דלג לתוכן

נוירומה אקוסטית (Acoustic neuroma)

2 דקות קריאה
נוירומה אקוסטית היא גידול שפיר שמקורו בעצב השמיעה (העצב השמיני מבין העצבים הגולגולתיים). הגידול ממוקם בזווית בין המוח הקטן (הצרבלום) לפונס (שהוא חלק מגזע המוח, בגומה האחורית של הגולגולת). גידול זה מאופיין בגדילה איטית עד לממדים גדולים כפי שהוא נראה בעת האבחון.


הגידול דווח במבוגרים בעשורים הרביעי עד השישי לחייהם ושכיח יותר בנשים. הוא מהווה כ-10% מהגידולים הראשוניים במוח. ברוב המקרים מדובר בגידולים אקראיים, אך בחלקם מהווים הם חלק מתסמונת המכונה נוירופיברומטוזיס 2. בחולים עם נירופיברומטוזיס 2 אופייני למצוא גידולים בשני הצדדים וכן הופעת הגידול בגיל צעיר יותר.


ד"ר מרגלית נבו

סימפטומים

התסמינים המאפיינים גידולי נוירומה אקוסטית הם: ירידה הדרגתית בשמיעה בצד שבו מתפתח הגידול, הפרעה וסטיבולרית (הפרעה בשיווי המשקל) וצפצופים באוזן. ההסתמנות הקלינית תלויה בגודל הגידול ובמקרים שבהם הגידול הגיע לממדים גדולים תיתכן הסתמנות של עלייה בלחץ התוך-גולגולתי עם תלונות על כאבי ראש, בחילות והקאות ואף ישנוניות. סימנים נוספים כוללים הפרעה בבליעה, הפרעות תחושה בפנים או חולשה בשרירי הפנים.

אבחון ובדיקות

הבדיקה הטובה ביותר לאבחון גידולים אלה היא MRI שבה מודגם הגידול וכן היחס בינו לבין המבנים בסביבתו. לעיתים מבוצע גם CT המוסיף מידע על מבנה העצמות בסביבות הגידול.

טיפולים ותרופות

ברוב המקרים הטיפול המועדף בגידולים אלה הוא כריתה. אפשרות אחרת היא מעקב בלבד, אך היא מתאימה לגידולים קטנים וכאשר אין הפרעה לתפקוד או כאשר הניתוח מסוכן לחולה הלוקה במחלות נוספות.


בגידולים קטנים ללא לחץ משמעותי על גזע המוח ניתן לטפל גם באמצעות קרינה, טיפול המכונה רדיוכירורגיה. לעיתים הטיפול משולב: כורתים את חלקי הגידול מבלי לסכן את תפקודו של החולה, ולאחר מכן מוסיפים טיפול בקרינה לחלקים קטנים שנותרו מן הגידול.


מטרת הניתוח היא כריתת הגידול עצמו וסילוק הלחץ מגזע המוח, תוך שמירה על תקינות התפקוד של החולה. המבנים הנמצאים בסיכון בניתוחים אלה הם עצב השמיעה ועצב הפנים. ככל שהגידול גדול יותר הסיכוי לשמר את השמיעה באוזן המעורבת קטן יותר, והסיכוי לפגיעה חלקית או שלמה בתפקוד עצב הפנים גבוה יותר.
רופאים בתחום
ד"ר יוסף קוריאנסקי
ד"ר יוסף קוריאנסקי כירורגיה
פרופ' דורון קופלמן
פרופ' דורון קופלמן כירורגיה
ד"ר ריאד חדאד
ד"ר ריאד חדאד כירורגיה

מאמרים בנושא נוירומה אקוסטית

אתם שואלים – הרופא עונה: מה שחשוב לדעת על נוירומה אקוסטית
אתם שואלים – הרופא עונה: מה שחשוב לדעת על נוירומה אקוסטית
פרופ' סרגיי ספקטור מאת: פרופ' סרגיי ספקטור 27/05/2020

מהי נוירומה אקוסטית, איך יודעים אם מדובר בגידול שפיר ולא ממאיר, האם קרינת הטלפונים הסלולאריים היא האשמה בהתפתחות הג... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום צרידות ומיתרי הקול

בניהולו של ד"ר יקי כהן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו