דלג לתוכן
המומחים של Infomed מסבירים:

הדרכה הורית הנה שיטה שמטרתה לסייע להורים להתמודד עם קשיים של ילדיהם, כדוגמת הפרעות התנהגות, הפרעות תקשורת, דיכאון, חרדה, בעיות גיל ההתבגרות, הפרעות קשב וריכוז ועוד. הדרכה הורית פעמים רבות מתבצעת במקביל לטיפול בילד, כאשר ישנם מקרים שבהם הדרכה הורית מהווה אמצעי הטיפול המרכזי.

הדרכה הורית – מהלך הטיפול

לאורך שנות התפתחותם של ילדים באופן טבעי הן הילד והן ההורים יתקלו בקשיים. אלה יכולים לצוץ סביב קושי מסוים של הילד או סביב רצון של ההורה לקבל כלים נוספים בהתמודדות עמו. הדרכה הורית שואפת להקנות כלים אשר יעזרו להורים לשפר את התקשורת שלהם עם ילדם. לרוב, הדרכה הורית משלבת שני היבטים. ההיבט הראשון קשור ללימוד ההורים מיומנויות הנוגעות לאופני התמודדות עם ילדם. לדוגמא, כאשר מדובר בילד הסובל מבעיות התנהגות ההורים לומדים כיצד לעודד התנהגויות חיוביות ולהפחית התנהגויות שליליות, וכיצד להציב גבולות באופן שיהיה אסרטיבי ואמפתי בו זמנית. ההיבט השני קשור ללימוד ההורים מידע אודות הקושי של ילדם ואודות האופן שבו הוא חווה את העולם. למשל, כאשר מדובר בילד הלוקה ב-ADHD, המטפל מעביר להורים מידע אודות ההפרעה ומסייע להם להעמיק את הבנתם את פשר התגובות של הילד. לדוגמא, להבין כי השכחנות שלעיתים מאפיינת את הילדים הללו איננה ביטוי של התרסה או של חוסר אחריות, אלא של קשיי ארגון.

הדרכה הורית – מסגרת הטיפול

הדרכה הורית ניתנת ע"י פסיכולוגים ואנשי מקצוע אחרים בתחום הטיפולי אשר עברו הכשרה רלוונטית. ישנן וריאציות שונות להדרכה הורית המתאימות לילדים במגוון גילאים, כמו הדרכה הורית להתמודדות עם ילדים קטנים או הדרכת הורים למתבגרים. באופן אידיאלי, הדרכה הורית כוללת את שני ההורים בנוסף למטפל. במידה והדבר לא מתאפשר, הטיפול מתבצע מול הורה אחד. פעמים רבות גם הילד נמצא בטיפול במסגרת פסיכותרפיה לילדים. עם זאת, כאשר דבר זה לא מתאפשר, למשל בשל גילו הצעיר של הילד או עקב חוסר רצונו בטיפול, התהליך מתבסס באופן בלעדי על הדרכה הורית. הדרכה הורית מתמקדת תחילה בניסוח מטרות המתייחסות לקושי של הילד או לקושי של ההורים בהתמודדות עמו. בשלב הבא מוגדר התהליך שנועד לקדם את המטרות. במהלך הטיפול ההורים רוכשים מיומנויות וכלים אותם הם בודקים בשטח, מול הילד. לאורך ההתנסויות מדווחים ההורים בהדרכה על האינטראקציה שחוו ומנתחים אותה יחד עם המטפל, במטרה להסיק מסקנות להמשך.

  רופאים בתחום

  יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
  ד"ר אלברט סמנדרוב מומחה ברפואת נשים, מיילדות , מומחה במחלות צוואר הרחם
  קראו עליי עוד
  אנדוקרינולוגיה ילדים
  ד"ר אניטה שכטר דוידוב רופאה בכירה במרפאה אנדוקרינולוגית ילדים, בי״ח דנה-דואק, המרכז הרפואי ת״א.
  קראו עליי עוד
  כירורגיה פלסטית
  ד"ר גיל נרדיני מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית, רופא בכיר במחלקת פלסטיקה תל השומר שיבא
  קראו עליי עוד

  מאמרים בנושא הדרכה הורית

  הנקה או שאיבה? היתרונות – והחסרונות שיעזרו לך להחליט
  הנקה או שאיבה? היתרונות – והחסרונות שיעזרו לך להחליט
  מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 30/07/2019
  • כתבת אודיו

  האם הרכב החלב הניתן בהנקה ובשאיבה זהה, כיצד משפיעה ההנקה על החיבור הרגשי עם הרך הנולד והאם מתן חלב שאוב עשוי לתרום ... לכתבה המלאה

  התפוח לא נופל רחוק מהעץ : האם נדיבות היא תכונה נרכשת?
  התפוח לא נופל רחוק מהעץ : האם נדיבות היא תכונה נרכשת?
  מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 17/12/2020

  אופיים של הילדים שלנו מושפע ממגוון גורמים, כמו ההתנהגות של קבוצת השווים, השקפותיהם של בני המשפחה הקרובים וכן גם מאפ... לכתבה המלאה

  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו