דלג לתוכן

סרקומה של רקמה רכה

סרקומה | Soft tissue sarcoma
clipboard
סרטן או גידול המתפתח מרקמות רכות כמו שריר, שומן, עצבים, סחוס או כלי דם, נקרא בשם סרקומה של רקמה רכה (Soft tissue sarcoma)
המומחים של Infomed מסבירים:
סרקומה היא גידול ממאיר ממקור הרקמות המהוות את מערכת השלד והתנועה, העצבים ההיקפיים, כלי הדם, השומן או דופנות האיברים השונים. שכיחות הסרקומות בכלל, היא אחוז אחד מכלל הגידולים הממאירים. הסיבות להתפתחות סרקומה של רקמה רכה (סר"ר), אינן ברורות. במקרים אחדים ניתן למצוא קשר לחשיפה לקרינה טיפולית קודמת, קשר למחלות משפחתיות כמו נירופיברומטוזיס, לי-פראומני, תסמונת גרדנר, פוליפים במעי הגס, נפיחות כרונית של גף וחשיפה לכימיקלים מסוימים. סרקומה של רקמה רכה יכולה להתפתח למעשה בכל איבר בגוף: גפיים, איברים פנימיים (קיבה, מעי, כליה, ריאה, מוח, שד, מערכת השתן והמין, דופן הבטן, החזה, או הגב). קיימים סוגים רבים של סרקומה של רקמה רכה בהתאם לרקמה הרכה שממנה נוצר הגידול. לדוגמה, ליפוסרקומה מתפתחת ברקמת השומן, אנגיוסרקומה מתפתחת מכלי הדם. סרקומות שכיחות בילדים ובמבוגרים. בילדים, שכיחה סרקומה ממקור שריר השלד (רבדומיוסרקומה). במבוגרים שכיחות סרקומות ממקור שומן, עצב, כלי דם, מעטפות השריר ורקמת החיבור. הממצא הקליני השכיח ביותר, הוא הופעה של גוש מקומי גדל והולך תוך מספר חודשים. כאשר הסרקומה מופיעה בגף ניתן לחוש בגוש נוקשה נייד למחצה, ההולך וגדל, ומלווה בתפיחות הרקמות הרכות סביבו, ולעיתים חום ואודם מקומיים. כאשר מתפתחת הסרקומה באיבר פנימי, ההסתמנות הקלינית קשורה בתפקוד לקוי של האיבר הנגוע. פרק הזמן הממוצע החולף בין תחילת ההסתמנות בסרקומה של גף לבין קביעת האבחנה, הוא שלושה עד שישה חודשים. בכל מקרה בו נחשד קיומה של סרקומה של רקמה רכה יש לפנות לצוות מומחה לטיפול בסרקומה, הפועל ביחידה משולבת של אורתופדיה-אונקולוגית. הצוות כולל אונקולוג מומחה בסרקומה, אורתופד מנתח מומחה בגידולים של מערכת התנועה, מנתח מומחה לכריתת גידולים באיברים פנימיים, פתולוג, רדיולוג, מרדים מומחה בטיפול בכאב, פיזיותרפיסט ואחות.

המומחים שלנו לכירורגיה ופנימית

גסטרואנטרולוגיה
פרופ' ג'ראלד פרייזר המרחב לגסטרואנטרולוגיה, מרכז רפואי רבין ופקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל אביב
קראו עליי עודלקביעת תור
גסטרואנטרולוגיה
ד"ר אירנה אלון מומחית בגסטרו, רפואה פנימית וכבד.
קראו עליי עודלקביעת תור
לכל המומחים שלנו לכירורגיה ופנימית>

מאמרים בנושא סרקומה של רקמה רכה

אילו טיפולים עשויים למנוע הישנות של גידולי גיסט (GIST)?
אילו טיפולים עשויים למנוע הישנות של גידולי גיסט (GIST)?
פרופ' עפר מרימסקי מאת: פרופ' עפר מרימסקי 27/11/2019
  • כתבה מכילה וידיאו

מהם גורמי הסיכון להישנות של גידולי גיסט וכיצד ניתן להקטין את הסיכוי לחזרתם? פרופ' עפר מרימסקי, מומחה לאונקולוגיה, מסביר לכתבה המלאה

מערכת העיכול  Digestive system - דרכו של סרטן הגיסט (GIST)
מערכת העיכול Digestive system - דרכו של סרטן הגיסט (GIST)
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 25/06/2009

מערכת העיכול Digestive system - דרכו של סרטן הגיסט (GIST) לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום כירורגיה כללית

בניהולו של פרופ' משה פפא
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו