דלג לתוכן

דיסלקציה

Dyslexia
המומחים של Infomed מסבירים:

דיסלקציה, או בכתיב התקין שלה - דיסלקסיה, היא לקות למידה המתאפיינת בקושי בקריאה בשל בעיות בזיהוי צלילי דיבור והיכולת לקשר אותם לאותיות ומילים. הדיסלקציה משפיעה על החלק במוח שאחראי על עיבוד השפה.

לקות למידה מתבטאת בקשיים בשני אספקטים מרכזיים:

• קושי ברכישת מיומנויות למידה בסיסיות בקריאה, כתיבה, חשבון ושפות זרות.

• קושי בשימוש במיומנויות אלו, בהתאם לדרישות קבוצת הגיל, כמו קריאה איטית, קשיים בפענוח מילים ארוכות וקשיים בהבנת הנקרא אצל ילדים בבית ספר על-יסודי. 

לקויות למידה כוללות לקויות כתיבה – דיסגרפיה, כולל שגיאות כתיב רבות, הימנעות מכתיבה או שימוש בתשובות קצרות, ושימוש בשפה כתובה ברמה נמוכה מזו המופגנת בהבעה בעל פה; לקויות חשבון -דיסקלקוליה; לקויות קריאה – דיסלקציה.

חשוב לזכור שלא כל קושי בלמידה מצביע על לקות למידה. לפעמים הבעיה נובעת מכשל לימודי של המורה או המסגרת החינוכית, חשיפה או אימון בלתי מספק. כמו כן, גם היבטים רגשיים, כמו נסיבות משפחתיות מקשות, עלולים גם הם להוביל לקשיים בלמידה שאינם לקות למידה.

אנשים עם דיסלקציה הם בעלי אינטליגנציה נורמלית ובדרך כלל אין להם בעיות בראייה. ברוב המקרים ילדים עם דיסלקציה יכולים להצליח בלימודים. למרות שלדיסלקציה אין תרופה, אבחון מוקדם והתערבות מתאימה של תכניות לימוד מותאמות ותמיכה נפשית, ניתן להשיג את התוצאות המיטביות.

המומחים שלנו לאבחון

המטולוגיה
ד"ר אורי רוביו רופא בכיר וסגן מנהל המכון להמטולוגיה במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה בנגב
קראו עליי עוד
פסיכיאטריה
פרופ' ערד קודש מנהל מערך בריאות נפש ארצי, קופת חולים מאוחדת
קראו עליי עוד
ריאות
ד"ר יהודה שוורץ מנהל מכון ריאות, בית חולים איכילוב
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לאבחון>
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו