בקע (Umbilical hernia)

ראשי

תאור

לייעוץ נוסף בנושא הרניה לחץ כאן >>>

בקע מופיע כאשר חלק מהמעי מתבלט דרך אזור חלש בשריר הבטן. בקע הוא מצב נפוץ מאד בקרב תינוקות, אך הוא קיים גם אצל מבוגרים.

ברוב המקרים, בקע טבורי נסגר בכוחות עצמו עד גיל שנה, אם כי בעשרה אחוזים מהמקרים ההחלמה אורכת זמן רב יותר. במקרים בהם בקע טבורי אינו נעלם עד גיל 4, או כאשר הוא מופיע בגיל מבוגר, יש צורך לתקנו בעזרת ניתוח, על מנת למנוע סיבוכים.

סימפטומים


בקע יוצר נפיחות קלה, או בליטה רכה ליד הטבור. הבליטה היא בדרך כלל בקוטר שנע בין סנטימטר אחד לחמישה סנטימטרים.

אצל תינוקות רבים הטבור בולט החוצה בזמן בכי. זהו סימן קלאסי של בקע טבורי – מצב נפוץ מאד, שברב המקרים אינו מסוכן. הבליטה עשויה להיעלם בזמן שהתינוק רגוע, או שוכב על הגב.

בקע אצל ילדים בדרך כלל אינו גורם לכאב. בקע טבורי שמופיע אצל מבוגרים, עלול לגרום לתחושה של אי נוחות בבטן.

סיבות וגורמי סיכון

בזמן ההיריון חבל הטבור עובר דרך פתח קטן בשריר הבטן של התינוק. פתח זה נסגר בדרך כלל לפני הלידה. כאשר השרירים אינם נפגשים באופן מושלם בקו האמצע, נוצר אזור חלש בדופן הבטן, שעלול לגרום להופעת בקע טבורי  בזמן הלידה, או בשלב מאוחר יותר בחיים.
 
אצל מבוגרים, לחץ רב מדי באזור הבטן עלול להוביל למצב של בקע טבורי. הגורמים ללחץ רב מדי יכולים להיות:

·         
השמנת יתר
·          הרמה של משאות כבדים
·          שיעול 
·          הריונות רבים
·          נוזל בחלל הבטן (מיימת).

הרניה היא תופעה נפוצה מאד בקרב תינוקות – במיוחד בקרב פגים ובקרב תינוקות שנולדו במשקל נמוך. בקע טבורי מופיע אצל בנים ובנות במידה שווה.

בקרב מבוגרים, השמנת יתר, או מספר רב של הריונות עלולים להגדיל את הסיכון להתפתחות של בקע טבורי.

לייעוץ נוסף בנושא הרניה לחץ כאן >>>

תופעות נלוות וסיבוכים

אצל ילדים, סיבוכים של בקע טבורי הם נדירים. במקרים נדירים רקמות הבטן נלכדות בחוץ ואינן מצליחות להידחק בחזרה פנימה אל תוך חלל הבטן. כתוצאה מכך אספקת הדם לחלק הלכוד של המעי פוחתת ועלולים להיגרם כאב בטבור ונזק לרקמות.

אצל מבוגרים המקרים של לכידה או חסימה של המעי שכיחים יותר. על פי רב יש צורך בביצוע ניתוח הרניה דחוף, על מנת לטפל בסיבוכים אלו.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

ניתן לאבחן הרניה באמצעות בדיקה גופנית. לעתים על מנת לבדוק אם קיימים סיבוכים, יש צורך בבדיקות דם או בבדיקות הדמיה למיניהן, כגון אולטרסאונד של הבטן או צילום רנטגן.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

ברוב המקרים, של בקע טבורי נסגר בכוחות עצמו עד גיל שנה. יש מקרים בהם הרופא יכול אפילו לדחוף את הבליטה בחזרה אל תוך הבטן, במהלך בדיקה גופנית.

ילדים מנותחים על פי רב רק במקרים בהם בקע טבורי גדול, גורם כאב, או במקרים הבאים:

·          הבקע גדל אחרי גיל שנה או שנתיים.
·          הבקע אינו נעלם אחרי גיל ארבע.
·          הבליטה נלכדת או חוסמת את המעי.

מבוגרים מומלץ בדרך כלל לנתח, על מנת למנוע סיבוכים – במיוחד במקרים בהם הבקע גדל, או גורם לכאב.

במהלך ניתוח הרניה, יוצרים חתך קטן בבסיס הטבור. הרקמות הבולטות מוחזרות אל תוך חלל הבטן, והפתח בדופן הבטן נתפר לסגירה. רב האנשים מסוגלים לחזור הביתה שעות ספורות לאחר הניתוח ולחזור לשגרה מלאה תוך שבועיים עד ארבעה שבועות. הישנות של בקע טבורי היא בלתי סבירה.


פורומים בקע - הרניה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב כרוני פז 25/11/2020 21:41
  • היי ד"ר, עברתי לפני 5 חודשים ניתוח בקע משפעתי בשיטה לפרסקופית, ומאז יש לי עדיין כאבים באיזור המנותח ובאשך ימין. הכאב מאופיין ברגישות של האיזור ובכאב מוגבר לאחר מאמץ סביר. הייתי אצל הרופא המנתח מספר פעמים וכמו כן עשיתי בדיקת us ששללה בקע חוזר. מה דעתך בנידון?

  • + הוסף תגובה
דיאסטאזיס רקטי . יוסי 23/11/2020 13:12
  • 1. האם היום קופות החולים (מכבי) מממנות ניתוח היפרדות שרירי הבטן - לאורך הליניאה אלבה + בקע טבורי? 2. כמה זמן אורך הניתוח? 3. שחרור הביתה ומשך ההחלמה? אודה להתייחוסותך.

  • + הוסף תגובה
ניתוח בקע מפשעתי איציק 18/11/2020 21:52
  • שלום. אבי בן 76 וכבר מספר שנים ממליצים לו לבצע ניתוח בקע מפשעתי. לאחרונה הנפיחות רבה יותר ואבי החליט לבצע את הניתוח בימים הקרובים. הפרופסור המליץ לו על ניתוח בהרדמה מקומית שאורכו 20 דקות בערך, ללא תפרים, עם רשת ושחרור הביתה לאחר 3 שעות בערך. אבי עבר ניתוח מעקפים לפני קרוב ל-20 שנה ונוטל תרופות בגין כך. הקרדיולוג אישר את ההליכה לניתוח. השאלה - האם שיטת ניתוח זו מקובלת, יש לה הצלחות, מה הסיכון לאדם רגיל בניתוח עצמו, לאחר הניתוח, מה הסיבוכים שיכולים להיות. בנוסף לקחת בחשבון את גילו של אבי. בתודה מראש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!