דלג לתוכן

בריחת צואה

Encopresis
המומחים של Infomed מסבירים:
תהליך הגמילה מחיתולים הוא תהליך חשוב ומשמעותי בהתפתחותו של הילד אשר מתחיל לבסס את עצמאותו. הילד צריך לוותר על עשיית הצרכים באופן משוחרר וחופשי, כפי שהתרגל, לטובת דרישות ההורים והחברה. אצל ילדים הסובלים מבריחת צואה תהליך הגמילה מעורר קושי משמעותי שמוביל, לפעמים, לבידוד חברתי ולאווירה מתוחה בתוך המשפחה.

שכיחות ההפרעה

בריחת הצואה יורדת עם הגיל, עד כדי היעלמות מוחלטת בגיל 16. עד גיל ארבע מגיעים 95% מהילדים לשליטה על הפרשת הצואה, ועד גיל חמש 99% מהם מגיעים לכך. כמו כן, ההפרעה שכיחה פחות אצל בנות מאשר אצל בנים.

  • סימפטומים

    בריחת צואה היא הפרעת הפרשה של הילדות, המאופיינת בהפרשת צואה מכוונת או בלתי רצונית במקומות אשר לא מתאימים לכך. ההפרעה מתרחשת לפחות פעם בחודש למשך של כשלושה חודשים לכל הפחות, בילדים בני ארבע שנים לפחות. ההפרעה עלולה לגרום להיווצרות של דימוי עצמי נמוך, לפגוע בהשתלבותו החברתית של הילד או ביחסיו עם הוריו. בריחת צואה עשויה להיות ראשונית, כלומר, נמשכת ברציפות מאז הלידה, או משנית, כלומר, מופיעה אצל ילדים שבעבר הפגינו שליטה עצמית. חלק מהילדים הלוקים בהפרעה סובלים מעצירות ומדליפה של צואה, ורובם סובלים גם מבעיות של הרטבה.

המומחים שלנו לגינון טיפולי וריפוי בעיסוק

אנדוקרינולוגיה ילדים
ד"ר יונתן ישעיהו מנהל מחלקת ילדים ומנהל היחידה לאנדוקרינולוגיה ילדים וסוכרת
קראו עליי עוד
ילדים
ד"ר סימון אושרוביץ
קראו עליי עוד
ילדים
פרופ' יוסף עוזיאל מנהל היחידה לראומטולוגית ילדים בביה"ח מאיר
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לגינון טיפולי וריפוי בעיסוק>
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו