ניתוח אנדוסקופי לטיפול בתופעות אלרגיות באף ובסינוסים

סינוסיטיס כרונית היא תופעה הכוללת חסימה באזור הסינוסים המובילה להצטברות הפרשות, לחסימה של פתחי הסינוסים ומעברי האף. חסימה זו עלולה לגרום לכאבי ראש, להפרשות מתמשכות מהאף ולקשיי נשימה. הניתוח האנדוסקופי, מטפל ביעילות בבעיית החסימה ומסייע בהשבת איכות החיים למטופלים: כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסותחלק מהתופעות המאפיינות מצב אלרגי, באות לידי ביטוי באזור האף והסינוסים בצורה של חסימה אפית ,נזלת מימית עד סמיכה, כאבי ראש, או איבוד של חוש הריח. תסמינים אלה הם חלק מתופעה הנקראת סינוסיטיס, או דלקת מערות האף. 


סינוסיטיס, מהווה מטרד קשה לאדם הסובל ממנה והיא מעיבה על התפקוד היום-יומי. היא גורמת לכאבי ראש, לחוסר ריכוז, להפרשות מתמשכות מהאף ולקשיי נשימה. מהם הסינוסים?

הסינוסים, הם חללים אויר זעירים הנמצאים בגולגולת, סביב חלל האף. הם מצופים בקרום דק (הקרום הריסני) המכיל בלוטות המפרישות ריר. הקרום הריסני, מפנה באופן תמידי את הריר שנוצר מפתחי הסינוסים, לכיוון מעברי האף. במצבים בהם נוצרת חסימה בפתחים אלו ,ההפרשה מתחילה להצטבר בתוך הסינוסים ונגרמת הפרעה לחמצון המערכת. כתוצאה מכך, ההפרשה הופכת למוגלתית, גורמת ללחץ על דפנות הסינוסים ולכאב.


חסימה קטנה באזור הפתחים גורמת לתופעות חמורות בתוך הסינוסים עצמם. התמשכות ההפרשה המוגלתית, עלולה לחסום לחלוטין את פעילות הבלוטות הנמצאות ברירית של האף והסינוסים ולגרום לגודש והתעבות ניכרת של אותן ריריות,עד כדי חסימה מוחלטת של פתחי הסינוסים ומעברי האף. ההנחה היא שהבלוטות שנחסמו גורמות בסופו של דבר להיווצרות פוליפים, בעיקר באותם אזורים צרים של פתחי הסינוסים.כיצד ניתן לאבחן סינוסיטיס?

במסגרת האבחון של החולה האלרגי, הסובל מהפרשות ממושכות מהאף המלוות בכאבי ראש, משתמשים במכשיר הנקרא אנדוסקופ ומכיל סיב אופטי גמיש או קשיח. האנדוסקופ הוא מעין טלסקופ בעל מערכת עדשות אופטיות המחובר למקור אור ולמצלמת וידאו. בעזרתו ניתן להתבונן במבנה האף ובפתחי הסינוסים בראיה ישירה.


במקביל מבוצעת בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת של מערות האף (CT-SCAN), כדי לקבוע במדויק את חומרת הבעיה ואת מיקומה בתוך הסבך האנטומי של האף והסינוסים.
סינוסיטיס מהווה מטרד לאלה הסובלים ממנה והיא משפיעה באופן ניכר על איכות החיים 
איך ניתן לטפל?

