דלג לתוכן

אנקופרזיס (Encopresis)

2 דקות קריאה
אנקופרזיס היא צאייה שלא מרצון ולרוב, שלא במודע, של צואה מוצקה, רכה או נוזלית. "בריחת צואה" מתלווה לרוב לעצירות כרונית, אך תיתכן גם בשל בעיות התנהגות או קשיים רגשיים וללא עצירות. הבעיה קיימת אצל 3%-1% מהילדים, ושכיחה יותר בבנים. בשל טווח הגילים הרחב שבו מושגת שליטה על צואה, אין מדברים על אנקופרזיס אצל ילדים צעירים מגיל ארבע. כ-20% מילדים אלה לוקים גם בבריחת שתן בשעות היום.
"בריחת" הצואה מתרחשת בדרך כלל בשעות אחר-הצהריים, בזמן פעילות, או בדרך חזרה מבית הספר, תדירותה משתנה מפעם אחת בכל מספר ימים, ועד מספר פעמים ביום. לעיתים, לאחר התרוקנות טובה, עשויים לבוא מספר ימים ללא "בריחת" צואה. ילדים רבים, מתכחשים לנוכחות הצואה בתחתוניהם והריח הרע המתלווה לכך, ומנסים להסתיר את המעשה על ידי החבאת התחתונים המלוכלכים. המעשה מתסכל את ההורים וגורם למתיחות גדולה במשפחה. התופעה גורמת לאות קין חברתית ופגיעה קשה בביטחונו העצמי של הילד.
אצל ילדים הלוקים בעצירות, סילוק הצואה הופך לתהליך מכאיב. הילד נמנע ממתן צואה וזו הולכת ונאגרת ומתקשה, כך מתגבר גם הקושי לסלקה והדבר הופך למעגל קסמים. קצה המעי מתרחב ונוצר בו מעין "פקק", וסביבו עלולה לדלוף צואה טרייה. רק כמחצית מההורים מודעים לעצירות בילדיהם, ומיעוטם יודעים לקשור בינה ל"בריחת הצואה", אשר מיוחסת לרוב לסירוב הילד לשבת בשירותים.

ד"ר זאב חורב

טיפולים ותרופות

הטיפול באנקופרזיס משלֵב חינוך לילד ולהוריו, תרופות, התערבות תזונתית, ושינוי בדפוסי התנהגות. כמו כן, ריקון הצואה האגורה על ידי מתן חוקנים, מניעת הצטברותה מחדש על ידי הבאת הילד ליציאות רכות ולהרגלי התרוקנות סדירים, תזונה עשירת סיבים (פירות, ירקות ודגנים), ומתן יומי של משלשלים. משך הטיפול הדרוש מגיע לעיתים למספר חודשים, הפסקתו בשלב מוקדם מדי, עלולה לגרום להתחדשות הבעיה. ייעוץ פסיכולוגי חשוב, אך אינו תחליף לטיפול רפואי או תזונתי. מרכיבים חשובים בהצלחת הטיפול הם התמדה, תגמול הילד עבור מאמציו וההבנה שמאחר ובריחת הצואה אינה רצונית, הענשת הילד אינה מועילה. קיומן של בעיות התנהגותיות בו-בזמן פוגם בתוצאות הטיפול.
רופאים בתחום
ד"ר רמי פוגלמן
ד"ר רמי פוגלמן קרדיולוגיה
ד"ר אבי רשף
ד"ר אבי רשף כירורגיה
פרופ' חנה בלאו
פרופ' חנה בלאו ילדים

מאמרים בנושא אנקופרזיס

הרטבת לילה והרטבת יום אצל ילדים
הרטבת לילה והרטבת יום אצל ילדים
פרופ' דניאל לנדאו, רופא ילדים מאת: פרופ' דניאל לנדאו, רופא ילדים 09/12/2013

הרטבת לילה היא נחלתם של אחד מכל 8 ילדים בגילאי 6. חלק קטן מילדים אלו סובלים מהרטבות גם במהלך היום. למרות הנטייה להי... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום טיפולי קנאביס בילדים

בניהולו של ד"ר ורוניקה צ'רנוחה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו