בקע בצלקת ניתוחית: מהן השיטות החדשות לתיקון הפגם?

מה הסיכוי להתפתחות של בקע בצלקת הניתוחית, אילו שיטות קיימות לביצוע הניתוח לתיקון בקע ואיזו גישה תאפשר גם תיקון של בקעים מורכבים דרך מספר חתכים קטנים? התשובות בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות


בקע הוא פגם במעטפת השרירים או במפשעות, דרכו בולט התוכן אשר נמצא בחלל הבטן. קיימים מספר סוגים של בקעים, הנבדלים אלה מאלה בגורמים שהובילו להתפתחותם: הפגם בדופן הבטן יכול להיות מולד; ראשוני (כלומר מתפתח בשל עלייה בלחץ התוך בטני מסיבות שונות, כמו שיעול כרוני); או שהוא עלול להתפתח כתוצאה מניתוחים והחלמה לא תקינה של הפצע הניתוחי.


מטופל בבדיקה אצל רופא סובל מבקע בצלקת הניתוח

 Chinnapong | Shutterstock


בקעים בצלקת ניתוחית הם מצב שכיח מאוד. למעשה 15-30% מהחולים שעוברים ניתוח בדופן הבטן יסבלו בעתיד מבקע בצלקת הניתוח. ככל שהחתך הניתוחי גדול יותר, כך עולה הסיכוי להתפתחות של פגם בדופן הבטן. ברוב המקרים, בקעים מתפתחים בשנתיים הראשונות לאחר הניתוח. לעתים, יופיעו תסמינים המעידים על הבקע, כמו כאבים באזור הצלקת או בליטה שיכולה להתגבר בזמן שיעול או מאמץ. 

הסכנה המרכזית בסוג זה של בקעים היא קליעה של תוכן הבטן בחלל הבקע. במצבים אלה, לרוב יידרש ניתוח חירום, וקיים סיכוי גבוה לכריתת האיברים שנלכדו. לכן, במרבית המטופלים אשר סובלים מבקע בצלקת ניתוחית המלווה בסימפטומים, מומלץ להתייעץ עם מנתח מומחה בניתוחים מורכבים של דופן הבטן, ואז לבצע את הניתוח לתיקונו בצורה אלקטיבית ולא כניתוח חירום. 


קראו עוד: אתם שואלים - הרופא עונה: 5 השאלות החשובות על ניתוחים בריאטריים

איך ניתן לטפל בבקעים בצלקת הניתוחית?

קיימות מספר גישות לטיפול בבקעים בדופן הבטן, כמו גם לטיפול בבקעים חוזרים בצלקת הניתוח. חשוב לציין כי ככל שהפגם בדופן הבטן גדול יותר, כך נדרשת מיומנות גבוהה יותר מצד הרופא המנתח כדי לתקנו. ההחלטה בנוגע לשיטת תיקון הבקע תלויה לשיקול דעתו של הרופא המנתח, במורכבות הבקע, במחלות הרקע מהן סובל המטופל וכמובן במיומנות הרופא המנתח. 

הגישה הקונבנציונלית 
הגישה המסורתית לתיקון בקעים כוללת ניתוח פתוח. במהלכו מתבצע חתך באזור הבטן דרכו מוחזרת תכולת הבקע אל חלל הבטן. ברוב המקרים ייעשה שימוש ברשת כירורגית כדי לשחזר את הדופן. למרות שמדובר בניתוח ותיק, הוא אינו חף מחסרונות. ראשית, אחוז הסיבוכים גבוה מאוד ויכול להגיע עד ל-30%. שנית, זמן האשפוז וההחלמה לאחר הניתוח ארוכים: לרוב יידרשו כשישה שבועות של מנוחה עד שניתן יהיה להתחיל בפעילות גופנית. גם הכאבים לאחר הניתוח עוצמתיים, זאת בהשוואה לכאבים שיכולים להתפתח לאחר ביצוע הפעולה בגישות אחרות. 

הגישה הלפרוסקופית

ניתוחים לפרוסקופיים מאפשרים תיקון של הבקע דרך מספר חתכים זעירים, ללא צורך בפתיחת הבטן. במהלך הפעולה, מבצע הרופא המנתח מספר חתכים קטנים באזור הבקע דרכם מחדיר הוא מכשור מיוחד לצורך תיקונו. היתרון המרכזי בגישה זו הוא כי הסיכוי לזיהום בפצע הניתוחי נמוך. בנוסף, בהשוואה לגישה הפתוחה ההתאוששות מהירה יותר, כמו גם הזמן עד לחזרה לשגרה.

הגישה הרובוטית
זוהי הגישה החדשנית ביותר לטיפול בבקעים: באמצעות רובוט ניתן לשחזר את דפנות הבטן ולבצע ניתוחים מורכבים וגדולים אותם לא ניתן לבצע בגישה הלפרוסקופית. 

היתרון המרכזי בניתוח הרובוטי הוא כי ניתן לבצע תפירה ושחזור של דופן הבטן דרך מספר חתכים קטנים. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית והוא אינו מוביל לכאבים משמעותיים. החזרה לשגרה תהיה לרוב מהירה יותר, בהשוואה לניתוח הלפרוסקופי ואחוז הזיהומים בפצע הניתוחי נמוך ביותר. בנוסף, הסיכוי לזיהום ולנמק של דופן הבטן נמוך משמעותית באמצעות השימוש ברובוט. 

מהם סיכויי חזרת הבקע לאחר הניתוח הרובוטי? 

הסיכוי לחזרת הבקע נע בין אחוז אחד ל-10%. ככל שהבקע גדול ומורכב יותר , כך הסיכוי לחזרתו גבוה יותר. הכתבה בשיתוף עם ד"ר דוד חזן, מנהל היחידה לכירורגיה רובוטית ולפרוסקופית במרכז הרפואי שיבא, תל השומר. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דוד חזן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים בקע - הרניה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חזרה לפעילות גופנית לאחר ניתוח בקע מפשעתי אוריה 28/05/2020 00:10
  • שלום רב, עברתי ניתוח בקע מפשעתי דו צדדי בשיטה הלפרוסקופית לפני כחמישה שבועות. לפני כן עסקתי בפעילות גופנית אינטנסיבית בחדר כושר עם משקלים בינוניים/כבדים. מבקש לדעת תוך כמה זמן אוכל לחזור לפעילות גופנית בתרגילים במשקל גוף? (עליות מתח, כפיפות בטן בשיפוע /קרש, שכיבות סמיכה) בנוסף האם כבר ניתו לחזור לפעילות במתקנים בחדר כושר המבודדים שרירים כגון לחיצת כזה/כתפיים? משקולות יד קדמית/אחורית בישיבה/שכיבה?(כמובן במשקלים נמוכים) אודה לתשובתך, בכבוד רב, אוריה

  • + הוסף תגובה
יש מנתחים בישראל בשיטת Shouldice הקנדית? שי 27/05/2020 19:08
  • שלום פרופסור דודאי אובחנתי על ידי כירורג ואולטרהסאונד - בקע מפשעתי עם תוכן שומן של עד 1.5 ס"מ ברוחבו. האם תוכל לעזור לי בבקשה לדעת, מי/איפה מנתחים בישראל בשיטת Shouldice הקנדית? { קראתי על תופעות לוואי אפשריות בהתקנת רשת כמו: כליאה של עצב, דלקות, דחייה של הגוף את העצם הזר, ונדידה של הרשת בגוף.. ולכן אני מעדיף לעבור את הניתוח ללא רשת בשיטת שולדייס, כי קראתי שזו השיטה היחידה ללא רשת שהגיעו בה לאחוזי recurrence נמוכים 1-2%. אני מבין שהשיטה גם תלויה מאוד, במנתח. } בברכה שי

  • + הוסף תגובה
ניתוח בקע לולי 25/05/2020 18:19
  • אחיין שלי עבר ניתוח בקע לפני חמישה ימים ונהיה לו בצקת בבטן איך אפשר לטפל בזה מה הדרך המומלצת לטיפול הוא בן שנתיים

  • + הוסף תגובה
בבעיה לאחר ניתוח יש לפנות לרופא המנתח פרופ' משה דודאי 25/05/2020 23:23

הצטרפו לאינדקס הרופאים!