דלג לתוכן

מכשיר שמיעה - יותר מאיכות חיים !

מכשיר שמיעה - יותר מאיכות חיים !

מאת: מערכת אינפומד
תאריך פרסום: 10/02/2010 תאריך עדכון: 12/05/2021
2 דקות קריאה

רחל רצתה ללכת עם בעלה ישראל להצגה. ישראל סירב ללכת כי לטענתו הוא הפסיק להינות מהצגות. בזמן האחרון הוא מרגיש שמשהו אצלו השתנה אבל קשה לו להבין מה. 

כשהוא רואה טלוויזיה הוא צריך להגביר אותה, הוא איננו עונה כשקוראים לו מהחדר הסמוך, כשילדיו ונכדיו מדברים איתו הוא חושב שהם בולעים את המילים, ובמפגשי חברים כשכולם צוחקים הוא מרגיש מחוץ לתמונה. ישראל כמו רבים וטובים מבני גילו, חווה את התופעות הנגרמות כתוצאה מירידה בשמיעה.

ליקוי שמיעה יכול להיגרם ממספר סיבות, ליקוי מלידה, מחלות, חשיפה לרעשים, פציעות וחבלות, פגם תורשתי ועוד. הליקוי ממנו סובלים אנשים בגילו של ישראל (55 ומעלה) הוא פרסביאקוזיס, קרי ליקוי בשמיעה שנגרם כתוצאה מעליה בגיל. 

ליקוי שמיעה זה מתאפיין בדרך כלל בירידה סימטרית בשמיעה בשתי האוזניים כתוצאה מתפקוד לקוי של עצב השמיעה. מרבית האנשים מעל גיל 60 סובלים מליקוי זה בשתי האוזניים בדרגות שונות. ליקוי זה גורם לבעיות נוספות, באופן ישיר או עקיף, שגורמות לבעיות בתפקוד התקשורתי היומיומי כגון, מתן תשובות לא נכונות, אי הבנות שמובילות למתחים וכעסים, הסתגרות בבית וניתוק חברתי ועוד. 

את סוג הליקוי וחומרתו ניתן לגלות באמצעות בדיקת שמיעה. הבדיקה מתבצעת על ידי קלינאי/ת תקשורת במכון שמיעה. תוצאות הבדיקה יאפשרו לקבוע האם הליקוי הוא הולכתי (פגיעה באוזן חיצונית או תיכונה) וניתן לטפל בו באופן רפואי (למשל,אם הליקוי נגרם כתוצאה מדלקת או פקק שעווה) או שמא הליקוי הוא עצבי (פגיעה באוזן הפנימית) , אז ניתן לשפר את השמיעה רק באמצעות מכשירי שמיעה.

התאמת מכשירי שמיעה מתבצעת על בסיס תוצאות הבדיקה וכן בהתאמה לצרכים של המטופל. בשנים האחרונות פותחו מכשירי שמיעה דיגיטליים, שמשפרים את הבנת הדיבור, מפחיתים את רעשי הרקע ומאפשרים שמיעה נוחה ואיכותית יותר.

אחרי ביצוע בדיקת שמיעה יקבל המטופל מידע לגבי סוג ליקוי השמיעה ודרגתו וכן על סוג מכשיר השמיעה המתאים לו. בדרך כלל ייעוץ זה נעשה ללא התחייבות המטופל וללא תשלום. 

חשוב לציין כי מכשירי השמיעה הדיגיטלייםהקיימים היום נותנים מענה מצוין לבעיות השמיעה אך חלק חשוב מתהליך ההסתגלות למכשירים וליכולת להפיק מהם תועלת תלוי במידת הנכונות של האדם להשתמש במכשירים באופן קבוע ורציף ובמידת ההכרה שלו בצורך שבשימוש במכשירי שמיעה. ככל שיש מודעות גדולה יותר לנחיצות מכשירי השמיעה והשימוש בהם יהיה קבוע ויומיומי ההסתגלות תהיה מהירה וטובה יותר והתועלת תגדל.

כפי שצוין בתחילה, מרבית הליקויים בשמיעה בגיל המבוגר מופיעים בשתי האוזניים יחד. במהלך השנים נערכו מחקרים שונים שבחנו את יתרונות השמיעה הדו צדדית והשימוש בזוג מכשירי שמיעה. כל המחקרים הראו באופן ברור ששימוש בזוג מכשירי שמיעה מביא עמו יתרונות רבים ויש לו חשיבות גדולה בתהליך ההסתגלות למכשיר ושיקום השמיעה. 

בין היתרונות אפשר למצוא הבנת דיבור טובה יותר בעיקר בתנאי האזנה משתנים, יכולת מיקום טובה יותר של קולות במרחב, שמיעה איכותית וטבעית יותר, הסתגלות יותר מהירה למכשיר ועוד.

אם גם אתם, כמו ישראל, מרגישים שאתם מפסידים חלק גדול מהנאמר, מפסיקים ללכת להרצאות או הצגות, עונים לא נכון לשאלה שנשאלתם או צריכים לשאול שוב ושוב "מה אמרת?" יתכן שגם אתם סובלים מליקוי שמיעה. 

אם הסובבים אתכם מתלוננים על כך שהטלוויזיה מוגברת בקולי קולות או שאינכם שומעים שדפקו דלת זה הזמן לפנות לאחד ממכוני רשת מדטכניקה-אורתופון הקרוב לביתכם לביצוע בדיקת שמיעה ולבחינת האפשרות לשפר את איכות חייכם וחיי היקרים לכם בעזרת מכשירי שמיעה. 
טלי בר-משה, קלינאית תקשורת, M.H.A , ראש החטיבה האודיולוגית ברשת מכוני השמיעה "מדטכניקה אורתופון" בע"מ

האם המאמר עניין אותך?

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר לירון מלכא
ד"ר לירון מלכא אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
מומחית ברפואת אף אוזן גרון. מנתחת ראש צוואר.
פרופ' יקי כהן
פרופ' יקי כהן אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
מנהל מחלקת אף אוזן גרון וניתוחי ראש וצוואר בקריה הרפואית לבריאות האדם - רמב"ם חיפה
ד"ר אליעזר אריעם
ד"ר אליעזר אריעם אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
רופא מומחה למחלות אף אוזן גרון ומנתח בכיר
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
X
שדות המסומנים ב-* הינם שדות חובה

צור קשר

פרטים אישיים
פרטי הפנייה
תודה על פנייתך, אנו נשוב אליך בהקדם!

חזור לעמוד הבית
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו