות מלאה.עיוותים בקבוצת הגיל השני והשלישי


1. רגל שטוחה נרכשת

הסיבה הכי נפוצה לבעיה זו היא פגיעה בגיד טיביאליס האחורי ולרוב היא תהיה מלווה בכאב עז ובירידה תפקודית ניכרת, ויופיע קושי בהליכה ובעמידה. אבחון הרגל השטוחה הנרכשת יתבצע באמצעות בדיקה גופנית ובדיקות הדמיה שונות, לרבות בדיקת CT  ובדיקת MRI. כיצד מטפלים?

הטיפול יקבע בהתאם לדרגת הפגיעה וההשפעה על המפרקים הצמודים: השלב הראשון יכלול תיקון של הגיד הפגוע ועמדת העקב. פעולה זו עשויה גם היא להתבצע בגישה הזעיר פולשנית. למעשה, במצבים של רגל שטוחה נרכשת יש חשיבות לאבחון המצב בשלביו הראשונים ולטיפול מידי, זאת כדי למנוע את הצורך בניתוחים מורכבים יותר אשר כוללים קיבועים שונים במפרקים בכף הרגל. חשוב לציין כי רק במצב בו המחלה מטופלת בשלב הראשון או השני שלה, ניתן לבצע שחזור של הגיד, וכך לאפשר חזרה לתפקוד מלא של כף הרגל. בשלבים מתקדמים יותר הקיבועים יהיו מורכבים יותר ויאפשרו אמנם לשחזר את מבנה כף הרגל אך ללא חזרה לתפקוד מלא. על כן חשוב לטפל בשלבים מוקדמים. 2. כאבים בכף רגל אחרי שבר של עקב

נגרמים לרוב בשל טראומה של העקב, כתוצאה מפגיעה במפרק המצוי בין עצם הטאלוס לעצם העקב. לרוב הבעיה תלווה בקושי בהליכה ובכאבים. ניתן לאבחן את השבר באמצעות בדיקת CT. כיצד מטפלים?

הטיפול הוא ניתוחי ובמהלכו יתבצע חיבור של המפרק, אותו ניתן לבצע בשיטה האַרְתְרוֹסקופית, המסייעת בצמצום זמני ההחלמה באופן משמעותי ובמיתון הכאבים שלאחר הניתוח. בנוסף, ביצוע הניתוח בשיטה זו מביא לפגיעה מינימאלית ברקמות הרכות בכף הרגל. בכל הנוגע לניתוח בגישה הַארתְרוֹסקופית, לאחר כחודש יוכל המטופל לדרוך על כף הרגל ואחרי כחודשיים יחזור לתפקוד מלא. בניתוח פתוח, ההחלמה תהיה ארוכה יותר ועשויה אף להימשך כחצי שנה. 3. עיוותים בקרסול

ישנם מספר גורמים לעיוותים בקרסול, לרבות עיוות מובנה בזוויות של מפרק הקרסול, אשר גורם לכאבים ולהגבלת התנועה. כמו כן, העיוות עשוי להתרחש עקב שחיקת סחוס בקרסול בשל טראומה, מחלות מפרק ועוד. האבחון מתבצע באמצעות צילום קרסול בעמידה. כיצד מטפלים?

הטיפול בעיוות מובנה בזוויות מפרק הקרסול יתבצע בעזרת ניתוח לתיקון הזוויות. גם במקרה זה, מומלץ לבצע את הניתוח בהקדם, כדי למנוע שינויים עתידיים במפרק הקרסול. בכל הנוגע לעיוות הנגרם כתוצאה משחיקת הסחוס, יתבצע ניתוח לקיבוע בשיט הַארתְרוֹסקופית. גם במקרה זה הניתוח מקצר את זמן ההחלמה: לאחר כחודש יוכל המטופל לדרוך על הרגל ולאחר כחודשיים יחזור לפעילות מלאה. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אלכס ברמנט השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, כאבי ברכיים וכאבים בכף הרגל

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב בברך בכיפוף של כ30 מעלות יגאל 25/11/2019 17:45
  • שלום רב, מזה 9 חודשים אני סובל מכאב חד בברך שמאל, ככל הניראה חבלה כתוצאה מרקיעה חזקה בקרקע. הכאב מופיע כאשר אני מבצע כיפוף עם עומס בזוית של כ30 מעלות, לדוגמא עליה במדרגות, או סתם סקוואט על רגל אחת. הכאב מורגש גם בשכיבה כאשר הרגל באויר ואני מכופף אותה. הכאב חולף עם הגדלת הכיפוף או הקטנת הכיפוף. הכאב מורגש בחלק הקידמי של הברך מאחורי הפיקה. בוצעו טיפולי פיזיותרפיה אצל מספר מומחים ללא תוצאות. בבדיקה אצל אורטופד מומחה נרשמו הממצאים הבאים: "ללא צליעה, ברך שמאל- מנח ברך תקין, טווח תנועה 0-140, ללא חריקות בתנועה, ללא נוזל. תנועתיות פיקה תקינה, ללא רגישות מעל גיד הפיקה. ללא רגישות במישוש מרווח מפרקי של הברך. מקמורה שלילי. לחמן שלילי, סימן מגירה קידמי שלילי, פיבוט שלילי. ורוס/ולגוס סטרס - תקין.טחינה וסחיטה מייצרים כאב שאינו דומה לכאב עליו מתלונן." תוצאות הדמיה: צילום - ללא ממצאים. מיפוי עצמות - קליטה בפיקה שמאל. MRI - פגיעה סחוסית של פיקה וציסטה סובכונדרלית. השאלה שלי היא, מה המשמעות של כל הממצאים הללו, כיצד עלי להמשיך מכאן? האם מותר לבצע פעילות ספורטיבית שמפעילה את הבירכיים אבל אינה גורמת לכאב?

