דלג לתוכן

כאב עצבי

neuropathic pain, neuralgia
ד"ר חיים משה אדהאן ד"ר חיים משה אדהאן ד"ר אדהאן מייסד המרכז לשיקום כאב במרכז הרפואי שיבא תל השומר, מטפל בחולי כאב במרכז לטיפול מתקדם בכאב בעיר מודיעין- מרכז פרטי לשיקום כאב רב תחומי, אותו הקים בשנת 2012 קראו עליי עוד
התור הראשון הפנוי: 22/05/24, 12:10
המומחים של Infomed מסבירים:

ניתן לחוש כאב בגוף בשני מנגנונים מרכזיים. הראשון, הוא הכאב אותו חשים כאשר יש פגיעה באבר מסוים או ברקמה כמו למשל לאחר מכה, כוויה, חתך או לחץ שמופעל על הגוף כאב זה נקרא nociceptive. הסוג השני הוא כאב ממקור עצבי או כאב נוירופטי והוא מופיע לאחר פגיעה באחד מחלקי מערכת העצבים הכוללת את המוח, חוט השדרה והעצבים הפריפריים. כאב ממקור עצבי יכול להיות גם כאב קצר טווח אבל בדרך כלל הוא גורם לכאבים כרוניים ממושכים.

העצבים התחושתיים מוליכים מידע תחושתי מכל חלקי הגוף אל המוח שם הם מעובדים ומקבלים פירוש. כל עצב פריפרי מעביר סוג שונה של תחושה הכוללים מגע עדין, מגע עמוק, כאב, טמפרטורה ומיקום של האבר ביחס לגוף ולמרחב. הכאב הנוירופטי  נגרם בדרך כלל בעקבות פגיעה בעצבים המוליכים כאב או טמפרטורה.
 

 • כאב עצבי תסמינים

  הכאב העצבי שונה מכאב רגיל בכך שהוא יכול להופיע זמן רב לאחר הפגיעה העצבית והוא נמשך לרוב זמן ממושך ואינו חולף ללא טיפול. כאב של חתך לעומת זאת, מופיע מיד עם הפציעה וחולף בשלבי הריפוי של הפצע.

  כל אדם חש את הכאב העצבי בצורה שונה. יש שיחושו שהכאב בא והולך ויש שיתארו אותו ככאב קבוע שלא משתנה. בנוסף לתחושת הכאב עשויים להופיע המצבים הבאים:

  • אלודיניה- הופעת תחושה של כאב מגירויים שלא אמורים לגרום לכאב כך שאפילו גירוי קל על ידי רוח או בגד יכולים לגרום לתחושת כאב באזור הפגוע.

  • כאב המדמה תחושה של שריפה או צריבה חשמלית.

  • כאב חותך או דוקר.

  • היפראלגזיה- גירוי שבדרך כלל גורם לתחושת כאב נסבלת כמו למשל דקירה לצורך בדיקת דם גורם לכאבים נוראיים שאי אפשר לשאת אותם.

  • תחושת דגדוג, ישנוניות באיבר או נימול.

  • אובדן תחושה- ניתן לאבד תחושה לכל אחד מתפקודי העצב כמו: חוסר תחושה של חום וכך נגרמות כוויות, חוסר תחושה של מיקום הגפה ובעקבות כך קשיים בהליכה או בביצוע כל פעולה ללא הסתכלות ממוקדת על הפעולה.
   

המומחים שלנו להרדמה ונוירולוגיה

נוירולוגיה
ד"ר ראובן אייכנבאום רופא מומחה בנוירולוגיה ושיקום
קראו עליי עוד
נוירולוגיה
פרופ' שלומית יוסט-כץ נוירולוגית בכירה ומנהלת היחידה לנוירו-אונקולוגיה במרכז רפואי רבין (בילינסון)
קראו עליי עוד
רפואת כאב
ד"ר ודים טשליקוב אחראי תחום טיפול פולשני כאבי ראש פנים וצוואר ורופא מומחה בכיר במכון לשיכוך כאב במרכז הרפואי שיבא תל השומר
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו להרדמה ונוירולוגיה>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא כאב עצבי

מתנדבים/ות בזמן המלחמה? מסתבר שזה בריא
מתנדבים/ות בזמן המלחמה? מסתבר שזה בריא
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 18/10/2023

ההתגייסות של העורף הישראלי בימים קשים אלו אינה מובנית מאליה כלל וכלל. מאידך, כשמבינים כמה תורמת ההתנדבות לנפש ולגוף... לכתבה המלאה

קנאביס רפואי לכאב – זה פסיכולוגי?
קנאביס רפואי לכאב – זה פסיכולוגי?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 07/06/2021

האם צריכה של קנאביס רפואי משפיעה על מנגנון הכאב שלנו או שמא מדובר באפקט פסיכולוגי? חוקרים בדקו את הנושא והגיעו לממצ... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו