דלג לתוכן

סרקומה של רקמה רכה

סרקומה | Soft tissue sarcoma
פרופ' עפר מרימסקי פרופ' עפר מרימסקי סרקומה של רקמה רכה קראו עליי עוד
המומחים של Infomed מסבירים:
סרקומה היא גידול ממאיר ממקור הרקמות המהוות את מערכת השלד והתנועה, העצבים ההיקפיים, כלי הדם, השומן או דופנות האיברים השונים. שכיחות הסרקומות בכלל, היא אחוז אחד מכלל הגידולים הממאירים. הסיבות להתפתחות סרקומה של רקמה רכה (סר"ר), אינן ברורות. במקרים אחדים ניתן למצוא קשר לחשיפה לקרינה טיפולית קודמת, קשר למחלות משפחתיות כמו נירופיברומטוזיס, לי-פראומני, תסמונת גרדנר, פוליפים במעי הגס, נפיחות כרונית של גף וחשיפה לכימיקלים מסוימים. סרקומה של רקמה רכה יכולה להתפתח למעשה בכל איבר בגוף: גפיים, איברים פנימיים (קיבה, מעי, כליה, ריאה, מוח, שד, מערכת השתן והמין, דופן הבטן, החזה, או הגב). קיימים סוגים רבים של סרקומה של רקמה רכה בהתאם לרקמה הרכה שממנה נוצר הגידול. לדוגמה, ליפוסרקומה מתפתחת ברקמת השומן, אנגיוסרקומה מתפתחת מכלי הדם. סרקומות שכיחות בילדים ובמבוגרים. בילדים, שכיחה סרקומה ממקור שריר השלד (רבדומיוסרקומה). במבוגרים שכיחות סרקומות ממקור שומן, עצב, כלי דם, מעטפות השריר ורקמת החיבור. הממצא הקליני השכיח ביותר, הוא הופעה של גוש מקומי גדל והולך תוך מספר חודשים. כאשר הסרקומה מופיעה בגף ניתן לחוש בגוש נוקשה נייד למחצה, ההולך וגדל, ומלווה בתפיחות הרקמות הרכות סביבו, ולעיתים חום ואודם מקומיים. כאשר מתפתחת הסרקומה באיבר פנימי, ההסתמנות הקלינית קשורה בתפקוד לקוי של האיבר הנגוע. פרק הזמן הממוצע החולף בין תחילת ההסתמנות בסרקומה של גף לבין קביעת האבחנה, הוא שלושה עד שישה חודשים. בכל מקרה בו נחשד קיומה של סרקומה של רקמה רכה יש לפנות לצוות מומחה לטיפול בסרקומה, הפועל ביחידה משולבת של אורתופדיה-אונקולוגית. הצוות כולל אונקולוג מומחה בסרקומה, אורתופד מנתח מומחה בגידולים של מערכת התנועה, מנתח מומחה לכריתת גידולים באיברים פנימיים, פתולוג, רדיולוג, מרדים מומחה בטיפול בכאב, פיזיותרפיסט ואחות.
  • טיפולים ותרופות

    השלב הראשון בקביעת האבחנה, הוא נטילת דוגמת רקמה מהגוש (ביופסיה), ובדיקתה על ידי פתולוג. בשלב השני, מבוצעות בדיקות דימות לקביעת שלב המחלה. לאחר מכן, מתכנס הצוות המורחב לקביעת הגישה הטיפולית הפרטנית. בדרך כלל, ניתן לבצע ניתוח יסודי לכריתת הסרקומה מהגף או מהאיבר הפנימי. במקרים שבהם לא ניתן לבצע כריתה, נשקלת אפשרות של מתן כימותרפיה טרום-ניתוחית על מנת להקטין את הגידול. במקרי סרקומה של רקמה רכה, של הגף מבוצע ניתוח משמר גף ולאחר ההחלמה ניתנת קרינה במטרה להקטין את הסיכון להישנות מקומית. כימותרפיה כטיפול מונע נשקלת בכל מקרה, אולם אינה מהווה טיפול חובה. עם תום הטיפול מתחילה תקופת השיקום והמעקב, הכוללת פיזיותרפיה, התעמלות וחזרה לשגרה. במקביל, מתבצעות בדיקה גופנית, בדיקות דימות ובדיקות דם לעיתים מזומנות. סיכויי ההחלמה טובים. מחלה גרורתית המופיעה לאחר מכן מטופלת בכימותרפיה ולעיתים בניתוח לכריתת מוקדי מחלה שאריתיים. במקרה כזה, סיכויי ההחלמה תלויים באפשרות להביא את החולה למצב של "חופשי ממחלה".

המומחים שלנו לכירורגיה ופנימית

קרדיולוגיה
ד"ר יונתן קוגן מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב, אסותא אשדוד, קרדיולוג מומחה במחלות לב והתמחות בהפרעות קצב
קראו עליי עוד
ראומטולוגיה
ד"ר עודד שינברג מומחה לראומטולוגיה ולרפואה פנימית
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לכירורגיה ופנימית>

מאמרים בנושא סרקומה של רקמה רכה

אילו טיפולים עשויים למנוע הישנות של גידולי גיסט (GIST)?
אילו טיפולים עשויים למנוע הישנות של גידולי גיסט (GIST)?
פרופ' עפר מרימסקי מאת: פרופ' עפר מרימסקי 27/11/2019
  • כתבה מכילה וידיאו

מהם גורמי הסיכון להישנות של גידולי גיסט וכיצד ניתן להקטין את הסיכוי לחזרתם? פרופ' עפר מרימסקי, מומחה לאונקולוגיה, מסביר לכתבה המלאה

מערכת העיכול  Digestive system - דרכו של סרטן הגיסט (GIST)
מערכת העיכול Digestive system - דרכו של סרטן הגיסט (GIST)
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 25/06/2009

מערכת העיכול Digestive system - דרכו של סרטן הגיסט (GIST) לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום מחלות שד וכירורגיה של השד

בניהולו של ד"ר מיכל שמעונוביץ מור
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו