שיתוק גפיים תחתונים (Paraplegia)

ראשי

תאור

שיתוק הגפיים התחתונים מאפיין נזק לחוט השדרה או לעצבים שמגיעים ממנו אליהן. חוט השדרה הוא אוסף עצבים שנמצאים בתוך תעלה שבחוליות עמוד השדרה, ומעבירים אותות בין המוח לבין איברי הגוף.

לפגיעה עלולים להתלוות סיבוכים רפואיים שנובעים מההפרעה לוויסות הפעילות של האיברים שבחלק הגוף התחתון על ידי המוח, ואשר גורמים לתחלואה קשה ולאובדן התפקוד. אולם, בעשרות השנים האחרונות חלה מהפכה, מהחשובות ברפואה, אשר לזכותה הישגים חשובים, כגון תוספת של למעלה משלושים שנה לתוחלת החיים, החלמת עצבים בשיעור גבוה ושיפור גדול בתפקוד ובאיכות החיים.

הישגים אלו קשורים בעיקר במניעת סיבוכים שגרמו נזק לעצבים ולשחזור תפקודם. על התפתחות זו מבוסס הטיפול במחלקות לרפואת שיקום שמתמחות בפגיעות בחוט השדרה. במגמה לשפר את הטיפול, מסתייעים באבחון כמותי של הליקוי הגופני, ובהערכה תפקודית, על ידי כלים ייחודיים, כמו סולם SCIM שפותח בישראל. טיפולים ניסיוניים בבעלי חיים שהצליחו לקדם החלמה בחוט שדרה עשויים לשפר בעתיד את שיעור ההחלמה גם בקרב בני אדם שלקו בשיתוק של גפיים תחתונים.

ניקוז השתן באמצעות צינתור לסירוגין, תרגול של מילוי השלפוחית וריקונה תוך הסתייעות בגירוי או לחץ ידני, תכנון מועדי השתייה וההשתנה, ותרופות שמשפיעות על התכווצות השלפוחית והסוגרים, עשויים להסדיר את מנגנון ההתרוקנות כך שיימנעו סכנה לכליות, והפרעה לחיי היומיום ולשהייה בחברה. בשנים האחרונות, הודות לטכנולוגיה חדשנית, מטפלים בשיתוק בשלפוחית השתן בעזרת מכשיר אלקטרוני מושתל שמפעיל את השלפוחית על ידי גירויים חשמליים (Anterior sacral root stimulator) או סוגרים מלאכותיים.

פצעי לחץ נגרמים בעקבות חוסר תחושת כאב או מגבלת תנועה שבגללן הנפגע אינו מגונן על עורו מפני לחצים חיצוניים. זיהום בפצע כזה עלול להתפשט בכל הגוף ולסכן חיים. מקובל לשלב הדרכה למניעת לחץ על העור, כריות ישיבה ומזרנים מיוחדים, ולעיתים אף טיפול בתרופות ו/או בניתוח, על מנת למנוע פצעי לחץ ולרפאם.

ההפרעות התפקודיות העיקריות שמלוות שיתוק של הגפיים התחתונים מתבטאות בשליטה על סוגרים, בתפקוד המיני, בפוריות, בלבישה, ברחצה וגהות של פלג הגוף התחתון ובניידות.

בעקבות תהליכי שיקום מוצלחים, אנשים שלקו בשיתוק בפלג הגוף התחתון, חוזרים לאכול, לטפח פנים, להתרחץ ולהתלבש ללא עזרת הזולת, וגם לבצע עבודות בישיבה. מאחר שהם נזקקים לכסא גלגלים, מימוש היכולות הללו מותנה במגורים ובמקום עבודה עם מרחב תנועה ודרכי גישה מותאמים לתנועה בכסא גלגלים. חלקם יוכלו להתהלך לאחר הכשרה מתאימה, לרוב בסיוע קביים ומכשירים לקיבוע קרסוליים, ברכיים או גב, בהתאם למיקום הפגיעה בחוט השדרה או בעצבים. גם מכשור לגירוי חשמלי לשרירי הרגליים יכול לסייע להליכת המשותקים, אולם תפוצתו נמוכה.

כיווץ שרירים בלתי רצוני, שנקרא "ספסטיות" עלול להחמיר נכות. מטפלים בתופעה באמצעים מגוונים, ולאחרונה נוספה הזרקת רעלן הבוטולינום לשרירים ספסטיים. התערבות פסיכולוגית יכולה לסייע להסתגלות לנכות ולהפחית את המגבלות הנובעות ממנה. הטיפול הניתן כיום לנפגעי שיתוק בגפיים התחתונים מאפשר עצמאות מלאה בחיי היומיום, חופש בקבלת החלטות ובבחירת פעילויות, ויכולת להשתלבות מלאה בחיי משפחה, חברה ועבודה. התאמת אתרי ציבור, תחבורה ומקומות תעסוקה לתנועה בכיסאות גלגלים, תקדם את מעורבותם של אנשים שלקו בשיתוק בגפיים התחתונים בקהילה ובכלכלה.

ד"ר עמירם כ"ץ


סיבות וגורמי סיכון

כאשר חוט השדרה נפגע בתעלה הגבית או המותנית, או כאשר נפגעים עצבים שיוצאים מחלקו התחתון, עלול להיגרם שיתוק של כל פלג הגוף התחתון. פגיעות חלקיות וייחודיות בחוט השדרה הצווארי ובמוח אף הן עלולות לגרום לשיתוק כזה, אולם לרוב הנזק מהפגיעות בהם יתפשט גם לחלקים גבוהים יותר של הגוף (ראו הערך שיתוק ארבעת הגפיים ). כמו בשיתוק ארבעת הגפיים, הפגיעה עלולה להיות תוצאה של חבלה, של היצרות בתעלת השדרה ופריצת דיסקים שבין החוליות אליה, של טרשת נפוצה, גידולים, זיהומים ומחלות כלי דם.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול במעי המשותק בתרופות ועל ידי הקניית הרגלים חדשים משיג פעולת מעיים במועדים צפויים ובתדירות רצויה, כמו אצל אנשים בריאים. טיפול שמשלב הדרכה ותרופות ולעיתים מכשירי עזר, מאפשר זיקפה וקיום יחסי מין מלאים. כשעולה צורך, השבחת זרע והזרעה מלאכותית משפרים את הפוריות ומאפשרים הורות.

פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רעד בשרירי התאומים יוני 25/09/2020 14:27
  • בן 45 שוקל 74 בריא , לאחר דיאטה של 4 חודשים והורדה של 10 קילו . מתאמן סיזיפית ביתר שאת בחודשים האחרונים . לאחר אימון כדורגל רצוף של שעתיים וחצי שמתי לב שלאחר מנוחה קצרה שהתחיל לי רעד בשני הרגלים באזור שרירי התאומים ( רעד לא רצוני ומשתנה ) . לאחר בדיקות דם כלליות תקינות כולל מגנזיום . שאלתי האם סיבת הרעד נוירולוגי ? או עקב מאמץ יתר של שרירי התאומים ? אימונים של יום אחר יום לשירירי התאומים ( ריצה , אינטרוולים , כדורגל ) אחדד את עניין הרעד - הרעד הוא קפיצה של חלק קטן מהשריר לאלפית שנייה כמו שלפעמים קופץ העפעף . הרעד כבר שבוע ולא חלף . הרעד/קפיצה לא כואב ולא מורגש . הרעד כל פעם קופץ באיזור אחר של שריר התאומים ( התפוס מאוד ) שנה טובה

  • + הוסף תגובה
חשד לפרקינסון קלרה 22/09/2020 08:13
  • שלום רציתי לדעת אם אתה מומחה לבעיות תנועה בחשד לפרקינזון כי הניורולוג בקופת חולים לא יודע להחליט אם כן באילו ימים ושעות אפשר להזמין אותך לביקור בית תודה

  • + הוסף תגובה
ירידת לחץ דם וסוכר במחלת פרקינזון ענת 21/09/2020 10:00
  • שלום יש לי פרקינזון הפרעות תנועה התייבש לי הפה אין לי רוק זה מזה וגם יש לי ירידת סוכר ולחץ דם שגורם לתחושת עילפון מה ניתן לעשות

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!