שבץ מוחי: אלה התסמינים שחשוב להכיר

מה גורם לשבץ מוחי, אילו תסמינים יהוו אותות אזהרה, מה חשוב לעשות כאשר מופיעים הסימנים וכיצד ניתן לטפל? התשובות בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסות


שבץ מוחי  הוא מצב חירום רפואי שבמהלכו נפגעת אספקת הדם לרקמת המוח. ללא טיפול מהיר, עלול השבץ לגרום לנזקים נוירולוגיים שונים, לעיתים אף בלתי הפיכים, כמו הפרעה בדיבור או שיתוק של הגפיים – עד כדי מוות. שבץ מוחי הוא גורם התמותה השלישי הנפוץ ביותר בעולם המערבי, אחרי סרטן ומחלות לב.


רופא בוחן צילום MRI של חולה שעבר שבץ
קרדיט: shutterstock, sfam_photo


קיימים שני גורמים לאירוע מוחי:

1. שבץ מוחי איסכימי
כ-85% ממקרי השבץ המוחי הם מסוג שבץ איסכימי, אשר נגרם כתוצאה מחסימת כלי הדם במוח בשל קריש דם. הקריש יכול להתפתח בעורק המוחי עצמו, או בשל תסחיף של קריש דם ממקום אחר בגוף, לרוב הלב. הסיבה הלבבית השכיחה ביותר לשבץ היא פרפור עליות. ללא טיפול, חולים אשר לוקים בפרפור עליות מצויים בסיכון גבוה ללקות בשבץ, פי חמש יותר בהשוואה לסיכוי ללקות באירוע מוחי בקרב האוכלוסייה הכללית. 


2. שבץ המורגי 
במצב זה הירידה באספקת הדם למוח נגרמת בשל קרע בכלי דם מוחי, אשר מוביל להצטברות דם ברקמת המוח ולהתפתחות סימנים נוירולוגיים שונים המעידים על שבץ. שבץ עלול להיגרם ממגוון גורמים, נשלטים ובלתי נשלטים:

גורמים נשלטים

1. יתר לחץ דם, שנחשב לגורם הסיכון העיקרי לשבץ מוחי

2. סוכרת

3. יתר שומנים בדם

4. עישון

5. השמנת יתר

6. אורח חיים יושבני ומחסור בפעילות גופנית

7. סטרס ולחץ נפשי

גורמים בלתי נשלטים

1. גיל - הסיכוי לשבץ עולה עם ההתבגרות

2. גנטיקה – קיום של גורמים תורשתיים שונים, כמו היסטוריה משפחתית של מחלות כלי דם או מחלות לב

איך ניתן לזהות שבץ מוחי, אילו תסמינים יעוררו חשד?

סימני השבץ מופיעים לרוב בצורה חדה וכוללים חולשה פתאומית ביד, ברגל או בשניהם יחד. החולשה תופיע לרוב באופן חד צדדי. בנוסף, עלול להופיע גם קושי בדיבור, לרבות קושי בהגיית מילים, גמגום, שכחת מילים ועוד. במקרים מסוימים ניתן יהיה להבחין בהתעקמות של זווית הפה. תסמינים נוספים שיכולים להעיד על שבץ הם כפל ראייה פתאומי, סחרחורת וחוסר שיווי משקל, נימול בפלג הגוף העליון או התחתון, ואבדן הכרה פתאומי. כאמור, המשותף לכל התסמינים האופייניים לאירוע מוחי הוא הופעתם בצורה חדה ולא הדרגתית. 


אם הופיעו התסמינים כיצד יש לפעול?

עם הופעת התסמינים חשוב להתפנות באופן מידי לבית החולים באמצעות אמבולנס. על פי רישומי משרד הבריאות, 40% ממקרי השבץ מגיעים לבית החולים באמצעות רכב פרטי, דבר שעלול לסכן את החולה. חלון הזמן לטיפול בשבץ הוא קריטי: למעשה, בכל דקה בה החולה לא מקבל טיפול מתים כשני מיליון תאי מוח. על כן, במצבים בהם הופיעו תופעות חדות שעלולות להעיד על אירוע מוחי חשוב לספק את הטיפול הרפואי המהיר ביותר. פינוי באמצעות אמבולנס לחדר המיון יאפשר טיפול מידי ועל כן הוא חשוב במיוחד. 

איך מאבחנים שבץ מוחי?

עם ההגעה לבית החולים, צוות השבץ המוחי מחכה לחולה בחדר המיון לשם ביצוע של בדיקה קלינית והתרשמות מסימני הפגיעה הנוירולוגית של המטופל. לאחר מכן מתבצעת הדמיה מוחית מהירה באמצעות בדיקת  CTראש. מטרתה של בדיקת ההדמיה היא לאבחן מהו המקור לשבץ, לאתר את מיקום החסימה או אזור הדימום במוח ובהתאם לכך לתכנן את אסטרטגיית הטיפול. 


טיפול בשבץ איסכמי
ישנם שני אמצעי טיפול דחופים בשבץ:

טיפול ממיס קרישים
Tissue Plasminogen Activator) TPA ) היא תרופה המשמשת לטיפול באירוע מוחי באמצעות המסה של קרישי הדם באופן מידי. התרופה ניתנת באמצעות עירוי תוך ורידי, תוך ניטור של לחץ הדם באופן הדוק. לאחר הטיפול המטופל מאושפז לשם מעקב אחר הסימנים הנוירולוגיים והערכה נוספת של הפגיעה המוחית. 

מידת הצלחת הטיפול תלויה במועד בו הוא ניתן מרגע התחלת התסמינים וכן גם בחומרת החסימה. החלון הטיפולי היעיל ביותר הוא עד ארבע וחצי שעות מרגע הופעת התסמינים. ככל שהחולה מקבל את הטיפול תוך זמן קצר יותר, אחוזי ההחלמה גבוהים יותר. אם טיפול זה ניתן מעבר לחלון הזמנים הטיפולי הסיכון לדימומים הולך ועולה. 

צנתור מוח 
צנתור מוחי ניתן לביצוע בקרב תת אוכלוסייה של מטופלים הסובלים מחסימה אשר ניתנת לפתיחה באמצעות צנתור (לרוב חסימות גדולות יותר). החלון הטיפולי לביצוע הצנתור הוא עד ל-24 שעות מרגע הופעת התסמינים הנוירולוגיים. הזמן האפשרי לטיפול בצנתור הרוחב בשנת 2018, עד אז עמד על שמונה שעות מתחילת הופעת התסמינים. ההחלטה על הרחבת חלון הזמנים הטיפולי נתמכה בשני מחקרים גדולים שהראו תועלת רבה בחולים שטופלו באמצעות צנתור מוחי כיממה לאחר הופעת התסמינים. עם זאת, גם בנוגע לטיפול זה יש לציין כי ביצוע הצנתור זמן קצר לאחר הופעת התסמינים מעלה משמעותית את סיכויי ההחלמה. 


כיצד מתבצע צנתור מוחי?

במהלך הפעולה מחדיר הרופא המנתח צנתר דרך עורק המפשעה, אל אבי העורקים ועורקי הצוואר ומשם אל המוח לשם שליפה של קריש הדם. חשוב לציין כי צנתור מוחי אינו מתבצע בכל המרכזים הרפואיים בישראל.


טיפול בשבץ המורגי
הטיפול בשבץ המורגי תלוי במקור הדימום, בהיקפו ובמיקום כלי הדם הקרוע במוח. במקרים מסוימים יתבצע ניתוח לעצירת הדימום ובאחרים הטיפול יכלול מעקב בלבד. 


מהו מהלך ההתאוששות אחרי שבץ מוחי?

לאחר הטיפול המידי, יתבצע טיפול מניעתי כדי לצמצם את הסיכוי לשבץ שניוני. הטיפול המניעתי כולל ביצוע של בדיקות שונות כדי לאתר את המקור לתסחיף, לרבות בדיקות של עורקי הצוואר, בדיקת אקו לב לשם הדגמת חללי הלב ושלילת תסחיף שמקורו בלב, בדיקות לאבחון פרפור עליות, בדיקות דם ועוד. במידה והמטופל סובל מיתר לחץ דם יינתן טיפול ללחץ דם גבוה, המלצה על הפסקת עישון ונטילת מדללי דם באופן קבוע. 


תהליך השיקום לאחר אירוע מוחי

שיקום מטופלים שלקו בשבץ מוחי יתבצע באמצעות פזיותרפיה אינטנסיבית, ריפוי בעיסוק, הערכה של קלינאית תקשורת והערכת דיאטנית. בחלק מהמקרים יהיה צורך בשיקום בבית חולים שיקומי כדי לקבל טיפול אינטנסיבי יותר. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ניזאר חוראני השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אפילפסיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התאמת כדור יהודית 26/03/2020 16:01
  • בני נוטל DEPALEPT 500 MG ועד היום תמיד הבאתי לו כדורים מהארץ כאשר נסעתי אליו להולנד. כאמור הוא מתגורר בהולנד וחייב למצא תרופה זהה מ אחר ובהולנד אין DEPALEPT אבקש לדעת אם DEPAKINE היא תרופה זהה והוא יכול ליטול אותה ללא חשש מאחר והוא נשאר שם ללא תרופות.

  • + הוסף תגובה
תתייעצי עם נוירולוג יובל 04/06/2020 12:36
  • התשובה לשאלה היא כנראה כן. אבל אני לא רופא ולא מכיר את המקרה. חשוב לקבל איבחון מקצועי

  • + הוסף תגובה
תוצאות של MRI אסף 16/04/2020 20:22
  • שלום רב אני סובל כבר כשנתיים מאנצפליטיס. עברתי מספר בדיקות MRI ואני מטופל בכדורים על מנת למנוע התקפים אפילפטיים. עברתי 4 התקפים בשנתיים האחרונות. רציתי לדעת אם ניתן בבקשה לקבל פירוש מפורט יותר על התוצאות הMRI "מודגמים אותות חריגים האדרתיים בפונס וסביב חדרי המוח הלטרליים וכן מוקדים תת קורטיקליים במיקום דומה לבדיקות קודמות, בולטים יותר בהשוואה לבדיקה הקודמת" "רטנציה ציסטית בסינוס המקסילרי השמאלי . הפרשות בכמות קטנה בתאי המסטואיד" אם אפשרי לקבל הסבר כלשהו על הממצאים תודה רבה

  • + הוסף תגובה
אפילפסיה וליקויי למידה ראשלצי 05/04/2020 21:12
  • בגיל 22 אובחנתי עם אפליפסיה בעקבות מספר התקפים ,מאז קיבלתי טיפול תרופתי ואני מאוזן כבר 18 שנים , במהלך השנים חשתי שיש לי ליקויי למידה ובמהלך לימודי במכללה חשתי שאני קולט לאט יותר את החומר הנלמד לעומת חבריי לספסל הלימודים האם יש קשר בין אפילפסייה לבין ליקויי למידה?

  • + הוסף תגובה
יש קשר סטיסטי. דוד 16/04/2020 00:44
  • בסוגי אפילפסיה מסוימים. למשל ב JME. למי שיש לקוי למידה סיכוי גדול יותר לאפילסיה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!