דלג לתוכן

דליפת נוזל המוח והשדרה

CSF leak
המומחים של Infomed מסבירים:
דליפת נוזל המוח והשדרה (Cerebrospinal fluid - CSF) מעידה על חור או על קרע במעטפות המוח אשר במצב תקין הן אטומות לחלוטין. נקב זה יכול להיות תוצאה של חסר מלידה בבסיס הגולגולת ובמעטפות המוח, תוצאה של חבלה לגולגולת (לרוב עם שבר של עצם), או תוצאה של ניתוח מוח שבו המעטפת נפתחת. לעיתים תהליך הורס-עצם, חודרני, מתחת למוח יכול לגרום לפגיעה בעצם, לנקב במעטפות, ולהביא לדליפת CSF (לדוגמה גידול או כולסטאטומה באוזן). לעיתים עלולה הדליפה להתחיל לאחר מאמץ גופני הגורם לעלייה של לחץ הנוזל התוך-גולגולתי ועקב כך לקרע בנקודת חולשה של מעטפת המוח. במקרים רבים אחרים הסיבה לדליפה אינה ידועה. דליפת הנוזל היא בדרך כלל ישירות לחלל האף או לחללי מערות האף. הנוזל יכול לדלוף לחלל האוזן התיכונה או לתאי האוויר של עצם המסטואיד, ומשם לזרום דרך חצוצרת השמע (Eustachian tube) לחלל האף. דליפת CSF מתבטאת בנזילת נוזל צלול דרך האף, (CSF rhinorhea), לעיתים בזמן הטיית הראש קדימה או במאמץ גופני. הנוזל צלול, מימי, טעמו מלוח ואינו נקרש במבחנה.

פרופ' יוסף אלידן
  • אבחון ובדיקות

    כדי לקבוע שהנוזל המופרש דרך האף הוא אכן CSF (ולא ריר המופרש על ידי רירית האף) מקובל היה לבדוק את תכולת הסוכר שבו (שהיא יחסית גבוהה ב-CSF), אך תבחין זה אינו מהימן מספיק כדי להבדיל בין CSF לבין נוזלים אחרים בגוף. כיום מקובל לבצע תבחין של נוכחות החלבון β2 transferin בנוזל. חלבון זה מצוי בריכוז גבוה באורח ניכר יותר ב-CSF מאשר בנוזלים אחרים וכך ניתן לאבחן את הדליפה באופן מדויק. דליפת CSF היא מצב מסוכן. היא יכולה לגרום לכך שחיידקים יחדרו לתוך חללי המוח ויגרמו לדלקת מעטפות המוח ולסיבוכים תוך-גולגולתיים מסוכנים. לפיכך, מייד כשנקבע האבחון יש לטפל בדליפה.
    ראשית יש לאבחן במדויק את נקודת הדליפה בבסיס הגולגולת. לשם כך מבצעים טומוגרפיה מחשבית (CT) בחתכים עדינים אשר יכולה להדגים פגמים גרמיים בבסיס הגולגולת ו/או נוכחות נוזל בחלל אוויר מסוים ועל ידי כך ניתן לקבוע מהיכן דולף הנוזל. במקרים אחרים יש צורך בביצוע דימות בתהודה מגנטית (MRI) אשר מדגימה טוב יותר את הרקמות הרכות ואת הנוזל הדולף לאחד החללים. במיעוט המקרים יש צורך בשיטות אחרות כגון החדרת חומר רדיואקטיבי לתוך נוזל המוח (על ידי דיקור מותני), והדגמת הפעילות הרדיואקטיבית בתוך הנוזל הדולף או החדרת חומר ניגוד מימי לנוזל המוח והדגמת נקודת הדליפה על ידי צילומי רנטגן או CT.

המומחים שלנו לנוירולוגיה ואף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר

אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר לירון מלכא
5.0
( 57 חוות דעת )
"אני אוהבת את ד״ר לירון מלכא מאוד היא אדיבה ומקצועית ולכן אני חוזרת רק לבדיקות אצלה"
קראו עליי עוד
אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר יצחק שוחט מומחה במחלות א.א.ג וכירורגיה של ראש וצוואר
קראו עליי עוד
אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר יצחק דנו - דנו אסתטיקס
4.9
( 16 חוות דעת )
"הרגשה מצויינת לאחר טיפולי הזרקה התוצאות מדברות בעד עצמן המראה שנוצר טבעי ויפה. ד"ר דנו בעל ידי זהב פשוט אלוף אמין ומקצועי. ממליצה בחום!!!"
קראו עליי עוד

מאמרים בנושא דליפת נוזל המוח והשדרה

ניתוחים אנדוסקופים של האף, הסינוסים, ובסיס הגולגולת הקדמי: מה חשוב לדעת?
ניתוחים אנדוסקופים של האף, הסינוסים, ובסיס הגולגולת הקדמי: מה חשוב לדעת?
פרופ' רון אלישר מאת: פרופ' רון אלישר 17/12/2020
  • כתבת אודיו

ניתוחים זעיר-פולשניים נכנסו לחיינו בעשורים האחרונים וחוללו מהפכה של ממש בתחומי הרפואה השונים. ניתוחים אנדוסקופים של... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו