בקע בצלקת ניתוחית: מהן השיטות החדשות לתיקון הפגם?

מה הסיכוי להתפתחות של בקע בצלקת הניתוחית, אילו שיטות קיימות לביצוע הניתוח לתיקון בקע ואיזו גישה תאפשר גם תיקון של בקעים מורכבים דרך מספר חתכים קטנים? התשובות בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות


בקע הוא פגם במעטפת השרירים או במפשעות, דרכו בולט התוכן אשר נמצא בחלל הבטן. קיימים מספר סוגים של בקעים, הנבדלים אלה מאלה בגורמים שהובילו להתפתחותם: הפגם בדופן הבטן יכול להיות מולד; ראשוני (כלומר מתפתח בשל עלייה בלחץ התוך בטני מסיבות שונות, כמו שיעול כרוני); או שהוא עלול להתפתח כתוצאה מניתוחים והחלמה לא תקינה של הפצע הניתוחי.


מטופל בבדיקה אצל רופא סובל מבקע בצלקת הניתוח

 Chinnapong | Shutterstock


בקעים בצלקת ניתוחית הם מצב שכיח מאוד. למעשה 15-30% מהחולים שעוברים ניתוח בדופן הבטן יסבלו בעתיד מבקע בצלקת הניתוח. ככל שהחתך הניתוחי גדול יותר, כך עולה הסיכוי להתפתחות של פגם בדופן הבטן. ברוב המקרים, בקעים מתפתחים בשנתיים הראשונות לאחר הניתוח. לעתים, יופיעו תסמינים המעידים על הבקע, כמו כאבים באזור הצלקת או בליטה שיכולה להתגבר בזמן שיעול או מאמץ. 

הסכנה המרכזית בסוג זה של בקעים היא קליעה של תוכן הבטן בחלל הבקע. במצבים אלה, לרוב יידרש ניתוח חירום, וקיים סיכוי גבוה לכריתת האיברים שנלכדו. לכן, במרבית המטופלים אשר סובלים מבקע בצלקת ניתוחית המלווה בסימפטומים, מומלץ להתייעץ עם מנתח מומחה בניתוחים מורכבים של דופן הבטן, ואז לבצע את הניתוח לתיקונו בצורה אלקטיבית ולא כניתוח חירום. 


קראו עוד: אתם שואלים - הרופא עונה: 5 השאלות החשובות על ניתוחים בריאטריים

איך ניתן לטפל בבקעים בצלקת הניתוחית?

קיימות מספר גישות לטיפול בבקעים בדופן הבטן, כמו גם לטיפול בבקעים חוזרים בצלקת הניתוח. חשוב לציין כי ככל שהפגם בדופן הבטן גדול יותר, כך נדרשת מיומנות גבוהה יותר מצד הרופא המנתח כדי לתקנו. ההחלטה בנוגע לשיטת תיקון הבקע תלויה לשיקול דעתו של הרופא המנתח, במורכבות הבקע, במחלות הרקע מהן סובל המטופל וכמובן במיומנות הרופא המנתח. 

הגישה הקונבנציונלית 
הגישה המסורתית לתיקון בקעים כוללת ניתוח פתוח. במהלכו מתבצע חתך באזור הבטן דרכו מוחזרת תכולת הבקע אל חלל הבטן. ברוב המקרים ייעשה שימוש ברשת כירורגית כדי לשחזר את הדופן. למרות שמדובר בניתוח ותיק, הוא אינו חף מחסרונות. ראשית, אחוז הסיבוכים גבוה מאוד ויכול להגיע עד ל-30%. שנית, זמן האשפוז וההחלמה לאחר הניתוח ארוכים: לרוב יידרשו כשישה שבועות של מנוחה עד שניתן יהיה להתחיל בפעילות גופנית. גם הכאבים לאחר הניתוח עוצמתיים, זאת בהשוואה לכאבים שיכולים להתפתח לאחר ביצוע הפעולה בגישות אחרות. 

הגישה הלפרוסקופית

ניתוחים לפרוסקופיים מאפשרים תיקון של הבקע דרך מספר חתכים זעירים, ללא צורך בפתיחת הבטן. במהלך הפעולה, מבצע הרופא המנתח מספר חתכים קטנים באזור הבקע דרכם מחדיר הוא מכשור מיוחד לצורך תיקונו. היתרון המרכזי בגישה זו הוא כי הסיכוי לזיהום בפצע הניתוחי נמוך. בנוסף, בהשוואה לגישה הפתוחה ההתאוששות מהירה יותר, כמו גם הזמן עד לחזרה לשגרה.

הגישה הרובוטית
זוהי הגישה החדשנית ביותר לטיפול בבקעים: באמצעות רובוט ניתן לשחזר את דפנות הבטן ולבצע ניתוחים מורכבים וגדולים אותם לא ניתן לבצע בגישה הלפרוסקופית. 

היתרון המרכזי בניתוח הרובוטי הוא כי ניתן לבצע תפירה ושחזור של דופן הבטן דרך מספר חתכים קטנים. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית והוא אינו מוביל לכאבים משמעותיים. החזרה לשגרה תהיה לרוב מהירה יותר, בהשוואה לניתוח הלפרוסקופי ואחוז הזיהומים בפצע הניתוחי נמוך ביותר. בנוסף, הסיכוי לזיהום ולנמק של דופן הבטן נמוך משמעותית באמצעות השימוש ברובוט. 

מהם סיכויי חזרת הבקע לאחר הניתוח הרובוטי? 

הסיכוי לחזרת הבקע נע בין אחוז אחד ל-10%. ככל שהבקע גדול ומורכב יותר , כך הסיכוי לחזרתו גבוה יותר. הכתבה בשיתוף עם ד"ר דוד חזן, מנהל היחידה לכירורגיה רובוטית ולפרוסקופית במרכז הרפואי שיבא, תל השומר. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דוד חזן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים בקע - הרניה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הגבלה בפעילות גופנית? תג 18/09/2020 08:02
 • שלום, אובחן אצלי בקע מפשעתי של 4 ס''מ בצד שמאל, ללא כליאה. הופניתי לניתוח לצורך תיקון הבקע. האם עד לניתוח יש הגבלה בפעילות גופנית?

 • + הוסף תגובה
בקע שב US נראה כ 4 ס"מ הוא גדול ויש סיכוי מוגבר יותר לכליאה, רצוי להימנע מפעילות גופנית עד הניתוח פרופ' משה דודאי 20/09/2020 16:19
 • בקע שב US נראה כ 4 ס"מ הוא גדול ויש סיכוי מוגבר יותר לכליאה, רצוי להימנע מפעילות גופנית עד הניתוח

 • + הוסף תגובה
נפיחות בבטן לאחר ניתוח הרנייה רלף 19/09/2020 19:35
 • שלום רב אני בן 68 בריא ב 17/9 עברתי ניתוח דו צדדי לבקע מפסעתי בלפרוסקופיה אין כאב חריג נותן שתן בסדר ןהיתה לי יציאה אחת במירקם וצבע תקינים אבל הבטן נפוחה.האם זה קורה ומה ההסבר לכך.לתשובתך אודה מאוד

 • + הוסף תגובה
לאחר ניתוח לפרוסקופי סביר שיש תפיחות של דופן הטן שהולכת ויורדת עם הזמן פרופ' משה דודאי 20/09/2020 16:16
 • לאחר ניתוח לפרוסקופי סביר שיש תפיחות של דופן הטן שהולכת ויורדת עם הזמן

 • + הוסף תגובה
בקע מפשעתי רועי 20/09/2020 08:17
 • עברתי ניתוח בקע מפשעתי חד צדדי לפני כתשעה חודשים. מאז הניתוח יש כאבים שבאים והולכים באזור הניתוח והאשכים. בימים האחרונים יש החמרה עד לכדי חזרת הכאבים לרמה של לפני הניתוח.האם זה נורמלי?

 • + הוסף תגובה
יש חשד לחזרת הבקע ואתה חייב ברור שכולל בדיקת US והתייעצות אצל כירורג מומחה לבקעים פרופ' משה דודאי 20/09/2020 16:15
 • יש חשד לחזרת הבקע ואתה חייב ברור שכולל בדיקת US והתייעצות אצל כירורג מומחה לבקעים

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!