ילדכם סובל מהרטבת לילה? כל הסיבות – והפתרונות לתופעה

20% מהילדים בגיל חמש סובלים מהרטבת לילה. באופן מפתיע הסיבה לתופעה לרוב פיזיולוגית. אי טיפול בבעיה הנפוצה עלול לפגום בתחושת הדימוי העצמי של הילד, ואף להביא לבידוד חברתי. אילו גורמים עשויים להוות מקור לתופעה ומהן דרכי הטיפול בה? מומחה עם כל התשובות
כתבה פרסומית כתבת חסות20% מהילדים בגיל חמש סובלים מהרטבת לילה המוגדרת כאובדן שתן בלתי רצוני בשינה, במהלך שני לילות או יותר בשבוע. הרטבת לילה נעוצה בגורמים רבים, הן פיזיולוגיים, והן פסיכולוגיים. למרות שהתופעה עשויה לחלוף מאליה עם הזמן, הטיפול בה חשוב כדיי למנוע פגיעה בדימוי העצמי ובתחושת הביטחון של הילד. מהם הגורמים להרטבת לילה וכיצד ניתן לטפל? מומחה עם כל התשובות.מהם הגורמים להרטבת לילה?

ברוב המקרים המקור להרטבת הלילה הוא פיזיולוגי, ורק בקרב מיעוט מהילדים מקור התופעה יהיה נפשי. הגורם הגנטי מהווה חלק מרכזי בסיבות להרטבת לילה, ובמקרים בהם שני ההורים סבלו מהבעיה, קיים סיכוי של כ- 70% שגם ילדיהם יחוו אובדן שתן בלתי רצוני. קיימות שלוש סיבות פיזיולוגיות עיקריות המובילות לתופעה:


 

1. מחסור בהורמון ADH

אחד מתפקידיהן של הכליות הוא סינון וניקוי הדם מרעלים שונים וריכוז הפסולת הנוצרת כתוצאה מהתהליך (יצירת שתן). במהלך השינה מופרש הורמון ADH מבלוטת יותרת המוח, הגורם לכך שפעילות זו של הכליות תואט, והן יפרישו פחות שתן. בקרב ילדים הסובלים מהרטבת לילה, הורמון זה אינו מופרש בכמות מספקת ועל כן הכליות ממשיכות לייצר שתן בכמות גדולה ומתרחשת הרטבה במהלך שנת הלילה. הרטבת לילה הנובעת מייצור מוגבר של שתן במהלך השינה תתאפיין לרוב באובדן שתן לא רצוני לקראת היקיצה. 
המקור להרטבת לילה יהיה לרוב פיזי ובמיעוט המקרים הגורם להפרעה יהיה נפשי
2. ליקוי במנגנון היקיצה

במצבים בהם קיים ליקוי במנגנון היקיצה, הילד ישן שינה עמוקה מאוד, ועל כן אינו מתעורר כאשר שלפוחית השתן מלאה, וכתוצאה מכך הוא מרטיב במיטה.3. ליקויים בתפקודה של שלפוחית השתן

שריר השוער, המצוי בחלקה התחתון של השלפוחית, אמון על הפרשת השתן אל מחוץ לגוף. במצבים בהם קיימת בעיה בוויסות שריר השוער, יפגע תפקוד שלפוחית השתן ותתרחש הרטבת לילה. במקרים אלה, אובדן השתן יתרחש מוקדם, בסמוך לשעת ההירדמות. בנוסף, במשך היום לילד יהיה קשה "להתאפק" והוא צפוי לרוץ לשירותים פעמים רבות. 


חשוב לציין כי בקרב חלק מהילדים הסובלים מהרטבת לילה, המקור לבעיה משלב מספר גורמים. כמו כן, במסגרת האבחון, ישלול רופא הילדים בעיות, כמו זיהום בדרכי השתן, סוכרת נעורים, מומים שונים בדרכי השתן, מחלות כליה ועוד, שעלולות גם הן להוביל להרטבת לילה. מהן ההשלכות במצבים  של אי טיפול בהרטבת לילה?

כאמור, הרטבת לילה שאינה מטופלת עשויה להוביל לפגיעה ניכרת בדימוי העצמי ולהוביל לביטחון עצמי נמוך. במקרים מסוימים הילד עשוי להימנע ממפגשים חברתיים, טיולים שנתיים במסגרת בית הספר או לינה אצל חברים מחשש שתתגלה בעיית ההרטבה ובשל כך הוא עשוי לחוות בידוד חברתי. כמו כן, הרטבת הלילה עלולה להוביל לקונפליקטים בין ההורים לילד הסובל מהתופעה. כיצד ניתן לטפל בהרטבת לילה?