הטיפול הראשוני במחלות אלרגיות באף הוא בדרך-כלל תרופתי. הטיפול התרופתי כולל תכשירים אנטי-היסטמינים, תכשירים מוקוליטים הממסים את ההפרשה הצמיגית, ותרסיסי אף על בסיס סטרואידים. למטופלים שאינם מגיבים לטיפול התרופתי, מוצע טיפול ניתוחי שמתבצע בעזרת אותו מכשור אופטי המשמש לאבחון הבעיה.הניתוח האנדוסקופי לטיפול בסינוסיטיס

הניתוח עצמו מתבצע בהרדמה כללית, כאשר בעזרת הסיב האופטי,נ יתן להגיע ולראות לתוך פתחי הסינוסים ולסלק את מקור הבעיה, לרבות דלקת של פתחי הסינוס, פוליפ, או ממצא אחר הגורם להפרעות בניקוז הסינוס עצמו. הניתוח נמשך כשעה עד שעה וחצי, מותנה בכמות הממצאים שהתגלו בעת ביצוע הפעולה.מהם הסיבוכים האפשריים במסגרת הניתוח?

הסיבוך השכיח ביותר הוא דימום קל, סיבוך זה אינו מצריך התערבות מיוחדת,פרט לשטיפות אף. קיימת אפשרות נדירה,להיווצרות הידבקויות בתוך אזור הניתוח, דבר שניתן  לתיקון בעזרת טיפוליים מקומיים, על ידי צריבת ההדבקות.אילו מטופלים מתאימים לביצוע הניתוח? 

 •  מטופלים המוגדרים כסובלים מדלקת כרונית במערות האף המלווה בתופעות, כמו כאבי ראש, הפרשות וחסימות אף, מסיבות אלרגיות או אחרות.
 • חולים הסובלים מדלקת סינוסים חריפה על רקע אלרגי, המלווה בסיבוך באזור ארובת העין אשר מצריך ניקוז מידי, אותו ניתן לבצע דרך האף ולא בגישה חיצונית כמו בעבר.
 • גישה ניתוחית זו מומלצת גם לילדים הסובלים מסינוסיטיס כרונית שאינה מגיבה לטיפול שמרני ממושך.


 מהם יתרונות הניתוח האנדוסקופי?

לאחר אבחנה מדויקת של הבעיה, שיטה זו מאפשרת גישה ישירה לפתחי הסינוסים והסינוסים עצמם, לצורך הסרת המכשולים, ניקוז ההפרשות ואוורור הסינוסים. היא מלווה בתקופת אשפוז קצרה ובהחלמה מהירה.  הכתבה בשיתוף עם ד"ר אלימלך דויטש רופא מומחה באף אוזן גרון, מטפל במחלות של האף והסינוסים. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אלימלך דויטש השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת סטרובוסקופיה אורי 25/05/2020 13:42
 • שלום ד"ר, קבעתי תור אצלך לשבוע הבא, יש לי כאב כרוני בגרון וצרידות כרונית, אשר מתחזקת ונחלשת לסרוגין, אני מוגדר GERD , ושוקל לעבור ניתוח תיקון רפלוקס, ובשל כך אני רוצה לעבור בדיקות א.א.ג ע"י מומחה כחוות דעת שנייה ע"מ לשלול כל בעיה שקשורה במיתרים ואכן הצרידות נובעת מריפלוקס, האם אצלך במרפאה בתל אביב אתה מבצע בדיקת סטרובוסקופיה, אשר הינה בדיקה יותר מדוייקת (ממה שהבנתי), נא התייחסותך לעניין

 • + הוסף תגובה
בדיקת סטורב ד"ר יקי כהן 25/05/2020 13:45
 • אורי שלום, אין צורך בבדיקת סטרוב , בדיקה זו נועדה למדידת גל הרטט של המיתר במקרה של ריפלוקס היא מיותרת. אתה מוזמן לבוא למרפאה ואבדוק אותך בעזרת סיב רך או קשיח לפי מה שנראה בשטח.

 • + הוסף תגובה
בדיקת סטרוב אורי 27/05/2020 12:48
 • תודה על המענה, הייתי כן מעוניין בבדיקת סטרוב מכוון שבבדיקות הקודמות שעשיתי בסיב אופטי הרופא הבחין בציטה, ובבדיקה אחרונה ממש לפני כמה ימים בסיב אופטי לא הובחן שום ממצא על המיתרים, לכן הייתי רוצה בדיקה סטרוב, האם לדעתך בדיקה זו יכולה להבחין בשאריות של ציטה במידה והתפוצצה? נא תגובתך

 • + הוסף תגובה
שאלה ד"ר יקי כהן 27/05/2020 13:10
קלינאי תקשורת לאחר ניתוח רונית 24/05/2020 15:19
 • הי, האם יש לך המלצה לקלינאי/ת תקשורת תותח על חלל בתחום , חשוב שיהיה בעל נסיון בעבודה עם מבוגרים? אני לאחר DL שני, ונערכת ל"מלחמה" על החזרת הקול שלי, מחפשת את הרמטכ"ל הנכון :-)... עברתי אצל כל מיני קלינאים ואני באמת רוצה לדייק ולהגיע לטוב ביותר. תודה

 • + הוסף תגובה
קלינאי תקשורת לאחר ניתוח ד"ר יקי כהן 25/05/2020 08:20
 • בתחום הקול יש את ד"ר יעל מנור ואריק זמיר . יעל מנור ניתן לקבוע בטלפון053-2762577 אריק זמיר 050-8539818

 • + הוסף תגובה
בדיקת f.o סיב אופטי עקב צרידות מתמשכת אורי 18/05/2020 08:36
 • שלום ד"ר , יש לי בדיקת סיב אופטי לגרון בעוד כמה ימים, קבעתי תור בבית חולים מסויים בבוקר בשעה 10.00 לרופא א.א.ג לבדיקת סיב אופטי, וכמו כן ולפי המלצת רופא המשפחה קבעתי תור לרופא מומחה במיתרי הקול, והבדקיה נקבעה באותו יום בשעה 17.00, שאלתי היא, האם ניתן לבצע 2 בדיקות סיב אופטי למיתרים באותו יום? האם קיים סיכון כלשהוא בבדיקות הללו אם מבוצעות ביום אחד?

 • + הוסף תגובה
בדיקת סיב אופטי ד"ר יקי כהן 18/05/2020 08:45
 • אורי שלום, אם קבעת בבית חולים בדיקה אצל א.א.ג אשר יעשה לך גם בדיקה עם סיב אופטי אין צורך ללכת לעוד רופא לאותה בחדקה אלא אם מי שבדק אותך בבית החולים הוא לא מומחה למיתרי הקול. מה שקשה לי להאמין. אני מניח שקבעת למרפאות חוץ ולכן מי שיבודק אותך הוא רופא לרנגולוג כלומר מומחה למיתרי הקול.

 • + הוסף תגובה
בדיקת סיב אופטי אורי 19/05/2020 13:11
 • תודה רבה על המענה, אכן קבעתי תור לבית חולים למרפאות חוץ, אבל הייתי מעוניין לקבל עוד חוות דעת , כי בבדיקות קודמות רשמו לי בסיכום הבדיקה שמצאו ציסטה, ובבדיקות לאחר מכן הענין לא הוזכר בכלל ולא דובר על בצקת, לכן הייתי מעוניין לפנות לבדיקה למומחה נוסף עם שם טוב, יש לי בעיית צרידות שלא חולפת מזה 3 שנים ובחודשיים האחרונים הבעיה מחמירה מאוד.

 • + הוסף תגובה
בדיקת סיב אופטי ד"ר יקי כהן 20/05/2020 09:17
 • יתכן ורזולוציית הבדיקה לא הייתה זהה בבדיקות, האם אותו רופא בדק אותך? . אני הייתי ממליץ לך לפנות כרגע רק למומחה למיתרי הקול ולחסוך לעצמך את האי נעימות מכיוון ולמי שלא תבחר ללכת אם הוא באמת מומחה של מיתרי הקול יהיה את הציוד והידע לאבחן. אתה יותר ממוזמן להגיע אלי למרפאה בתל אביב אבל יש עוד מומחים למיתרי הקול שניתן לפנות אליהם

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!