פחד מחדירה (וגיניזמוס) : מהו וכיצד מטפלים?

פחד מחדירה הוא לא עוד מיתוס: נשים רבות סובלות מוגיניזמוס (פחד מחדירה), תופעה הכוללת תגובת התכווצות לא רצונית של שרירי הנרתיק בניסיונות חדירה אליו בשל פחד מחדירה. התופעה עשויה לנבוע מסיבות שונות, רפואיות או נפשיות. מהם הגורמים האפשריים להתפתחות פחד מחדירה וכיצד ניתן לטפל בו? מומחית עם כל התשובות

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 14/08/2018


וגיניזמוס, או פחד מחדירה, הוא תגובת התכווצות לא רצונית של שרירי הנרתיק בניסיונות חדירה אליו. למעשה, מדובר ברפלקס בלתי נשלט של האישה המתבטא בכיווץ השריר. 


פחד מחדירה כולל קושי של האישה לאפשר חדירה של פין, אצבע, או חפץ לנרתיק, למרות רצונה בכך. וגיניזמוס יתבטא לעיתים קרובות בתגובות המנעותיות, כמו סגירת רגליים, הושטת יד להדיפת הגורם החודר, תזוזה לאחור ופחד מכאב שעשוי אף להביא לבכי או להתעלפות. 


הקושי בקיום יחסי מין מלאים יוצר תסכול רב של האישה ובן זוגה. במקרים מסוימים חוסר המודעות לקיום הבעיה והבושה שמתעוררת בעקבותיה, יכולים להביא לכך שעובר זמן רב עד שהזוג מבין כי בעיה זו אינה ניתנת לפתרון באופן עצמאי והוא פונה לטיפול. 


וגיניזמוס מתחלק לשני סוגים מרכזיים: וגיניזמוס ראשוני ווגיניזמוס משני:

וגיניזמוס ראשוני

מאופיין בפחד מחדירה שהיה קיים מאז ומתמיד. נשים הסובלות מווגיניזמוס ראשוני יעידו על קושי בהחדרת טמפונים, שנים לפני שניסו לקיים יחסי מין. 


וגיניזמוס משני

וגיניזמוס משני מתפתח במהלך החיים וכולל מקרים בהם נשים, שבעבר קיימו חסי מין תקינים, פיתחו פחד מחדירה מסיבות שונות. 
וגיניזמוס מתחלק לשני סוגים: וגיניזמוס ראשוני שהיה קיים מאז ומתמיד ווגיניזמוס משני המתפתח במהלך החיים מסיבות שונות
מהן הסיבות להתפתחות וגיניזמוס?

סיבות נפשיות

פרויד בזמנו טען שאישה  הסובלת מוגיניזמוס היא אישיות היסטרית. למרות זאת, ההנחה הרווחת כיום היא כי קיים מגוון נרחב של סיבות נפשיות שגורמות לנשים לפחד מחדירה.


אחת הסיבות המקובלות היא בורות מינית: נשים שאינן מחוברות לאבר המין שלהן ומעולם לא נגעו או הסתכלו, פיתחו פחד מהאזור הנעלם הזה. נשים מסוימות אף מפתחות סלידה מאיבר המין שלהן.


מסרים שליליים העוסקים במין בתקופת הילדות וההתבגרות בקרב נשים המגיעות מבתים שמרניים או דתיים, עלולים גם הם לגרום לוגיניזמוס. נשים שהוזהרו מפני קיום יחסי מין לפני החתונה, אלה המפחדות מכניסה להריון, נשים שחוששות מביתוק קרום הבתולים בפעם הראשונה, או שפוחדות מכאב עז או דימום רב בקיום יחסי מין ראשונים, עלולות לפתח פחד מחדירה.קראו עוד: את לא חייבת לסבול: כל הסיבות - והפתרונות לכאבים בקיום יחסי מיןבנוסף, נשים שחוו טראומה מינית עלולות לפתח פחד מכל מגע באיבר המין. גם במצבים בהם האישה עצמה לא חוותה טראומה, אלא הייתה מודעת לטראומה שהתפתחה אצל אישה הנמצאת בקרבתה, היא עלולה לפתח פחד מחדירה. 


