ניתוח אנדוסקופי לטיפול בתופעות אלרגיות באף ובסינוסים

סינוסיטיס כרונית היא תופעה הכוללת חסימה באזור הסינוסים המובילה להצטברות הפרשות, לחסימה של פתחי הסינוסים ומעברי האף. חסימה זו עלולה לגרום לכאבי ראש, להפרשות מתמשכות מהאף ולקשיי נשימה. הניתוח האנדוסקופי, מטפל ביעילות בבעיית החסימה ומסייע בהשבת איכות החיים למטופלים: כל הפרטים

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 19/08/2018


חלק מהתופעות המאפיינות מצב אלרגי, באות לידי ביטוי באזור האף והסינוסים בצורה של חסימה אפית ,נזלת מימית עד סמיכה, כאבי ראש, או איבוד של חוש הריח. תסמינים אלה הם חלק מתופעה הנקראת סינוסיטיס, או דלקת מערות האף. 


סינוסיטיס, מהווה מטרד קשה לאדם הסובל ממנה והיא מעיבה על התפקוד היום-יומי. היא גורמת לכאבי ראש, לחוסר ריכוז, להפרשות מתמשכות מהאף ולקשיי נשימה. מהם הסינוסים?

הסינוסים, הם חללים אויר זעירים הנמצאים בגולגולת, סביב חלל האף. הם מצופים בקרום דק (הקרום הריסני) המכיל בלוטות המפרישות ריר. הקרום הריסני, מפנה באופן תמידי את הריר שנוצר מפתחי הסינוסים, לכיוון מעברי האף. במצבים בהם נוצרת חסימה בפתחים אלו ,ההפרשה מתחילה להצטבר בתוך הסינוסים ונגרמת הפרעה לחמצון המערכת. כתוצאה מכך, ההפרשה הופכת למוגלתית, גורמת ללחץ על דפנות הסינוסים ולכאב.


חסימה קטנה באזור הפתחים גורמת לתופעות חמורות בתוך הסינוסים עצמם. התמשכות ההפרשה המוגלתית, עלולה לחסום לחלוטין את פעילות הבלוטות הנמצאות ברירית של האף והסינוסים ולגרום לגודש והתעבות ניכרת של אותן ריריות,עד כדי חסימה מוחלטת של פתחי הסינוסים ומעברי האף. ההנחה היא שהבלוטות שנחסמו גורמות בסופו של דבר להיווצרות פוליפים, בעיקר באותם אזורים צרים של פתחי הסינוסים.כיצד ניתן לאבחן סינוסיטיס?

במסגרת האבחון של החולה האלרגי, הסובל מהפרשות ממושכות מהאף המלוות בכאבי ראש, משתמשים במכשיר הנקרא אנדוסקופ ומכיל סיב אופטי גמיש או קשיח. האנדוסקופ הוא מעין טלסקופ בעל מערכת עדשות אופטיות המחובר למקור אור ולמצלמת וידאו. בעזרתו ניתן להתבונן במבנה האף ובפתחי הסינוסים בראיה ישירה.


במקביל מבוצעת בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת של מערות האף (CT-SCAN), כדי לקבוע במדויק את חומרת הבעיה ואת מיקומה בתוך הסבך האנטומי של האף והסינוסים.
סינוסיטיס מהווה מטרד לאלה הסובלים ממנה והיא משפיעה באופן ניכר על איכות החיים 
איך ניתן לטפל?

הטיפול הראשוני במחלות אלרגיות באף הוא בדרך-כלל תרופתי. הטיפול התרופתי כולל תכשירים אנטי-היסטמינים, תכשירים מוקוליטים הממסים את ההפרשה הצמיגית, ותרסיסי אף על בסיס סטרואידים. למטופלים שאינם מגיבים לטיפול התרופתי, מוצע טיפול ניתוחי שמתבצע בעזרת אותו מכשור אופטי המשמש לאבחון הבעיה.הניתוח האנדוסקופי לטיפול בסינוסיטיס

הניתוח עצמו מתבצע בהרדמה כללית, כאשר בעזרת הסיב האופטי,נ יתן להגיע ולראות לתוך פתחי הסינוסים ולסלק את מקור הבעיה, לרבות דלקת של פתחי הסינוס, פוליפ, או ממצא אחר הגורם להפרעות בניקוז הסינוס עצמו. הניתוח נמשך כשעה עד שעה וחצי, מותנה בכמות הממצאים שהתגלו בעת ביצוע הפעולה.מהם הסיבוכים האפשריים במסגרת הניתוח?

הסיבוך השכיח ביותר הוא דימום קל, סיבוך זה אינו מצריך התערבות מיוחדת,פרט לשטיפות אף. קיימת אפשרות נדירה,להיווצרות הידבקויות בתוך אזור הניתוח, דבר שניתן  לתיקון בעזרת טיפוליים מקומיים, על ידי צריבת ההדבקות.אילו מטופלים מתאימים לביצוע הניתוח? 

  •  מטופלים המוגדרים כסובלים מדלקת כרונית במערות האף המלווה בתופעות, כמו כאבי ראש, הפרשות וחסימות אף, מסיבות אלרגיות או אחרות.
  • חולים הסובלים מדלקת סינוסים חריפה על רקע אלרגי, המלווה בסיבוך באזור ארובת העין אשר מצריך ניקוז מידי, אותו ניתן לבצע דרך האף ולא בגישה חיצונית כמו בעבר.
  • גישה ניתוחית זו מומלצת גם לילדים הסובלים מסינוסיטיס כרונית שאינה מגיבה לטיפול שמרני ממושך.


 מהם יתרונות הניתוח האנדוסקופי?

לאחר אבחנה מדויקת של הבעיה, שיטה זו מאפשרת גישה ישירה לפתחי הסינוסים והסינוסים עצמם, לצורך הסרת המכשולים, ניקוז ההפרשות ואוורור הסינוסים. היא מלווה בתקופת אשפוז קצרה ובהחלמה מהירה.  הכתבה בשיתוף עם ד"ר אלימלך דויטש רופא מומחה באף אוזן גרון, מטפל במחלות של האף והסינוסים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אלימלך דויטש השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, אף וסינוסים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צינון לא פוסק הודיה 01/12/2019 22:57
  • שלום וברכה! אני ובעלי עברנו לדירה חדשה לפני כמה חודשים, ומאז אנחנו כמעט כל הזמן מצוננים, גם בימים חמים ככה שלא נראה לנו שזה קשור לקור.. נשמח לעזרה אם ידוע ממה זה יכול לקרות ומה הטיפול?

  • + הוסף תגובה
היסטפד הענק הירוק 29/11/2019 19:41
  • שלום אני סובל בלילות ובבוקר מאלרגיה , רגיש לאבק ולהתקררויות. לוקח היסטפד ומרגיש הקלה. רוקחת אמרה לי לא לקחת באופן קבוע. האם יש בעיה עם זה? אני בן 40, בריא באופן כללי

  • + הוסף תגובה
גודש באף משה 25/11/2019 10:39
  • אני סובל כבר שבועיים מגודש באף. האם זה נכון ששתיית קפה נמס מאטת את קצב ההחלמה מהגודש באף?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!