  • + הוסף תגובה
כאבי ברכיים- תסמונת כאב פטלופמורלי עודד 16/04/2019 15:04
  • שלום,אני חייל בן 20, ובמהלך הטירונות התחילו לי כאבי ברכיים אשר בהתחלה התעלמתי מהם מתוך השערה כי אלא כאבי מאמץ והם יעברו אחרי זמן מה. לאחר כחודש מתחילת הכאבים התחלתי להבין כי זה כנראה פציעה רצינית אשר לא עוברת ומשככי הכאבים (נקסין,אתופן, כדורים אשר רופא היחידה נתן לי) לא עוזרים מספיק למקרה. יש לציין כי הכאבים הם בדגש לברך שמאל. ניגשתי אל הרופא בבקשה לבדיקות ולאחר כשלושה שבועות או חודש נבדקתי על ידי אורטופד אשר קבע כי יש להפנות אותי לצילום MRI. יש לציין כי המערכת הצבאית אפשרה לי לקבל את הצילום אחר ורק לאחר *4 חודשים שלמים* מרגע הקביעה של אותו אורטופד, בהם הכאב המשיך להחמיר ונוספו מספר מקרים של חבלה/תנועה לא נכונה של הברך במהלך הטירונות והמעבר מתפקיד לתפקיד. הצילום הmri הוצג נזק שחיקתי בפיקה אשר תואר על ידי רופא מומחה שנפגשתי עימו לאחר הצילום כpatellofemoral pain syndrome. הטיפול שהוא נתן לי הוא פיזיותרפיה+ברכיה עם טבעת סיליקון לייצוב הפיקה והמשך טיפול משככי הכאבים. את הטיפול המשכתי עד היום אך הכאבים ממשיכים להחמיר ולא נוצר שום שינוי לא בטיפול ולא בתוצאה חיובית לטיפול. הכאב ממשיך לא משנה מה אני עושה ומה הרופאים אומרים לי לעשות. בנוסף- בהרבה מקרים אני עושה תנועה לו נכונה עם הברך במהלך הליכה ומרגיש כי הפיקה שלי יוצאת ממקומה והכאב עקב הדבר הוא לא נסבל. היום נפגשתי עם רופא אורטופד ברך וגם הוא טוען כי אין מה לעשות וצריך להמשיך בטיפול ולחכות שיעבור מעצמו, ולטענתו הכאבים יכולים להימשך *שנים*. (עוד דבר שחשוב לי לציין-כמעט ולא אחד מהרופאי עימם נפגשתי לא בדק אותי בצורה רצינית לפי תחושתי ובעיניי הם פשוט לא מתייחסים לתיאוריה שלי ולא מנסים אפילו לבדוק את הברך ברצינות). אני מעלה שאלה זו כיוון שאיני מסוגל עוד להמשיך עם הכאב הנל והתחושה כי אין שום התייחסות למקרה שלי, האם באמת יכול להיות שאין שום דבר לעשות עם המקרה? האם הגיוני שעליי פשוט לחכות כלכך הרבה זמן ופשוט להמתין שיום יבוא והכאב יעלם פתאום סתם ככה? והאם הגיוני שפשוט ממשיכים לגרור אותי עם הכאבים בטענה שאין מה לעשות? לא קיים טיפול נוסף חוץ מפיזיותרפיה? לא קיים שום ניתוח כזה או אחר שיוכל לפתור כבר את הסבל שאני גורר איתי כבר יותר מ*שנה וחצי*? (אגב כל הרופאים שבדקו אותי עד היום הינם רופאים מטעם הצבא אם מישהו חושב שזו הסיבה שלא משקיעים בטיפול בי). תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
תגובה אופק 20/11/2019 17:10
  • היי, גם אני חיל בחיל הים סובל מאותו דבר כבר קרוב לחצי שנה ומקבל מענה דומה, אתה מטופל בפיזיותרפיה בצורה שמרנית (2-3 טיפולים בשבוע)?

  • + הוסף תגובה
כאבים בכף רגל אילת לירון 12/11/2019 17:26
  • מה פירוש מרקם גרמי פורוטי? תודה מראש על התשובה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!