קיימות דוגמאות נוספות, שאינן קשורות לטראומה מינית, ויכולות לגרום לפחד מחדירה, לרבות בדיקה רפואית בילדות, קשר זוגי בעייתי המלווה בכעסים ומתחים רבים, אשר מובילים לחוסר אמון וביטחון בבן הזוג וכתוצאה מכך לחוסר רצון לקיים יחסי מין מלאים, או אוריינטציה הומוסקסואלית. נשים חרדתיות, נשים בעלות סף הכאב שלהן נמוך או אלה החוששות מחודרנות לגוף עשויות גם הן לפתח פחד מחדירה. 
הסיבות להתפתחות וגיניזמוס יכולות להיות רפואיות או נפשיות
סיבות רפואיות 

קיימות מספר סיבות רפואיות לוגיניזמוס, השכיחה שבהן היא כאבים בזמן ניסיונות החדירה. 


במצבים של וגיניזמוס ראשוני, מקור הכאבים עשוי להיות מבנה לא תקין של קרום הבתולים (כמו קרום מעובה ומוצר), מחיצה בפתח הנרתיק, או מיקום לא תקין של הפתח. 


גורם שכיח מאוד המביא לוגיניזמוס משני הוא וסטיבוליטיס. וסטיבוליטיס היא תגובת כאב המתעוררת בעור שסביב פתח הנרתיק, בדרך כלל עקב רגישות עצבית מקומית. למעשה, קיים קשר מעגלי בין שתי התסמונות:  אישה שסובלת מוסטיבוליטיס חווה כאב בעת כיום יחסי מין, המוביל לפחד מחדירה, ומנגד אישה החווה פחד מחדירה תכווץ את האזור בזמן האקט המיני ותביא לכך שניסיונות החדירה יכאבו יותר. שכיחותן המשוערת של שתי בעיות אלה באוכלוסיית הנשים היא כ-16%. כיצד מאבחנים?

אבחנת התופעה מתבצעת בבדיקה גניקולוגית. בבדיקה ניתן לבחון את התנהגות האישה על הכיסא הגניקולוגי ולהעריך את מידת החרדה שלה. ברוב המקרים אישה הסובלת מפחד מחדירה לא תאפשר את ביצוע הבדיקה, תסגור את הברכיים, תהדוף את יד הבודק ולא תאפשר אף הסתכלות על פתח הנרתיק. מהן דרכי הטיפול?

ראשית יש לשלול מומים אנטומיים או הפרעות גופניות אחרות, שעשויים להביא לווגיניזמוס. 


הטיפול ההתנהגותי בוגיניזמוס כולל מספר שלבים: 

1. הבנת הסיבה להתפתחות פחד מחדירה.

2. מתן מידע על אודות האנטומיה והפיזיולוגיה של איברי המין והתגובה המינית.

3. הכרות עם אברי המין והשרירים הטבעתיים של רצפת האגן.

4. תרגולת של החדרת מרחיבים או מאמנים נרתיקיים, בגדלים הולכים ועולים. במהלך התרגולים האישה לומדת להחדיר לעצמה את המאמנים השונים, תוך כדי שליטה על השרירים באזור ומיתון הפחד. רק לאחר שהיא מצליחה להחדיר עצמאית את המאמן הנרתיקי הגדול ביותר, השווה בגודלו - לגודל של איבר מין זכרי, בני הזוג יכולים לקיים יחסי מין מלאים. 


חשוב לציין כי משך הטיפול הוא אינדיווידואלי, ותלוי ביכולתה של האישה להתגבר על הפחד. בכל הנוגע לוגיניזמוס בלבד, הצלחת הטיפול עומדת על כ-90%. במקרים מורכבים יותר יש לשלב טיפול תרופתי,טיפול בפיזיותרפיה של רצפת אגן, טיפול פסיכולוגי, או טיפול לפוסט טראומה במידת הצורך.הכתבה בשיתוף עם ד"ר ליאורה אברמוב, גינקולוגית בכירה, מנהלת המרפאה לטיפול מיני המרכז הרפואי תל אביב. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ליאורה אברמוב השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, מיניות וטיפול מיני

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אבחון קונדילומה יונתן 21/11/2019 10:59
 • אשתי אובחנה עם מצב CIN1 בבדיקה שגרתית. הבדיקה העלתה שהוירוס הוא מזן 16. בעקבות זאת הלכתי להבדק אצל רופא עור ומין כדי שיבחן בליטות שמצאתי על בסיס הפין (אובחנו כשומניות) ו-2 "נקודות חן" שאבחנתי בהן לפני מספר שנים אך לא ייחסתי להן חשיבות. את "נקודות החן" הוא אבחן כקונדילומה. באותה פגישה הרופא צרב לי את האזור הנגוע בחנקן נוזלי לבקשתי. שאלות רבות שהיו לי נותרו ללא מענה מספק. אני מעוניין לדעת על איזה אורח חיים לשמור, איזו שגרת בדיקות עלי לקיים כדי לוודא שהקונדילומה לא חוזרת ושאין התפתחות של סרטן כזה או אחר? איך אני יכול לאבחן את זן הוירוס שגרם לי לקונדילומה? איך אני יכול לוודא אם אין לי זנים אחרים של הוירוס, אם נדבקתי מאשתי או הדבקתי אותה? איך יתכן שיש לי את 2 הנקודות האלה במשך שנים והן לא התפשטו?

 • + הוסף תגובה
אמצעי מניעה מדבקה לי94 06/11/2019 09:56
 • שלום, אני משתמשת במדבקות אוירה כבר כמה חודשים אתמול הייתי צריכה להחליף למדבקה השלישית שלי ובבוקר היא נפלה לי. אני לא הייתי בבית ולא היה לי מדבקה חדשה לשים יצא שנשארתי בסביבות ה 9-10 שעות בלי מדבקת בכלל (כאמור בין המדבקה השניה-לשלישית) לאחר כ 9 שעות הגעתי הביתה ושמתי מדבקה חדשה ובאותו ערב גם קיימתי יחסי מין לא מוגנים (הוא גמר בחוץ) האם אני עדיין מוגנת ? יש לי סיבה לחשוש? אשמח לתגובות. תודה

 • + הוסף תגובה
הגדלת איבר המין אנונימי 16/03/2014 10:14
 • אני רוצה להגדיל את איבר המין ורציתי לדעת מה הדרך הטבעית הכי בטוחה לעשות זאת, ניתוח לא בא בחשבון. קראתי באינטרנט על שתי שיטות, אחת באמצעות מכשיר שעובד על מתיחה, מלבישים אותו על האיבר, הוא מותח אותו ויוצר רקמות חדשות. הדרך השנייה היא באמצעות תרגילים שמזרימים יותר דם ממה שהתאים באיבר מסוגלים להכיל וכך בעצם מגדילים אותו. רציתי לדעת איזו דרך היא בטוחה יותר, אמינה יותר, אשר מומלצת על ידי הרופאים??? תודה מראש !

 • + הוסף תגובה
הגדלת הפין ד"ר דניאל וטלמן (Ph. D) 16/03/2014 11:39
 • אין בנמצא דרך מוכחת וידוע שבעזרת ניתן להגדיל את הפין. הדרכים שאתה מתאר יכולים רק להגדיל את חשבון הבנק של המשווק אותם. ברוב המקרים של גברים הסבורים שיש להם איבר מין קטן מדי, זה קשור בדימוי עצמי ופחות בסנטימיטרים לאורך או לרוחב של הפין. מה שגורם להנאה המינית של בת הזוג זה החיבור הנתינה והידיעה של מה מענג את השותפה . לא ממליץ לך להשתמש באביזרים שונים כדי לנסות להגדיל את הפין.