במקרים בהם הילד סובל מהרטבת לילה מומלץ לפנות לרופא ילדים שהתמחה בנושא לצורך אבחון המקור לבעיה ובהתאם לכך גם תכנון של אסטרטגיית טיפול מתאימה לצורך קבלת תוצאות מיטביות. הטיפול בהרטבת הלילה יקבע בהתאם לגורם לה וברוב המקרים ישלב מספר אסטרטגיות טיפול, לרבות טיפול תרופתי וטיפול התנהגותי. הכתבה בשיתוף עם ד"ר גלעד חבצלת מומחה לרפואת ילדים, מורשה משרד הבריאות לאבחון וטיפול בהפרעת קשב וריכוז בילדים ומבוגרים, מומחה לטיפול בהרטבת לילה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר גלעד חבצלת השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים הרטבת לילה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיטול בגיל 22 חוי 19/03/2020 17:06
 • אני בחורה חסידית עד גיל 16 לא אמרו לי שיש מוסג של תחבושת מתי שקיבלתי מחזור אמרו לי לא נורא וסמו לי טיטול היום אני כבר לא מישתמשת קבוע אבל לפעימים שליפני מחזור אני קמה רטובה אם יש לי טיטול בבית אנ סמה אם לא אני בבעיה האם יש קשר לעבר להרגל דרך אגב טיטול בימי מחזור זה אחד הדברים הנוחים לא מלכלכך בכלל

 • + הוסף תגובה
הרגל של טיטולים ד"ר גלעד חבצלת 20/03/2020 12:47
 • שלום לך! נראה לי שההרגל הזה לשים טיול בכל מקרה פטר אותך מלנסות להיגמל מהרטבת לילה. מציע לך להפסיק לשים טיטול לפני השינה. להקפיד על מתן שתן פעמיים בהפרש 10 דקות לפני השינה. לשתות פחות בערב ולא לשתות משקאות משתנים מחמש בערב כמו מיצים ממותקים קפה תה ושוקו.

 • + הוסף תגובה
שואלת השאלה חוי 22/03/2020 09:36
 • זה לא בשליטה זה בידיעה פשוטה אם לא סמתי אני קמה רטובה וגם הטיטול רטוב זה יותר מפעם 1 בלילה כמות גדולה מאוד

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר גלעד חבצלת 24/03/2020 18:38
 • שלום! לדעתי את צריכה להגיע למרפאה להרטבת לילה . האם היית מרטיבה בלילה מאז שהיית ילדה קטנה?

 • + הוסף תגובה
חוי חוי 26/03/2020 10:22
 • לא רק בגלל שהיה טיטול אמרו לי תעשי לא להוריד. ולשים כל פעם זה היה בהתחלה בשליטה טבל אחרי שנים ברגע שאני שמה טיטול זה כבר לא בשליטה שלי

 • + הוסף תגובה
הרטבה פסיכולוגית ד"ר גלעד חבצלת 28/03/2020 13:01
 • שלום! נראה שההרטבה אצלך נובעת מחינוך מוזר. אני חושב שאת צריכה לגשת לפסיכולוג

 • + הוסף תגובה
רפאל בלומנפלד רפאל בלומנפלד 29/03/2020 04:11
טיטול בגיל 22 חיים 29/03/2020 13:49
 • חוי אם אפשר לחזור לטלפון הזה 0539261936 חוויתי את אותה בעיה ואני גם לובש חיתול

 • + הוסף תגובה
שאלה לחיים חוי 30/03/2020 12:20
רפאל בלומנפלד רפאל בלומנפלד 29/03/2020 04:14
הרטבת לילה שון 23/03/2020 03:47
 • אני בן 12 ואני עדין מרטיב במיטה ואני לא מדבר על זה עם ההורים ואמא שלי אמרה לי שאני ישים חיטול אבל אני מפחד שאחותי תצחק ואני לא מסוגל להגיד להם כן על זה למורות שאני באמת כן מאדיף ואני לא מסוכל עם זה יותר לא ללכת לישון אצל חברים לפחד להירדם בטיול שנתי ואני רוצה טיפול אבל אני לא מסוגל לדבר על זה עם ההורים שלי

 • + הוסף תגובה
מתבייש לדבר עם הוריו על הרטבת לילה ד"ר גלעד חבצלת 24/03/2020 18:42
 • הרטבת לילה ניתנת לטיפול . אתה לא היחידי בעולם שמרטיב בלילה בגיל 12. אימך כבר יודעת שאתה מרטיב בלילה. כשאחותך לא תהיה בסביבה תגיד לאימא שאתה רוצה שתיקח אותך לטיפול בתופעה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!