 • + הוסף תגובה
הגדלת איבר המין ד"ר צחי (יצחק) בן ציון 16/03/2014 18:05
 • השיטה הראשונה להארכת איבר המין ANDROPENIS כן עשויה להאריכו במשהו את האיבר. משתמשים בה רק במקרה של מיקרו פניס- כלומר פניס הקטן מעשרה סנטימטר בזיקפה. כשהמדידה מעצם החיק לקצה איבר המין [מהבססיס הקשה עד לקצה]. במקרים של פין גבולי כזה אפשר להאריך בכשני סנטימטר אחרי שנה של הרכבת המכשיר כל יום, במשך כל היום, מובר בתהליך קשה ולא נוח כך שזה לא דבר שמומלץ לבעל איבר מין תקין. במקרים יותר קשים אף עושים ניתוח להגדלה, אבל גם כאן, הסיכון לאבדן הפין ולסיבוכים גדול. בדיוק כמו שדניאל אמר: ברוב המקרים אין בעיה באיבר המין אלא בראש של בעליו... אם זו בעיה אמיתית כדאי לפנות לטיפול אמיתי, אם אין בעיה כדאי לטפל בזה שיש חשש שיש בעייה.

 • + הוסף תגובה
אנדרו פינס יוני אלבז 10/06/2018 13:09
 • עשיתי חיפוש על המוצר ומצאתי שהוא נמכר באתר טבע קליק בכמעט 1,000₪. האם זה המוצר? https://tevaclick.co.il/products/%D7%90%D7%A0%D7%93%D7%A8%D7%95-%D7%A4%D7%99%D7%A0%D7%A1

 • + הוסף תגובה
הגדלת איבר המין דניאל 24/04/2014 12:48
 • היי שלום, ברצוני לשאול שתי שאלות, יש לי זין באורך 6-7 ס״מ שהוא עומד בעת זקפה. אני לא מצליח לעשות סקס מתבייש בו, ואפילו גומר מהר. האם כדאי לעשות הגדלת איבר המין והאם לפנות לרופא משפחה שזה אומר שאני בן 25 . ושאלה שניה, בעת השפיכה שלי יוצא לי החומר שקוף ולא כמו של חברים שלי לבן. אלא שלי שקוף כמו שתן. בלי מרקם לאן יש לי לפנות ומה לעשות.

 • + הוסף תגובה
גודל וזרע ד"ר צחי (יצחק) בן ציון 25/04/2014 23:43
 • הגודל התקין בזיקפה הוא 12-17 ס"מ כשהמדדיה מעצם החיק (הפוביס) עד קצה האיבר הזקור. יתן שלא מדדת נכון. אם אכן זה הגודל ניתו לנסות להאריך- אנו ממליצים על כך ברוב הגברים עם איברמין קטן מ-10 ס"מ בזקפה. לגבי הזרע- סמיכותו משתנה מעת לעת. אם יש חשש יש לבצע בדיקת זרע דרך אותו אורולוג שאליו תפנה בנושא איבר המין.

 • + הוסף תגובה
אני ממליץ על אנדרו פינס תמיר 22/09/2016 15:11
 • אני משתמש באנדרו פינס כבר שלושה חודשים וזה מוצר מדהים! התארך לי ב3 וגם התעבה זה מכשיר מדהים אני ממליץ בחום!

 • + הוסף תגובה
מעוניין לדעת איך משתמשים בזה אבוש 13/03/2018 17:00
אנדרופינס נתנאל 07/08/2018 09:04
 • רציתי לשאול אותך שאלות לגבי מוצר והאם באמת התכוונת למה שאתה אומר

 • + הוסף תגובה
אנדרו פינס ירין 16/04/2019 17:10
 • אחי זה באמת עובד וזה מאריך או שגם מעבה את האיבר המין שלך ואם כן אז כדי לקנות ובכמה זמן כבר ראית שינוי תודה רבה אם תענה לי אתה תעזור לי😁

 • + הוסף תגובה
אנדרו פינס בן 25/09/2016 11:42
 • אנדרו פינס זה המוצר הכי טוב שיש היום בשוק ואני עשיתי מחקר אדיר עד שקניתי אני עובד איתו כבר חודשיים וחצי ואני מרוצה מאוד

 • + הוסף תגובה
אנדרו פינס אלון 16/11/2016 09:45
 • שלום אני אלון בן 27 תמיד היה לי חוסר בטחון היה לי איבר של 12 וגם בצבא זה היה די עלוב במקלחות זה היה לא נעים קניתי אנדרו למרות שהיית סקפטי אני ממליץ על המכשיר הזה זה פשוט מדהים היום אחרי חצי שנה יש לי 17 וגם עבה יותר וזה איבר מדהים כמו שתמיד חלמתי אנדרו פינס קצת מציק ביום יום אבל שווה כל דקה אני ממליץ בחום על אנדרו פינ

 • + הוסף תגובה
אנדרו פינס אורי 09/01/2017 09:43
 • לא יודע מה יש ומה אין אני יודע על עצמי קניתי את זה דרך המלצה חמה מדוקטור אברהם לוי קניתי השתמשתי הגדלתי גדל לי ב4 אורך ועיבוי קל אני אחרי שנה והגודל נשאר לי אותו הדבר בנוסף גם יש לי זיקפה הרבה יותר חזקה כמו ברזל אנדרו פינס זה מוצר מדהים אני ממליץ

 • + הוסף תגובה
מעוניין לרכוש חי 06/06/2018 20:59
 • הייי אני מעוניין לקנות תמכשיר אפשר מספר טלפון אשמח להתייעץ בוואטספ

 • + הוסף תגובה
תבדוק באתר טבע קליק יוני אלבז 10/06/2018 13:12
 • ראיתי שמוכרים שני סוגים של האנדרו פינס באתר טבע קליק. מביקורות ברחבי הרשת מסתבר שזה עובד לא רע.

 • + הוסף תגובה
הגדלת איבר המין חסוי 16/05/2018 00:08
 • מאיפה קונים את האנדרו פינס שמגדיל את איבר המין

 • + הוסף תגובה
אני הגדלתי את הפין יאיר 17/12/2018 20:48
 • אני עשיתי את הטיפול להגדלת איבר המין אצל רופא שהוא סקסולוג מומחה ומתמחה בבריאות מינית -דוקטור דניאל דריי וכך לא הסתבכתי עם קשקושים שמוכרים באינטרנט ולא הייתה לי שום פגיעה בתפקוד והזין נראה מושלם וגדול. הפין גדל לי בשלושה סנטימטר לעובי וגם לאורך וגם בזיקה וגם ברפיון. אני מאוד ממליץ לא לעשות את ההגדלה אצל סתם רופא שלא מבין באנטומיה של הגבר אלה רק אצל סקסולוג מומחה כמו דוקטור דריי

 • + הוסף תגובה
לא להתקרב למכשירים האלה יהלום 04/02/2019 16:26
 • הנזק יכול להיות לתמיד בגלל שנקרעות רקמות הפין, וגם תרגילים זה קשקוש. עשיתי עיבוי אצל דניאל דריי, מומחה ברפואה מינית ובאנטומיה של הגבר ויצא לי יפה וסימטרי בלי שום סיכון ץ גדל ב4 ס"מ להיקף ושני ס"מ לאורך. ממליץ

 • + הוסף תגובה
והוספת לו לעוש עוד 11 אלף דדי 25/09/2019 13:12

הצטרפו לאינדקס הרופאים!